Rigoletto nedozpíval premiéru, ve Vídni se pískalo

  1. 1
  2. 2

Z ohlasů v zahraničním tisku 

Rigolettovo trápení
Předčasný odchod protagonisty vrhl stín na hudebně slabou premiéru

Zmrzačený dvorní šašek Rigoletto patří k tragickým postavám operních dějin. Když na konci zjistí, že v pytli, který mu předá Sparafucile, je místo vévody z Mantovy jeho jediná dcera, která vzápětí umírá, chtělo by se člověku plakat s ním. Skoro pokaždé.

A teď naposledy zvlášť, při premiéře Verdiho Rigoletta ve Vídeňské státní opeře jsme však neměli s protagonistou soucit z důvodů souvisejících s dějem opery, nýbrž spolutrpěli jsme s ním fyzicky. Výtečný barytonista Simon Keenlyside, který publiku v tolika večerech přinesl radost, ztratil v druhém dějství hlas a opustil jeviště – zcela jasný znak toho, že už skutečně nemohl.

Bylo to smutné
Dirigent Myung-Whun Chung však neodklepal, dirigoval dál, Gilda zůstala na scéně a pokoušela se zachránit, co se dá. Keenlyside se ve zbývajících asi deseti minutách ještě dvakrát přivlekl zpátky, ale hlas vypověděl službu docela – a tak jsme museli vidět velkého umělce, jak se strašlivě trápí.

Pak spadla opona, publikum bylo zmatené a čekalo, jaké východisko se z této chaotické situace najde. Po přestávce vyšel před oponu šéf opery Dominique Meyer a oznámil, že představení dozpívá Paolo Rumetz (což tento člen souboru ostatně seriózně vykonal).

Nahlas
Je třeba vědět, že Keenlyside už nezpíval ze zdravotních důvodů hlavní zkoušku ani generálku (a že Rumetz zpíval tuto roli poprvé v životě). Že Keenlysideho hlas byl poznamenaný už v prvním dějství. A že jihokorejský dirigent v druhém dějství při scéně „Cortigiani, vil razza dannata“ vedl orchestr tak silně, že potom v duetu s Gildou došly pěvci síly.

Po bitvě je každý generál, je však zřejmé, že by bývalo lepší, kdyby Keenlyside nezpíval. Nebo alespoň dal ohlásit indispozici. Nebo kdyby opona spadla dřív. Každopádně je skandální, že se z publika ozvalo bučení.

Chaotické nebo ne – dirigentský výkon Myung-Whun Chunga bychom nemohli pochválit, ani kdyby se nic nestalo. K Rigolettovu utrpení jen přispěl Chung jinak, než to zamýšlel Verdi. Jindy výtečnému orchestru Státní opery scházela dramatičnost, diferenciace, vyrovnanost ve zvuku, dokonce v mnoha případech selhala koordinace se sborem. A jestliže Chung před finálem, když vévoda ještě jednou zpívá za scénou „La donna è mobile“, vpadl do jeho závěru, to byl už doslova nemuzikální čin.

Prokletí
Nejlepším zpěvákem večera byl Piotr Beczała jako vévoda, s krásnými výškami a italianità – pro jeho témbr však to ideální role není, už jsme ji slyšeli elegantněji a lyričtěji. Erin Morley je Gilda s jasnými výškami, ne právě velkým sopránem a méně herecky výrazná než Elena Maximova jako Maddalena. Ryan Speedo Greed má mohutný bas, v roli vraha však působí příliš kultivovaně. Sorin Coliban je výtečný Monterone – jeho klatba nad Rigolettem ale vyzněla bohužel jinak než v libretu.

Režie Pierra Audiho na točně Christopha Hetzera je v prvním jednání dynamická a působivá, ale později ztrácí na významu, sotva něco konkretizuje. To, jak režisér udělá z Gildy anděla, který se k ní snese z výšky, je hezké. Ale o vztahu otce a dcery nebo aspektech postavy dvorního šaška se sotva něco dozvíme. Tato premiéra zůstane v paměti především pro předčasný odchod Rigoletta.

(www.kurier.at – 21. 12. 2014 – Gert Korentschnig)  ***

Rigoletto ve Vídeňské státní opeře: Skandály se šťastným koncem

Z tohoto především mimoumělecky dramatického premiérového večera je třeba zaznamenat dva skandály. První, vážnější padá na vrub celkově fádního a necitlivého dirigování Myung-Whun Chunga. Nejen, že skvělého, ale slyšitelně nemocného představitele titulní role Simona Keenlysideho v choulostivé árii „Cortigiani…“ hnal do forte, které vzápětí vedlo ke katastrofě. To se projevilo na konci druhého dějství v duetu s Gildou a Keenlyside musel opustit jeviště, Chung představení nepřerušil, nýbrž donutil virem a dirigentem týraného, aby se na scénu vrátil i bez hlasu. Druhým skandálem bylo dvojí zabučení a projevy nelibosti, které Keenlyside sklidil za svůj statečný boj (poznámka: v době, kdy jsem chodil na místa k stání, by došlo i ke rvačce).

Dlouho očekávaná premiéra Verdiho Rigoletta se jinak zdaleka tak poutavě neodvíjela. K bezvýznamnému dirigování se družila podobně nezávažná režie Pierra Audiho. V jakémsi polomodernistickém haraburdí (Christof Hetzer) – dezolátní morálku na mantovském dvoře mělo sugerovat cosi jako skládka – se předváděly tytéž staromódní prvky, které už jsme viděli v minulé, předminulé a předpředminulé inscenaci Rigoletta: Gilda (s krásným hlasem a pěveckým výrazem Erin Morley) spíná ruce a obrací oči k nebi; Piotr Beczała je báječný vévoda, zde ale maskován jako nějaký ušmudlanec a předvádí hazardéra; Maddalena (Elena Maximova zaslouží ocenění) předvádí levé stehno jako téměř všechny její předchůdkyně snad už od světové premiéry; jen Ryan Speedo Greenův Sparafucile je hlasově natolik bezvýrazný a bez jakékoli aury, že by stavovská reprezentace nájemných vrahů proti tomuto svému zmocněnci musela zakročit.

Keenlyside, který už odřekl hlavní i generální zkoušku, bez ohledu na indispozici vydržel ještě devět desetin druhého dějství. Třetí jednání převzal – suverénně a hlasově jistě, tělesně by to byl ideální Falstaff – Ital Paolo Rumetz, který sklidil bouřlivé ovace.

(www.news.at – 20. 12. 2014 – Heinz Sichrovsky)  ***

Rigoletto během premiéry odpadl

Na začátku stojí Rigoletto s nahou horní částí těla a ušmudlaným renesančním límcem v pusté šedobílé krajině, tělesně i duševně deformovaného sloužícího bezskrupulózního vévody z Mantovy obklopuje několik holých zbytků stromů. Vzápětí umožní točna pohled do světa šlechty, před zlatavými stěnami se potácí zchátralá dvorská společnost v historických a většinou velmi barevných kostýmech (výprava: Christof Hetzer).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Verdi: Rigoletto (Wiener Staatsoper Vídeň)

[yasr_visitor_votes postid="142909" size="small"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments