Průvodce letními operními festivaly: Santa Fé

Ve zlatočervném písku pouště Nového Mexika leží jako klenot daleko za severním okrajem města Los Alamos: festivalové divadlo Santa Fé. Strůjcem a realizátorem myšlenky provozovat v Santa Fé operu je jediný muž, hudebník John O. Cosby, kterého v roce 1956 napadlo vybudovat v tomto pouštním městě operní divadlo a seskupit okolo sebe operní společnost.


Osobně do realizace téhle myšlenky vložil kapitál a najal firmu, která z akustického hlediska vybrala zajímavé místo za městem. Za osm týdnů od zahájení stavby – 3. července 1956 – otevřel operní amfiteátr. Kapacita tehdy byla jen necelých 500 míst. Mezi hledištěm a jevištěm, které mělo původně místo jen pro 32 členů, byl mělký bazén, který odrážel zvuk orchestru a zlepšoval akustiku, a který na jeviště vrhal zajímavé světelné reflexy. Strop hlediště tvoří šikmá střecha s akustickými bloky, stěny jsou obloženy deskami ze sekvojového dřeva. Vzadu hlediště uzavírají demontovatelné panely, takže před představením a po něm je možné vidět v dáli světla Los Alamos. Sezóna původně trvala 8 týdnů a čítala kolem 20 představení. Ale po prvním roce provozu byl ohlas tak veliký, až nakonec po deseti letech dosáhl provozní zisk stonásobku původního zisku z první sezóny. Divadlo, nebo spíše amfiteátr, bylo nutné rozšířit. Zvětšila se kapacita na 800 míst, byl přistavěn zastřešený balkon a kryté foyer. Jeviště bylo zastřešeno a střecha prodloužena až nad orchestřiště, které bylo zvětšeno na 70 míst.


Přestože zde existuje operní soubor, divadlo funguje hlavně jako festivalové a na jeho scéně hostují sobory z Evropy i MET spolu věhlasnými hvězdami operního nebe současnosti. Každou sezónu je pozván k nastudování nové inscenace jeden z nejlepších světových operních režisérů. Kromě světových premiér nových oper (Levy – The Tower nebo Floyd – Větrná Hůrka) se ve festivalovém prostoru konají i mnohé americké premiéry nových operních děl od evropských skladatelů. Přestože se hraje po celý rok (klima v téhle oblasti to dovoluje, průměrné roční množství srážek je jen několik milimetrů), klíčová je festivalová sezóna (období červenec-srpen). Letos byla na programu Madama Butterfly, Albert Herring, Kouzelná flétna, Hofmannovy povídky a světová premiéra opery skladatele Lewise Spratlana Life is a dream.


Absolutně nezvyklé přírodní prostředí a uchvacující západ slunce, který při sezení v tomto divadle, resp. amfiteátru můžete zažít, udělají spolu se špičkovými výkony z vaší návštěvy opery v Santa Fé jedinečný a nezapomenutelný zážitek.

www.santafeopera.org

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments