Ptali jste se: Karol Kevický

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Dobrý deň, prezraďte niečo zo svojho súkromia? Čo robíte, keď sa nevenujete divadlu? (ŠM)

Ak mám úprimne odpovedať na vašu otázku, väčšinu svojho času venujem predovšetkým divadlu a na moje súkromné aktivity mi zostáva skutočne len veľmi málo času. Ak sa mi však predsa len podarí na chvíľu utiecť od divadelných povinnosti, rád trávim voľný čas v prírode alebo pri dobrej knižke. V rámci dovolenky – počas divadelných prázdnin – zase rád cestujem. Mojou obľúbenou destináciou je Taliansko, kde mám množstvo priateľov a vždy sa sem s radosťou vraciam. Vychutnávam si talianske jedlá a milujem talianske umenie; aj preto hojne a systematicky navštevujem múzeá, galérie či kostoly. Okrem toho som vášnivý cyklista a lyžiar.

Za všechny čtenáře Opery Plus děkujeme za odpovědi! 

Vizitka:

Karol Kevický (1973) je absolventem Akademie múzických umění v Praze (docent E. Fischer, J. Veselka, T. Koutník, R. Eliška a F. Vajnar), jehož profesionální aktivity coby dirigenta můžeme vysledovat už v průběhu studia. 

V roce 1993 založil vlastní komorní orchestr Musica Iuventa Slovaca se zaměřením především na interpretaci barokní hudby a propagaci mladých sólistů a soudobých autorů. Činnost orchestru byla zaměřena především na zahraniční zájezdy a festivaly (Řím, Vídeň, Graz, Budapešť, Atény – v letech 1994, 1996 a 1998 získal Cenu poroty na festivalu Divertimento musicale). 

Ve stejném roce byl iniciátorem a spoluzakladatelem Operního studia na Konzervatoři v Žilině, kde v té době pedagogicky působil jako korepetitor a dirigent Symfonického orchestru. 

V roce 1994 začal úzce spolupracovat se Státním komorním orchestrem v Žilině (Slovak Sinfonietta) na autorském projektu „Nedělní matiné pro děti a rodiče“ a dodnes zde působí jako stálý hostující dirigent v hlavním orchestrálním cyklu. Od roku 1995 pravidelně spolupracuje i s dalšími slovenskými orchestry (Státní filharmonie Košice, Slovenská filharmonie a jiné) a jeho dirigentské aktivity se postupně rozšířily i do České republiky a zahraničí (Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Jihočeská komorní filharmonie, Filharmonie Zielona Góra a jiné) 

S rozhlasovým orchestrem zrealizoval nahrávky především ruských autorů (Čajkovskij, Rachmaninov, Prokofjev), rovněž pravidelně nahrává pro rozhlas a televizi. 

Je autorem hudby k několika divadelním hrám a patří mezi vyhledávané aranžéry (instrumentace skladeb pro různá nástrojová obsazení). Spolupracoval s významnými vokálními a instrumentálními sólisty (Štefan Margita, Ľubica Vargicová, Martin Babjak, Peter Dvorský, Pavel Šporcl, Václav Hudeček, Eugen Indjic a jiné) 

V letech 2000–2006 zastával post uměleckého šéfa opery Štátneho divadla Košice, od roku 2009 do června 2010 byl šéfem operety Národního divadla moravskoslezského. V současnosti je opět uměleckým šéfem opery Štátneho divadla Košice a v Národním divadle moravskoslezském nadále působí jako dirigent (například Noc na Karlštejně, Orfeus v podsvětí, Divotvorný hrnec, Polská krev, Sázky z lásky, Čardášová princezna).  

www.sdke.sk 

Foto Štátny komorný orchester Žilina, archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat