Protest před ministerstvem a otevřený dopis SOP

 1. 1
 2. 2

V bouřlivé atmosféře dnes zaměstnanci Státní opery Praha na ministerstvu kultury v Praze předali otevřený dopis ministru Jiřímu Besserovi (TOP 09), ve kterém vyjadřují svůj nesouhlas s chystanou reformou pražské operní scény. Ohrazují se proti koncepci připravované náměstkem ministra Radkem Zdráhalem. Zároveň v dopise upozorňují na koncepci svého pověřeného ředitele Radima Dolanského, který navrhuje zachovat i nadále samostatnou existenci opery. Besser Dolanského kritizoval.

Ministr prohlásil, že Dolanský neplní úkoly státního úředníka, protože „jestliže je někdo pověřen řízením, tak má řídit“ a nemá být v čele jakékoliv stávky nebo demonstrace. Dočkal se za to pískotu a hlasitých protestů zhruba dvou stovek přítomných zaměstnanců opery. Dolanského přivítal mohutný potlesk.

 


Cílem reformy Státní opery a Národního divadla, které má také operní soubor, má být podle ministerstva úspornější provoz a zkvalitnění produkce, nikoliv zrušení provozů. Ministerstvo vidí v české metropoli prostor pouze pro jeden operní a baletní soubor. Budova Státní opery je prý k tomuto účelu předurčena. Momentálně má baletní a operní soubor nejen Státní opera Praha, ale i Národní divadlo.

Besser odmítl argument, že Dolanský dnešní akci neřídil. Dopis na ministerstvo za zaměstnance odevzdal Petr Pergl. „Pan Dolanský je jen pověřený ředitel. Bude vypsáno výběrové řízení, otázkou je, na co bude vypsáno. Zda na ředitele Státní opery, nebo na ředitele transformované příspěvkové organizace ministerstva kultury,“ uvedl Besser.

Hlasy o likvidaci Státní opery označil ministr za „naprosto liché“. „Pokud k nějaké změně dojde, bude to transformace dvou příspěvkových organizací,“ zdůraznil. Stále je ještě možná varianta, že vše zůstane v nynějším stavu, dodal.

Na začátku února vznikla komise, která má projednat budoucnost obou scén. Své návrhy na reformu opery a ND k 1. lednu 2012 předali 15. února ředitelé obou scén Dolanský a Ondřej Černý náměstku Zdráhalovi. Dolanský navrhuje zachovat i nadále samostatnou existenci SOP.

„Trochu mě zaráží, že do dnešního dne jsem se nedočkal ze strany ministerstva žádné reakce. Můj návrh na stole je a mělo by se o něm diskutovat,“ řekl Dolanský. Dodal, že mu vadí, že nebyly stanoveny cíle operní reformy. Sloučením divadel se podle něj vyšší kvality produkce nedosáhne.

Námitkám, že SOP nemá uměleckou vizi a osobnosti, které by ji vedly, chce ve svém návrhu Dolanský čelit angažováním uznávaného Jana Lathama-Koeniga, který je připraven přijmout neobsazený post šéfdirigenta. Ke spolupráci Dolanský také přizval německého dirigenta Gerda Albrechta, bývalého šéfdirigenta České filharmonie, a oslovil ředitelku londýnské Covent Garden Elainu Padmoreovou. Padmoreová by působila v SOP jako umělecká konzultantka. Jelikož však letos v Covent Garden končí, mohla by podle Dolanského případně vykonávat i funkci šéfky souboru.

Ředitel Státní opery také navázal spolupráci s pražským magistrátem. S primátorem Bohuslavem Svobodou se mu prý podařilo najít možný způsob spolufinancování, které by pokrylo náklady na nové premiéry Státní opery již v roce 2012. Primátor podporuje existenci dvou samostatných operních domů v Praze, řekl Dolanský.

Černého návrh se týká umělecké vize a organizační struktury. Nepředložil ekonomický plán. Ujistil o tom, že Stavovské divadlo bude fungovat v dosavadních intencích.

Další postup podle Bessera stanoví odborná komise. Do dvou měsíců by se navíc mělo dokončit posouzení technického stavu budovy SOP. Řešení situace pražských operních scén vidí Besser na dva až tři měsíce „O práci se mohou bát pouze ti, kteří nestačí,“ prohlásil.

Změny v chodu obou scén se mají týkat i Stavovského divadla. Besser již dříve prohlásil, že činohra z pražského Stavovského divadla nezmizí. Toho se obávali herci Národního divadla, kteří proti uvažovaným změnám protestovali.

Dokument:
Otevřený dopis ministru kultury ČR, MUDr. Jiřímu Besserovi

Vážený pane ministře,

V naší novodobé historii jste prvním ministrem kultury, který se rozhodl vážně zabývat problematikou Národního divadla (ND) a Státní opery Praha (SOP). Vyjádřil jste veřejně snahu zeefektivnit provoz obou těchto předních scén a zlepšit podmínky pro uměleckou tvorbu – to jsou nepochybně velmi podnětné a žádoucí cíle. Proto nás znepokojuje, že jejich splnění vystavujete riziku tím, že jste přípravou pověřil svého náměstka, pana Radka Zdráhala. Jeho nekompetentní a často protichůdná prohlášení vzbuzují oprávněné pochyby a obavy profesionálů v daném oboru a vrhají negativní světlo především na Vás a Vaši snahu stávající situaci předních divadelních scén vyřešit. Pan náměstek Zdráhal je člověk zcela odtržený od reality denního divadelního provozu. Jeho autorita se neodvíjí od znalosti problematiky operních divadel, ale pouze a jen od jeho politické mocenské pozice. Během několika měsíců chce bez jakýchkoli analýz transformovat dvě nejvýznamnější příspěvkové organizace Ministerstva kultury s vrcholně citlivými vazbami na tradici. Jako samozvaný odborník je směšný, jako suverénní vládce nad osudy dvou operních domů v Praze nebezpečný pro celou kulturu České republiky.

Pane ministře, jako profesionální politik si jistě umíte představit, jak neprofesionálně jeho různými prohlášeními Ministerstvo kultury působí. Váš náměstek, pan Zdráhal, totiž nejedná za sebe, v dané chvíli reprezentuje názor Ministerstva kultury a v podstatě mluví za Vás. Máte veškeré pádné argumenty pro jediné východisko: odvolání pana Zdráhala z funkce svého náměstka dříve, než způsobí nenahraditelné škody s fatálními a nevratnými následky na divadelní kultuře budované desítky let.

Pouze pro ilustraci uvádíme jen několik příkladů jeho protichůdných prohlášení.

1. Náměstek Zdráhal nejprve vyhlásil havarijní stav SOP s tím, že do této budovy nebyla v posledních 37 let provedena žádná investice, a to i přesto, že rozsáhlá rekonstrukce historické i provozní budovy v hodnotě 200 milionů Kč, prováděná v letech 1998–2010, je objektivně doložitelný fakt.

 1. 1
 2. 2

Související články


Reakcí (60) “Protest před ministerstvem a otevřený dopis SOP

 1. Situaci znám jen jako operní divák, ale mám pocit, že pan Dolanský je po dlouhé době první, kdo se v SOP o něco opravdu koncepčně snaží. Držím mu palce a pokud by SOP potřebovalo podepsat na podporu těchto svých snah nějakou petici, stačí ji jen vyvěsit, s chutí to udělám. Pan Dolanský bohužel "vyžírá" to, co způsobil jeho předchůdce. Dlouholetý ředitel Vocelka v SOP jen dřepěl jak žába na prameni, jako někdo, komu je opera úplně fuk. Vize žádné, zajímavý repertoár ani náhodou, jen hezky vydržet na nepochybně teplém fleku.

 2. Fandím SOP!!!Radim Dolanský je člověk na svém místě,doufám,že bude dlouholetý ředitel SOP.Z vět pana Bessera "My rovněž tak nezpochybňujeme to, co si přejí zaměstnanci Státní opery. Budeme o tom uvažovat, otázka, jestli to bude nakonec vyslyšeno, je věc druhá" až mrazí…Ministr kultury má za kulturu bojovat a ne rušit divadla!!!

 3. Vážený pane náměstku,

  s napětím sleduji situaci naších předních operních scén, tedy Státní opery Praha a Národního divadla v Praze. Tyto dvě divadla zde spolupracují, či zdravě soupeří již s více, než stoletou tradicí. Jací to byli ti naši předkové kulturní blázni, že si postavili tak krásná divadla a soustředili zde výkonné umělce těch nejlepších kvalit! Ale naštěstí máme záchranu, Vás, pane Zdráhale, renomovaného odborníka a nemusíme se tedy bát o budoucnost české kultury. Dále bych poradil zrušit vysoké umělecké školy, jsou k ničemu. Je potřeba odstranit všechny osobnosti, kteří za kulturu bojují, jako je nyní například pan Dolanský. Myslím že bychom se na těchto několika věcech mohli shodnout, viďte, pane Zdráhale?…jen celá kulturní veřejnost si tak nějak ťuká na čelo, není vám to divné?
  Doufám, že Ministerstvo kultury začne co nejdříve řešit Vaše odvolání z funkce náměstka a dosadí na tuto pozici někoho, kdo bude českou kulturu skutečně podporovat a důstojně reprezentovat.

  Stanislav Morčuš

 4. Nikdo zatím ale neřekl dvě zásadní věci: za prvé – jak ministr kultury Besser, tak jeho náměstek Zdráhal hovoří o tom, že připravované kroky rozhodně nemíří ke zrušení souborů SOP, ale přitom má vzniknout soubor nový, který nahradí soubory SOP a ND. Jak toho chtějí dosáhnout? To je přece blbost – pokud má vzniknout soubor nový, musejí se stávající soubory zrušit. Nebo snad vznikne ještě další, vedle těch současných? Asi ne, že? Takže fráze o nerušení souborů SOP jsou zase jen a jen lež.
  A za druhé – oba pánové se opírají o závěry ministerstvem zřízené komise. Ale nikdo z nich už nemluví o tom, že v komisi je nejen Zdráhal, ale i jeho "poradkyně" Gadasová. Jak může být tato komise nestranná? Logicky bude prosazovat to, co Zdráhal nařídí…

 5. Pokud si představím, že MK nechce mít v Praze 2krát operu, balet (vhodnější je pro další fungování SOP) a dosadím k tomu snahu pana Dolanského, vznikne mi silná SOP s paní Padmoure a dirigentem Koenigem. Jestliže členům ND sloučení nevadí(dle slov pana Černého), tak jim ani nebude vadit, když přejdou do fungující SOP s vizí. Pokud by prošli formálními rekonkurzy. MK by přispělo pouze na platy. Zbytek by pramenil od sponzorů a tržeb.

 6. Celý humbuk kolem pražských operních domů je nutno nahlížet v širších souvislostech. Je odrazem kulturnosti celé naší vládní a politické ,,reprezentace". Ryba vždy smrdí od hlavy. Ta hlava nikdy nepochopí, že jedna skvělá inscenace Dalibora v ND nebo Tristana v SOP má větší hodnotu, než zpackaná kuponová privatizace. Neváhá urážet prof. Halíka, jehož jediná holá věta má větší hodnotu, než kompletní sebrané spisy V. Klause. Náš první muž všemu rozumí, k problému opery však stále mlčí. Asi je to pro něj bezvýznamné. Kdyby šlo o tenisové kurty nebo lyžařský areál, jistě by hlasitě projevil svůj názor již dávno. (nemám nic proti tenisu ani lyžování).
  Jak to má potom vypadat o patro níže. Ti co hospodaří s prostředky nás všech, si udělali ze státní kasy dojnou krávu. Mají krásně upravená pracoviště, za svá rozhodnutí nenesou osobní zodpovědnost. Vytvářejí umělý chaos pod jehž clonou se to krásně a pohodlně krade. Když se něco provalí, odnese to podřízený státní úředník, kterého oni sami předtím nutili dělat kulaté čtverečky. Potom se vymění, nově si vybaví své kanceláře (nemůže přece sedět na zánovní židli svého předchůdce)a krade se vesele dál. Mimochodem-za peníze z toho neustálého převybavování bychom asi zrekonstruovali tucet ND a SOP.
  Pokud se nestane zázrak, u této neschopné a současně všeho schopné elity národa, Pane Dolanský, nemáte se smysluplným rešením šanci uspět.
  Stanislav Bílek- hornista SOP

 7. Pro anonym 1. března 2011 14:19
  Chápu, že pro členy ND je to asi také nepříjemné, ale žádného oficiálního vyjádření, nebo protestu proti sloučení jsem se nedopátral. Jen orchestr se ohradil proti hodnocení své nekvality. Proto si myslím, že závěry komise MK přijmou bez osobního postoje. Jak řekl pan Černý :situace v ND je stabilizovaná a protestní demonstrace se členové ND nezůčastnili.

 8. pro an. 14.19h-nám,členům Nd samozřejmě situace lhostejná není,podnikáme své kroky a máme svá prohlášení a korespondenci k danému tématu, jen nás možná není tolik vidět a slyšet…a nevidíme jediný důvod, proč by se měly soubory Nd začleňovat pod hlavičku SoP.Má-li p. Dolanský svou vizi, je snad nejlépe zachovat oba subjekty tak, jak jsou, nemyslíte??? RK

 9. Protestní demonstrace s předáním otevřeného dopisu ministrovi kultury se členové ND nezúčastnili, protože to byla výhradně akce SOP. Představitelé SOP neměli zájem o účast Národního divadla. Nikdo z představitelů SOP obsah otevřeného dopisu se člny ND nekonzultoval a akce byla navíc naplánována na den, kdy všichni členové orchestru a operního sboru měli v ND důležitou sedací orchestrální zkoušku na připravovanou premiéru opery Parsifal, takže se nemohli zúčastnit ani jednotliví zájemci z řad ND.

 10. Až budou členové ND cítit potřebu vydat vlastní prohlášení nebo prohlášení podporující kroky SOP, jistě tak učiní. Členové ND jsou svéprávní jedinci. V situaci, kdy SOP necítilo potřebu vytvořit společný otevřený dopis za oba operní domy a přizvat členy k jejich protestní outdoorové akci, není navíc vhodné bezprostředně poté volat po vydání jakéhokoliv prohlášení na podporu SOP ze strany ND. Členové Národního divadla v současné době též podnikají různé kroky a organizují vlastní akce. Proběhla například určitá jednání na půdě Parlamentu. Jak jistě víte, tento týden se do SOP i do ND chystá delegace poslanců z kulturního výboru. Členové Národního divadla v budoucnu jistě budou pro spolupráci se členy SOP, bude-li to pro oba operní domy výhodné a bude-li o to SOP stát.

 11. NÁVRH PRO ZDRÁHALA

  Navrhuji panu náměstku ministra kultury Zdráhalovi, aby ve svých vizích o zkvalitnění a zefektivnění šel ještě dále.

  Pro Prahu, jako výjimečnému „městu kultury“, by bylo skvělým nápadem sloučit (po předchozím rozpuštění) všechny symfonické a operní orchestry v jeden celek. Tento přibližně osmisethlavý orchestrální superkolos pod pracovním názvem „REFORMNÍ OPERNĚ-SYMFONICKÁ FILHAROMINIE“ by obhospodařoval podia a jeviště Rudolfina, Obecního domu, Národního divadla, Státní opery a dalších kulturních stánků. Hudebníci by se podle momentálních potřeb flexibilně rozdělovali či slučovali v různé celky a operativně rotovali anebo kyvadlově pendlovali dle jasných týdenních plánů několika vzájemně propojených managementů.

  Všech 800 hudebníků bude muset prokázat svoji kvalitu na „rekonkurzech“ před komisí složenou výhradně z členů folklórních tanečních souborů z Uhersko-hradišťska.

  Přenosy koncertů a operních představení tohoto supertělesa by se mohly živě nebo ze záznamu promítat v Metropolitní opeře, v Carnegie Hall a na Broadwayi. Jsem přesvědčen, že užaslí Newyorčané by po skončení přenosů masivně podepisovali petice za zrušení Newyorské filharmonie a souboru Metropolitní opery, neboť kvalita přicházející z Prahy je neoddiskutovatelná a oni přece ze svých daní nebudou platit šlendrián.

  Závěrem bych chtěl doporučit, aby pan náměstek, pokud by se tento model osvědčil, zrušil všechny kulturní stánky v České Republice a následně je sloučil v ohromnou několikatisícihlavou multikulturní kočovnou společnost.

  Mám jedinou obavu, aby panu náměstku Zdráhalovi nepřišly výše uvedené řádky jako dobrý nápad…

  Pavel Tylšar

 12. Také držím palce p. Dolanskému. Jen si uvědomte, ale že za nového vedení SOP řed. z Covent Garden sice orchestr a sbor zůstane,ale u sólistů určitě nastanou změny. Bude přizváno k hostování hodně cizinců a nemusí to být jen špičky a naší zpěváci půjdou na oblast. Ale dnes i na oblastí jsou v některých oborech lepší zpěváci než v Praze. Nebude to pro vás lehká doba.

 13. Celý případ provází nevídaný chaos. Ze všech dostupných materiálů je zřejmé, že je dávno rozhodnuto. Nyní proto pánové R. Zdráhal a J. Besser honem hledají argumenty pro „sloučení“. O jiných, byť účinnějších variantách z jejich úst ani slovo. Když se ale objeví oponent s názorem, který se nebojí vyslovit, „prostý státní úředník“ pan Radim Dolanský, tak se od nadřazeného státního úředníka dozvíme, že „svou roli ne zcela zvládá“. Je neposlušný – tak ho odstraníme. Jinými slovy : Pracovitého, vzdělaného člověka s přehledem a mezinárodními styky zde nemůžeme potřebovat. Vedle jasné řeči pana Dolanského, vypadá totiž jednání ministerských úředníků (a jiných, také úředníků) jako nečistý komplot. Není těžké prokázat jak pan ministr a jeho náměstek mlží, jak jsou bezradní, jak často i lžou. Těžké je pochopit, že jim to prochází. Měli bychom je odvolat, protože sami neodejdou. Jsme přece veřejnost = voliči.
  P.S. Pracovitou vzdělanou dámu s přehledem paní Helenu Havlíkovou také nikdo neslyší. Porovnejte její otázky a názory s kouřovou clonou vypouštěnou z ministerstva.
  Zdraví A.Hart

 14. Spousta diskutujících (nečlenů SOP) tady vyjadřuje podporu vedení SOP a na druhou stranu nesouhlas s postupem MK. Proč tedy tyto názory nevyjádřit i jinak ? Třeba tím, že by každý, kdo to uzná za vhodné, napsal sám za sebe dopis ministru kultury, kde vyjádří své stanovisko? S tím, že v kopii (na vědomí) ho zašle i předsedovi vlády, předsedkyni parlamentu, případně šéfovi TOP09. Vycházím z toho, že p. Zdráhal je úředník, který nad sebou má dalšího úředníka-ministra kultury. Ten je členem nějaké vlády a nějaké pol. strany. Politici a vlády se vyznačují tím, že se snaží udržet u moci. Takže když se ministru kultury (a také jeho "šéfovi" – předsedovi vlády) shromáždí dostatek stížností potencionálních voličů, třeba začne situaci řešit cestou nejmenšího odporu-odvoláním úředníka, díky kterému to celé vzniklo, popřípadě zastavením celé sporné a "problémové" akce. Sám za sebe ten dopis rozhodně pošlu.
  M. Kopecký

 15. Jenom pár poznámek: Posthavlovská demokracie je postavena na jediném principu. Vlastní nazor smíš projevit pouze v případě, že je totožný s názorem tvého nadřízeného. Diskuze je již pouze folklórem, který má navodit pocit demokratičnosti. Výsledek již neovlivní. Pouze v parlamentu je prostředkem ke získání kýžených pozic. Pak se vládne podle stejného principu. Pan Dolanský se ho nedržel a proto je teď trnem v oku pana ministra.
  Pan president sebe i nás straší ztrátou národní a kulturní identity. Chtěl bych ho uklidnit. My se své identity důsledně a cílevědomě zbavíme sami, devastací kulturního dědictví našich předků. Žádný Němec nebo Rakušan se o svou identitu nebojí. Ví, že se mu na žádnou z berlínských nebo vídeňských oper nikdo neodváží sáhnout.
  Až se panu ministrovi podaří vybudovat nefunkčního operního molocha v Praze, mohl by náměstka Zdráhala pověřit dalším kulturním dobrodružstvím. Kupříkladu vypracováním projektu na přejmenování Berouna na Besseroun a postavením sochy pana ministra na náměstí. Nevím, jak by se to líbilo občanům Berouna, ale na občanech přece nezáleží.
  Pokud pan ministr léčil zuby podobným způsobem jako českou kulturu, nedivím se, že svojí praxe již zanechal a vstoupil do politiky. Tam stačí pouze bezohlednost a drzost.
  Stanislav Bílek- hornista SOP

 16. Anonymní 15:17 – jestli si myslíte, že Vaše dopisy něco změní, tak jste na velkém omylu. Akorát přiděláte práci řadovým úředníkům, kteří jí mají už teď dost, protože oni, ne pan ministr a jeho náměstci, řeší desítky dalších a k tomu svojí běžnou agendu. Dojde to maximálně k ředitelům odborů, v lepším případě do kabinetu, odkud to hodí nějakému referentovi. Tam, kam pošlete kopie, to sekretářky nebo jiní referenti přepošlou na MK. Tím akorát zvýšíte agendu úřadu a i když se šetří, možná se někdo přibere na zodpovídání těchto dotazů. Z našich – vašich daní. Na jednom úřadě dělám a myslím, že na MK to nebude jiné.

 17. To anonymní 16:22 – Promiňte, ale nesouhlasím s Vámi. Ministři, poslanci, předseda vlády apod. jsou VOLENÍ zástupci. Jako voliči (a daňoví poplatníci) máme právo-Vy, já, kdokoliv jiný, dát najevo nesouhlas s kroky, které tito volení zástupci podnikají. Samozřejmě, můžete to udělat 1x za 4 roky, kdy se konají volby a svůj hlas jim nedat (a v mezičase nadávat na to, jak to "vedou") nebo se můžete ozvat ve chvíli, kdy se Vám něco nelíbí, dát najevo svůj názor a pokusit se něco změnit dřív, než konkrétní "průšvih" nastane. Netvrdím, že se Vám to vždy povede, ale alespoň se POKUSÍTE a třeba to vyjde. Lepší, než sedět s rukama v klíně a říkat si, že to stejně k ničemu nebude. Hlas veřejnosti je totiž to jediné, co může kroky politiků (na jakékoliv úrovni) korigovat. A i když se říká, že politici mají "hroší kůži", pořád platí, že jejich největším zájmem je být zvoleni znovu a nemohou si dovolit ignorovat dostatečně silný hlas veřejnosti. Podotýkám-DOSTATEČNĚ silný. Protože teď, v tomto konkrétním případě se mohou "utěšovat" tím, že protestuje jen hrstka těch, kterých se to bezprostředně týká. Proto je potřeba dát najevo, že to tak není. A jak to chcete jinak udělat ?
  A mimochodem-nejsem anonymní, ale své příspěvky podepisuji svým jménem.
  M. Kopecký

 18. Kamarád hraje v orchestru ve Státní opeře, pan Dolanský byl dnes pozvaný na ministerstvo ke Zdráhalovi. Zaměstnanci ho chtěli doprovodit, ale odmítl to. Když se večer objevil při představení ve své lóži, tak si oddechli. Určitě ho neodvolali. Dám další zprávu, až budu vědět víc.

 19. Vážený pane Kopecký, omlouvám se, že jsem Vás označil jako anonymního, díval jsem se jen na "hlavičku" komentáře. Nijak Vám neberu právo vyjádřit se k práci volených zástupců, chtěl jsem jen popsat, jak skončí Vaše jednotlivé dopisy. Odpověď pravděpodobně dostanete, ale vypracuje ji řadový referent, kterému se dopisy budou kupit na stole. Doporučuji formu petice, nejlépe medializované, protože média jsou to jediné, čeho se ještě politici bojí. Někteří.

 20. Ředitel ND Černý : "Co se týče konkurence, tak musím říct, že to je trošku pro mě s otazníkem, protože upřímně řečeno, ono se to občas srovnává se systémem dvou oper v některých jiných městech, ale málokdy už se říká, že ty opery jsou skutečně specificky profilované. Vždycky jedna má ten charakter té velké dvorské opery, která dělá ten velký repertoár a ta druhá má charakter spíše, řekněme, té opery lidové. Já si nedokážu, se přiznám, představit v Čechách, respektive v Praze situaci, kdy jeden z těch dvou domů bude hrát třeba tu roli té lidové opery, to se přiznám, že si nedokážu představit" (http://www.impuls.cz/clanek/ondrej-cerny-reditel-narodniho-divadla/229743) Ředitel ND mluví k problematice opery – vida odborník. Nerozumím tomu, že se zaměstnanci ND nechají tímto člověkem řídit, může si s p.Besserem podat ruce- a asi si je i podává.

 21. Dokonáno jest. Pan Dolanský byl dnes odvolán z funkce.
  Kultura není totožná s kulturistikou, proto přestaňte, pane ministře,ukazovat svaly svým podřízeným. Ministrstvo kultury je zřízeno k rozvoji a kultivaci kulturních statků naší země. Jeho úkolem není demontovat kulturu, odvézt ji po částech do sběrných surovin a výtěžek rozkrást. Urychlené opusťte svůj úřad a sbalte s sebou i Zdráhala, který se nezdráhá pro své opojení mocí učinit cokoliv. Sám sebe jste pasoval na symbol nové totality v naší zemi. Vy nemáte právo spravovat, řídit a jakkoliv manipulovat s majetkem občanů této země.
  Vy, pane kníže Schwarzenbergu, hoden své šlechtické cti, distancujte se od této osoby, poškozující pověst Vaší strany.
  Stanislav Bílek-hornista SOP

Napsat komentář