Režisér Miloš Forman je po smrti

Ve Spojených státech amerických zemřel oscarový režisér Miloš Forman. Jeho manželka v sobotu telefonicky sdělila, že skonal náhle 13. dubna po krátké nemoci. Čáslavskému rodákovi bylo šestaosmdesát let. “Jeho odchod byl klidný a po celou dobu byl obklopen rodinou a svými nejbližšími,” dodala. Poslední rozloučení bude v úzkém rodinném kruhu, řekla.

Miloš Forman (zdroj commons.wikimedia.org)

Miloš Forman (18. února 1932 – 13. dubna 2018) je považován za jednoho z největších a světově nejproslulejších filmových režisérů se svébytným rukopisem. Úspěchy zaznamenal u diváků i kritiky. Je držitelem dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA.

Miloš Forman vystudoval scenáristiku na FAMU a ještě během studií působil jako pomocný režisér a asistent Alfréda Radoka. Do roku 1968 spolu s Miroslavem Ondříčkem natočil několik legendárních filmů jako Černý Petr (ten získal hlavní cenu na filmovém festivalu v Locarnu) či Hoří, má panenko (ten byl nominován na Oscara).

Do USA odešel legálně během normalizace, aby pokračoval ve své filmové tvorbě. Spolupracoval s českými filmaři, Amadea natočil v Kroměříži, Praze a okolí.

Jeho prvním americkým filmem byl Taking off. Ten byl remakem českého Konkursu z roku 1963. Jedním z jeho nejznámějších filmů je Přelet nad kukaččím hnízdem z roku 1974. Ten byl oceněn celkem pěti Oscary, včetně režie a nejlepšího filmu. Dalších osm Oscarů získal právě Amadeus.

V pražském Národním divadle se Miloš Forman společně se svým synem Petrem podepsal v roce 2007 pod inscenaci Suchého a Šlitrovy Dobře placené procházky. Několik let před tím s ním Národní divadlo jednalo o nastudování Smetanova Dalibora, ke kterému ale nakonec nedošlo.

Jiří Šlitr, Jiří Suchý: Dobře placená procházka – ND 2007 ( (zdroj archiv ND / foto Hana Smejkalová)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat