Prodaná nevěsta v Olomouci

 1. 1
 2. 2

Celovečerní revuální show za doprovodu hudby Bedřicha Smetany

Prodanou nevěstu jsem viděla ve svém životě více než padesátkrát a stále ji mám moc ráda! Úžasná hudba, vtipný námět… Viděla jsem i mnoho různých inscenací a uchopení této opery, která ne vždy lahodila mému srdci. Poslední inscenaci, tu snad prozatím v českých zemích nejčerstvější, jsem shlédla minulý týden v olomouckém Moravském divadle. Překvapila mě. Moc.


Během večera se divák skutečně nudit nebude a opustí-li teplo domova a jistotu televizní obrazovky, vlastně mu během večera nebude chybět ale vůbec nic! Uvidí dvě rvačky, uvidí agresivního pana Krušinu opakovaně chasou kroceného, aby se neporval s Jeníkem, uvidí náznak sexu, uvidí neustálé konzumování alkoholu v míře více než hojné. I olomoucká inscenace Michaela Taranta kopíruje především moderní operní trend, absenci předehry k opeře v tom klasickém smyslu slova předehra = přede hrou. Takže i lidé opeře nenaklonění nejsou nuceni vyslechnout jakýsi kus hudby před staženou oponou za účelem naladění se, uvedení do celého hudebního večera, protože show začíná dokonce ještě před prvním tónem, kdy dirigent Petr Šumník přijede na představení na kole, projde se po okraji orchestřiště a po žebříku zaleze na svou dirigentskou pozici. A pak se rozjede opravdu neuvěřitelná podívaná. Neustálé rojení lidu všeho druhu. Pokud by toto představení sledoval neznalý divák, musel by být skutečně nadmíru pozorný, aby pochopil vývoj vztahů hlavních postav a nenechal se rozptylovat neustálým ruchem. Hledištěm mnohokrát projdou členové sboru a orchestru, Vašek a Kecal, a věřte, že uvidíte takové akce, které bych očekávala spíše při návštěvě alternativní divadelní činoherní scény.

P.Martínek (Jeník, M.Pillárová (Mařenka)

Show vygraduje velice podivnými akcemi, které mě přinejmenším uvádějí do rozpaků. Při duetu Mařenky a Vaška ve 2. dějství „Známť já jednu dívčinu“ se totiž Vašek nedvoří Mařence, ale muži převlečenému za ženu.Na jevišti lidé neustále kují pikle a neplechy. Pokud by tedy divák snad měl pocit, že hudba a zpěv jej dostatečně nezajímají, může stále sledovat jiné věci. Abyste nepochybovali, že Kecal „má jedné ženy až po krk“, během večera ji uvidíte! Pokud nevíte, že je Jeníkovi „matka požehnáním, takž kletbou macecha zlá“, nebojte se, obě je v tu chvíli uvidíte také, Hátu pak dokonce i uslyšíte. Omlouvám se za takový proud myšlenek, ale já jsem opravdu neměla kdy si to všechno při sledování oné show ujednotit. Nedostala jsem šanci. Snad jsem se trošku nadechla při duetu Kecala s Jeníkem ve 2. dějství. Tam naštěstí neúčinkovala Běla, ale Jeníkův kamarád sedící na zemi a likvidující Kecalem neustále pálenkou doplňovanou skleničku! Kdybyste se nudili, můžete sledovat opilcovy stavy až po konečné zhroucení na zem.

P.Martínek (Jeník), D.Szendiuch (Kecal)

Opravdovým vrcholem pak je ohňostroj na začátku 3. dějství po příchodu komediantů. Hlediště je doslova zasypáno barevnými papírovými proužky z raket tak mohutně, že si diváci na prvním balkoně, zvláště ve středu, musejí klestit průzory mezi visícími proužky, aby ještě případně viděli. Doufám, že jsem těmito střípky dostatečně vykreslila celkovou atmosféru inscenace.


Abych pro všechny ty efekty a gagy nezapomněla, během této celovečerní show se samozřejmě i zpívá. Já jsem byla na čtvrteční veřejné generální zkoušce (9.prosince) a na páteční premiéře (10.prosince). Čtvrteční ústřední dvojici zpívali Petr Martínek a Lea Vítková. Pro Petra Martínka není setkání s Jeníkem první, takže odvedl pěvecky i herecky velice vyzrálý výkon. Lea Vítková jako Mařenka mě naopak příliš nezaujala, především naprosto neznělým hlasem a velice násilně zpívanými výškami. Měla jsem pocit, že zpívá v indispozici, ale ta nebyla ohlášená. Stejně pěvecky nevýrazný se mi zdál i David Szendiuch. Role Kecala zřejmě prozatím nebude patřit k jeho nejlepším. Vaška na čtvrteční veřejné generálce zpíval Milan Vlček a dařilo se mu.

Páteční premiérový večer patřil ústřední dvojici v podání Marianny Pillárové a Jakuba Rouska. Marianna Pillárová byla Mařenkou akční, pěvecky suverénní. Mě osobně poněkud rušilo tremolo u vyšších dlouhých tónů. Jakub Rousek jako Jeník o svých pěveckých kvalitách nepřesvědčil. Neznělé středy zvláště během prvního dějství způsobily, že jsem vůbec netušila, o čem zpívá. Navíc mu nebylo dobře rozumět. Jediná Jeníkova árie „Jak možná věřit“ byla v jeho podání spíše dramatickou árií dona Josého, než tklivým vyznáním lásky. Zpěv na hranici neustálého forte a naturalisticky zpívané vyšší tóny nelahodí mému vkusu a nepřesně intonované tóny bez dechové kontroly mně doslova vadí. Pokud bych měla hovořit o hvězdách premiérového večera, byli jimi Kecal v podání Jiřího Přibyla a Vašek Ondřeje Koplíka. Oba jsou skvělí zpěváci i herci! Především Vaškovi Ondřeje Koplíka není skutečně co vytknout!

M.Pillárová (Mařenka), O.Koplík (Vašek)

Přibylův debut v roli Kecala je také velice slibným začátkem jeho další „kecalovské“ kariéry. Hold vzdávám také oběma alternacím rodičů, především kvintet „Rozmysli si Mařenko“ byl po oba večery ukázkový. Perfektně sezpívaný a připravený sbor nejen zpíval, ale také se celý večer průběžně podílel na show mnoha hereckými kreacemi i tancem. To celé by se nemohlo samozřejmě uskutečnit bez vynikajícího doprovodu divadelního orchestru. Dirigent Petr Šumník nastudoval celou operu skvěle.

Co říci závěrem… Komu se bude chtít opustit zvláště v těchto chladnějších dnech domov a vydá se do olomouckého divadla, zažije večer nabitý mnoha efekty, vjemy. Pozornějším jistě neunikne krásná Smetanova hudba. Jen bych do divadla nebrala menší děti, ty vidí agrese v televizi dost a dost a k tomu ještě to nezřízené pití…

Bedřich Smetana:

Prodaná nevěsta
Dirigent: Petr Šumník
Režie: Michael Tarant
Choreografie: Robert Balogh
Sbormistr: Lubomíra Hellová
Scéna: Dana Hávová – Zábrodská
Kostýmy: Klára Vágnerová
Premiéra 10.prosince 2010 Moravské divadlo Olomouc
 
 1. 1
 2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Smetana: Prodaná nevěsta (MD Olomouc)

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (13) “Prodaná nevěsta v Olomouci

 1. Inscenaci jsem viděla premiérovou, je velice nepřehledná a přeplácaná zbytečně postavami i akcemi. K tomu velice slabý výkon pana Rouska, prostě jsme odcházeli z divadla hodně znechuceni. Kéž bychom se dočkali alespoň zpěvu, když už ne příjemné podívané!
  Nespokojená divačka z Olomouce

 2. Vážená paní Plachá,
  nevím kdo jste, co dělate a co sama umíte, ale Vaše kritika je naprosto neobjektivní a zaujatá!!! Shodou okolností jsme také byli na Vámi zmíněných představeních a především kritika některých sólistů a naopak, je naprosto zcestná a nepravdivá! Proto každému doporučujeme, ať si raději na Olomouckou inscenaci zajde a udělá si obrázek sám, než si ho dělat z Vaší nesmyslné kritiky!!!

  Dostálovi Olomouc

 3. Již několikrát jsme debatovali o tom, zda kritika může být objektivní (nemůže). O tom však psát nechci: všimněte si, Dostálovi, že paní Plachá téměř u všech výkonů zdůraznila, že se jedná o její názor ("mě nezaujala", "měla jsem pocit", "nelahodí mému vkusu" atd.) – nic nebrání Vám sdělit ten svůj. A není se třeba uchylovat k urážení.

 4. Pane Šimáčku, myslíme si, že nikoho neurážíme, jen se ptáme co paní Plachá sama umí, že se tak suvereně vyjadřuje k výkonům sólistu a celého inscenačního týmu..?? Bohužel její názor plno čtenářů bude považovat za fundovaný, ačkoli tomu tak většinou při psaní kritik nebývá! Právě proto doporučujeme všem, aby si raději udělali svůj názor a nenechali se ovlivnit názorem kritiků(v tomto případě paní Plaché).
  Dostálová

 5. Milí Dostálovi, buďte rádi, že vyšla takováhle kritika, která naznačuje, že může jít o zajímavou inscenaci. Předcházející premiéra v Olomouci (Traviata) měla kritiky daleko, daleko horší.
  Co pisatelka článku umí? Zjevně velmi dobře popsat dojmy z inscenace. Od vás jsme se nedočkali ani zmínky o tom, proč máte třeba jiný názor. Paní plachou znám mnoho let, je velmi fundovaná a opeře a vážné hudbě rozumí dost na to, aby její slova byla více než věrohodná.

  Každý si jistě udělá názor sám, kritika není dogma a status, je to popis dojmů okem jedince. Není proto na místě urážet, shazovat a útočit, když jste sami neuvedli žádný protinázor, kterým byste mohli argumentovat proti napsanému. Bř.

 6. Ja jsem byl na ctvrtecni verejne generalce a rozhodne s pani Plachou take nesouhlasim!!! Verim, ze pani Br. zna pani Plachou osobne jiz radu let, tudiz ji povazuje za fundovanou a ma pocit ze opere rozumi, ale to neznamena, ze tomu tak opravdu je!! Jeji "pocity a zdani", ktere zde vyjadrila rozhodne nesdilim! Z druhe strany chapu i nazor pani Bergerove, alespon co mohu po strance inscenace soudit.
  Skoupy

 7. @ Madame Dostalova a Bergerova

  Doufam, ze nenastane kvuli teto inscenaci nejaka mistni valka v Olomouci! Je to nadherne mesto a nezasluhuje si to.

  Pokud mate jiny nazor nez recenzentka, mate na nej plne pavo. Kazdy vidi veci jinak, ze sveho pohledu.

  Zdejsi komentare jsou urceny k tomu, aby prave tyto ruzne nazory byly vyjadreny. Ctenarska zakladna je na vysoke urovni a nestaci jen rici nesouhlasim nebo se oprit osobnimi utoky do recenzenta. Reknete nam konkretne, co se vam na te inscenaci nelibilo nebo co byste udelala/y jinak. To je konstruktivnejsi.

  Vychazka na sv. Kopecek, misto ktere mam take rad, vam mozna pomuze soustredit myslenky.

  Hezke vanoce!

 8. Ona ta režijní stránka není nepodstatná. V minulých dnech jsem shlédl na ND Žebráckou operu, Toscu a tady čtu o Prodané nevěstě. Všechna představení jsou zřejmě "režisérská", což v českém provinciálním překladu znamená přeplácaná režijními vtípky, které, aspoň pro mne, fungují tak, že odvádí pozornost od děje, textu, podaní herců/zpěváků. Někdy je lepší zavřít oči, aby se člověk mohl soustředit na podstatné a nebyl rozptylován jezdícími psy, anděly, či statisty povalujícími se na scéně. Zřejmě chybí osobnosti, které se dokáží oprostit od povyšování vlastních "nápadů" nad autora. Ale abych nebyl negativní, takové inscenace na ND také jsou. Třeba La finta giardiniera. mb

 9. Pro Dostálovy z Olomouce: Pořád čekám, na váš popis inscenace. Velmi by mne zajímal, hlavně proto, že se zcela vymezuje této recenzi. Rád bych porovnal oba názory.

  Pro předchozího pisatele – když zavřu oči, tak nemusím chodit do divadla a můžu si doma v klidu pustit audio. Takhle divadlo nefunguje.

Napsat komentář