První baletní premiéra NDM: Večer tří choreografií “Vzlety a pády”
„Tři umělci – choreografové – se tak v rámci jedné inscenace potkávají v tématech, která hýbou dnešním světem. Jedná se o díla vytvořená na základě inspirace reálným životem. Proto mohou oslovit diváka, který taneční umění chápe nejen jako zábavný žánr, nýbrž jako formu, jenž dokáže postihovat skutečnost ve vší její hloubce a mohutnosti,“ přibližuje dramaturgii večera šéfka baletu NDM Lenka Dřímalová.
Křídla z vosku / WingsofWax uvidí diváci jako první, zároveň to je vrchol večera. „Název evokuje pradávný příběh Ikara a jeho otce Daidala, jejich boj a nesnáze, když se snažili uniknout svému vězení ve slavném labyrintu. Symbolizuje ale také odvěkou touhu lidí po svobodě v její fyzické, duchovní či jakékoli jiné myslitelné podobě,“ řekl už dříve o svém díle Jiří Kylián. Jeho choreografické dílo lze chápat jako vyjádření člověka, který byl politickými okolnostmi přinucen strávit dlouhá léta života mimo domov, ale také jako obecný obraz lidské bytosti, která se ocitá na nebezpečné cestě a v situaci, kdy musí správně odhadnout své možnosti. Zazní hudba od skladatelů jako Heinrich Ignaz Franz Biber, John Cage, Philip Glass či Johann Sebastian Bach.
Choreograf Jiří Kylián žije v Holandsku. Výčet jeho děl už dávno překročil stovku, Wings of Wax má pořadové číslo 72, světová premiéra byla v lednu 1997 v Holandsku. Po roce 2000 se Jiří Kylián věnoval také tanečním filmům a fotografii, s Václavem Havlem spolupracoval na filmu Odcházení.
Nad ostravskou premiérou Křídel z vosku převzal záštitu velvyslanec Nizozemského království v České republice J.E.Kees Jan René Klompenhouwer. Choreografii podpořilo také město Ostrava.
Moldavan Denis Untila aBrazilka Michelle Yamamoto jsou příslušníky nejmladší generace choreografů a vytvořili příběh Alice, inspirovaný Alenkou v říši divů Lewise Carrola. Hlavní hrdinka padá do pokřiveného fantaskního světa plného groteskních situací a podivných, smutných a zároveň krásných dobrodružství. „Alice v našem představení potká postavu Houseňáka, ta má pro ni velký význam, doslova ji fascinuje. Nemůže se vymanit z jejich vzájemného vztahu, a i když se snaží, vždy se vrátí zpět,“ říká Michelle Yamamoto. Oba mladí choreografové se prosadili v Německu a i jejich dílo se nevzdaluje od tématu hledání životní cesty a svobody. Alici původně vytvořili pro večer mladých choreografů v německém Essenu.
Útěk obra (Humpback Runner) Jiřího Pokorného vznikl pro soubor Nederlands Dans Theater 2 jako zakázka k pětistému výročí smrti malíře Hieronyma Bosche. Fantaskní svět jeho obrazů byl pro českého choreografa inspirací, přitom Pokorný vytvořil vlastní příběh o fenoménu doby – migraci. „Pracuje s tématem odvážné, obtížné i nebezpečné lidské cesty. Jeho obr je pojmenován po velrybě a jako mytický běžec se podobá obrazu migrantů, kteří se, jak Pokorný uvádí v jednom z poskytnutých rozhovorů – musí přemístit z jedné strany polokoule na druhou, musí absolvovat dlouhou cestu za lepším životem a prožívat vzlety a pády,“ přibližuje Lenka Dřímalová. Autorkou kompozice hudby dle výběru Jiřího Pokorného je Yukari Sawaki.
Jiří Pokorný je jedním z mála českých tanečníků, kteří dosáhli velkého úspěchu v zahraničí a v současné době pracuje i jako choreograf. Jako choreograf spolupracoval se soubory po celé Evropě a v USA.
Premiéra večera s názvem Vzlety a pády se koná v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě ve čtvrtek 15. Listopadu, první repríza v sobotu 17. listopadu vždy od 18.30 hodin. Další představení pak v neděli 18. Lisotpadu od 15:00 hodin. Veřejná generálka je 14. listopadu od 10:30 hodin.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]