Rezidenční umělec Dvořákovy Prahy Sir András Schiff vystupuje již zítra

Jeden ze světově nejrespektovanějších klasických interpretů současnosti, klavírista Sir András Schiff, se připravuje na své první vystoupení na Dvořákově Praze, kde přijal statut rezidenčního umělce. Diváci jej v následujících dnech postupně uvidí ve čtyřech různých rolích: Nejprve v pátek 17. září jako protagonistu sólového recitálu, v pondělí 20. září jako člena komorního uskupení, o den později jako mentora mistrovského kurzu a v pátek 24. září v roli dirigenta i sólisty České filharmonie.

András Schiff (foto  Dieter Mayer)
András Schiff (foto Dieter Mayer)

„Pro kterýkoliv festival na světě je přítomnost Sira Andráse Schiffa prestižní záležitostí. Každé jeho vystoupení je mimořádná událost a proto si velmi vážíme toho, že na Dvořákově Praze přijal rezidenturu. Na koncertu 20. září navíc převezme Cenu Antonína Dvořáka za rok 2021, jež mu byla udělena za dlouhodobou podporu a propagaci děl českých skladatelů na zahraničních pódiích,“ uvedl ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon.

Během svého úvodního recitálu 17. září ve Dvořákově síni Rudolfina přednese Sir András Schiff skladby Leoše Janáčka, Roberta Schumanna a Franze Schuberta, mimo jiné zazní první část Janáčkova cyklu Po zarostlém chodníčku. Janáčkovy klavírní skladby nahrál Schiff v roce 2001 pro společnost ECM a jeho nahrávka obsahující i tento cyklus je natolik vyzrálá, že se zařadila po bok do té doby nepřekonané interpretace Rudolfa Firkušného.

V pondělí 20. září vystoupí Sir András Schiff spolu se svými přáteli z Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným. Na programu jsou oba klavírní kvintety Antonína Dvořáka, předcházet jim budou Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium téhož autora. Večer vyvrcholí předáním Ceny Antonína Dvořáka do rukou Sira Andráse Schiffa.

Vlastní postřehy k interpretaci a svou zvukovou představu k prováděným skladbám bude Sir András Schiff v úterý 21. září předávat třem účastníkům svého veřejně přístupného mistrovského kurzu v Sále Martinů na HAMU. V roli konzultovaných interpretů, kteří o svém pojetí skladeb budou u klavíru diskutovat, jsou Ondřej Zavadil, Matouš Zukal a Natalie Schwamová.

V pátek 24. září Sir András Schiff uzavře festival Dvořákova Praha. Na závěrečném koncertu se postaví do čela České filharmonie jako dirigent první řady Dvořákových Slovanských tanců a před tím vystoupí také jako sólista a zároveň dirigent Mozartova Klavírního koncertu d moll. Na úvod večera zazní pod Schiffovou taktovkou předehra k Mozartově opeře Don Giovanni.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments