Ředitel Burian: Program rekonstrukce Státní opery bude dodržen
“Do června bude probíhat takový poloprovoz, jehož cílem je vrátit inscenace, které Státní opery provozovala před rekonstrukcí a které během těch tří let nově nazkoušela, což vyžaduje nějaké sladění s novými technologiemi a úpravy dekorací. Plný provoz divadla bude pak zahájen po nové sezóně, první velká premiéra, Mistři pěvci norimberští, je plánována na listopad příštího roku,” řekl Jan Burian. “Jediná premiéra, která je plánována na jaře, je inscenace opery Karola Szymanowského Král Roger, v koprodukci s varšavským Teatrem Wielkim a Královskou operou ve Stockholmu,” dodal.
Původní odhad rekonstrukce byl přibližně 900 milionů korun. Velké zásahy do ceny znamenalo změna technologie jevištní točny za 115 milionů korun a rekonstrukce vzduchotechniky. Cena nakonec vzrostla na 1,3 miliardy korun včetně DPH.
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v souvislosti s blížícím se otevřením Státní opery kritizoval nedostatek parkovacích míst a jiné věci ztěžující komfort návštěvníků. “Určitě se kvůli tomu sejdu s představiteli Prahy, ale nepředpokládám, že by věci, které se tady řešily léta, někdo vyřešil v krátké době. Dnes je těžké dávat dohromady jména těch, kteří za to nesou odpovědnost. Ale pokud se tady investují peníze do takových staveb jako Státní opera a Národní muzeum, tak stálo za to dokončit i přístup a domyslet, aby ty objekty byly maximálně začleněny do života města,” prohlásil dnes Zaorálek.
Rekonstrukce Státní opery byla zahájena 13. března 2017. Největší problém způsobovaly ve staré budově rozvody – zejména elektroinstalace, voda, topení a odpady. Jako nutná se ukázala rovněž sanace vlhkosti. Pozornost je věnována také hornímu a spodnímu jevišti. Nově navržený systém točny nabídne velkou variabilitu a scénické možnosti. Stále pokračují restaurátorské práce na interiérové výzdobě hledištní části. Rekonstrukcí prochází i skleněná fasáda přilehlé provozní budovy a fasáda historické budovy. V provozní budově dochází k renovaci kanceláří, zkušeben, baletního a sborového sálu. Divadlo také dostalo nové šatny umělců i sociální zázemí. Ve Státní opeře znovu osadí busty Wolfganga Amadea Mozarta, Friedricha Schillera a Johanna Wolfganga Goetheho, které byly násilně odstraněny v době vzniku Československa jako nežádoucí památka na původní Nové německé divadlo.
Od letošního 22. října bude v přízemí provozní budovy B Národního divadla na náměstí Václava Havla pro veřejnost otevřena expozice nazvaná Rekonstrukce Státní opery, která představí návštěvníkům milníky generální rekonstrukce. Část výstavy bude věnována nové oponě. V průběhu posledních dvou let na ní pracoval tým pod vedením uměleckého ředitele sekce výroby ND Martina Černého ve spolupráci se studenty katedry scénografie DAMU. Opona vznikla v dílnách ND podle návrhu původní opony Eduarda Veitha, která se ztratila v roce 1945. Nová opona nahradí oponu akademického malíře Antonína Střížka.
Rekonstrukce opery je první rekonstrukcí velkého divadla v majetku státu od roku 1989. Poslední větší rekonstrukce Státní opery byla v 70. letech 20. století.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]