Režisér Miloš Forman je po smrti

Ve Spojených státech amerických zemřel oscarový režisér Miloš Forman. Jeho manželka v sobotu telefonicky sdělila, že skonal náhle 13. dubna po krátké nemoci. Čáslavskému rodákovi bylo šestaosmdesát let. “Jeho odchod byl klidný a po celou dobu byl obklopen rodinou a svými nejbližšími,” dodala. Poslední rozloučení bude v úzkém rodinném kruhu, řekla.

Miloš Forman (zdroj commons.wikimedia.org)

Miloš Forman (18. února 1932 – 13. dubna 2018) je považován za jednoho z největších a světově nejproslulejších filmových režisérů se svébytným rukopisem. Úspěchy zaznamenal u diváků i kritiky. Je držitelem dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA.

Miloš Forman vystudoval scenáristiku na FAMU a ještě během studií působil jako pomocný režisér a asistent Alfréda Radoka. Do roku 1968 spolu s Miroslavem Ondříčkem natočil několik legendárních filmů jako Černý Petr (ten získal hlavní cenu na filmovém festivalu v Locarnu) či Hoří, má panenko (ten byl nominován na Oscara).

Do USA odešel legálně během normalizace, aby pokračoval ve své filmové tvorbě. Spolupracoval s českými filmaři, Amadea natočil v Kroměříži, Praze a okolí.

Jeho prvním americkým filmem byl Taking off. Ten byl remakem českého Konkursu z roku 1963. Jedním z jeho nejznámějších filmů je Přelet nad kukaččím hnízdem z roku 1974. Ten byl oceněn celkem pěti Oscary, včetně režie a nejlepšího filmu. Dalších osm Oscarů získal právě Amadeus.

V pražském Národním divadle se Miloš Forman společně se svým synem Petrem podepsal v roce 2007 pod inscenaci Suchého a Šlitrovy Dobře placené procházky. Několik let před tím s ním Národní divadlo jednalo o nastudování Smetanova Dalibora, ke kterému ale nakonec nedošlo.

Jiří Šlitr, Jiří Suchý: Dobře placená procházka – ND 2007 ( (zdroj archiv ND / foto Hana Smejkalová)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na