Týden s hudbou (86)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Praha

Bezprostředně před vánočními svátky, v pondělí 22. prosince, se mohou návštěvníci koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu zaposlouchat do Sukovy Serenády Es dur, Mozartova Koncertu C dur pro flétnu a harfu se zahraničními sólistkami Jae-A Yoo a Marie-Pierre Langlamet, první harfistkou orchestru Berlínských filharmoniků, a také do skladby Missa brevis pastoralis od Jiřího Pavlici, která se z podnětu dramaturgie Symfonického orchestru Českého rozhlasu dočkala přepracování pro symfonický orchestr. Sóla zazpívají Markéta Halířová a Roman Janál, spoluúčinkuje Český filharmonický sbor Brno, diriguje Marek Šedivý. Přímý přenos koncertu vysílá od 19.30 hodin Český rozhlas – Vltava.

V pondělí 22. prosince uzavře Juan Diego Flórez své evropské turné, jehož repertoár vychází z jeho posledního alba L’Amour (Decca 2014). Jednačtyřicetiletý peruánský tenorista zavede i pražské publikum do operní Francie devatenáctého století.Díky unikátnímu nálezu dobového tisku připravil Ensemble Inégal rekonstrukci písňového cyklu Adama Václava Michny Loutna česká. Ensemble Inégal vystoupí v úterý 23. prosince v Rytířském sálu Velkopřevorského paláce pod vedením Adama Viktory. Zpívat budou Gabriela Eibenová a Daniela Čermáková, průvodní slovo bude mít objevitel Michnova tisku Petr Daněk.

Jako každým rokem na Boží hod vánoční vás zve Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK do kostela sv. Šimona a Judy. Ve čtvrtek 25. prosince zde již tradičně zazní Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby – při této příležitosti s podtitulem „cum populo“, tedy se zpívajícím publikem. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Jaroslavem Brychem, sólisty a smíšeným sborem vytvoří hudební „kostru“ provedení známé české vánoční mše, příchozí posluchači dostanou při vstupu do sálu noty a mohou se zpěvem zapojit do všech sborových částí. Velmi slavnostní vánoční atmosféru slibuje i další koncert FOK, pořádaný  opět v kostele sv. Šimona a Judy, tentokrát na druhý svátek vánoční – v pátek 26. prosince. Program svatoštěpánského koncertu oslavuje Ježíšovo narození dvěma Bachovými vánočními kantátami a vánoční verzí jeho slavného Magnificat. Ta spočívá ve vložení německých slok s připomenutím betlémského příběhu do původního latinského textu.

Na neděli 28. prosince Collegium Marianum spolu s loutkohereckou divadelní společností Buchty a loutky připravilo představení České Vánoce – originální „pastýřské hry“ se zpěvy a loutkami a s vánoční tématikou.

Regiony
Také Národní divadlo moravskoslezské nabízí svým divákům během adventu i vánočních svátků představení na toto období zacílená. Sérii letošních „zimních“ představení odstartoval pohádkový balet Louskáček. Patří ke stálicím klasického i neoklasického repertoáru baletních souborů, i tak ale jeho obliba u dětských i dospělých diváků stále vzrůstá. Ostravský balet nabídne v průběhu Vánoc velkým i malým divákům také klasickou baletní pohádku na motivy bratří Grimmů Sněhurka a sedm trpaslíků. Klasickými tituly potěší vánoční publikum také operní soubor, který během svátků uvede La traviatu, Prodanou nevěstu a Nabucca.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Divácky nejúspěšnější český muzikál Dracula se příští rok vrátí na Slovensko, oznámili pořadatelé chystající jeho nové nastudování. V zemi pod Tatrami jsou zatím naplánována tři megapředstavení, z toho jedno pod širým nebem. Oproti původní verzi, která měla premiéru v roce 1995 a kterou na Slovensku zhlédly desítky tisíc diváků, se nastudování nové dočká několika inovací. V titulní roli se představí Daniel Hůlka v alternaci s Marianem Vojtkem.

Praha
Představení v rozšířené verzi zvané „de luxe“, které Cirk La Putyka uvedl od pondělí v celkem pěti reprízách v prostoru Jatka78, ukončilo téměř dvouměsíční zkušební provoz této scény budované v halách č. 7 a 8 Holešovické tržnice. Prostor má sloužit projektům nového cirkusu, tance a divadla v režii souboru Cirk La Putyka, který jeho vznik inicioval. V představeních vystoupili všichni členové souboru a zahraniční akrobaté.Nová scéna pražského Národního divadla uvedla 17. prosince v premiéře dvě opery Dmitrije Šostakoviče Orango a Antiformalistický jarmark. Praha je teprve čtvrtou metropolí, kde nedokončená opera Orango z roku 1932 komponovaná pro moskevské Velké divadlo k patnáctému výročí Říjnové revoluce zazněla, a to v původní verzi bez pozdější orchestrace. Libreto opery Orango v žánru sci-fi vypráví o pseudovědeckém experimentu, jehož cílem je polidštění opice. Rukopisný fragment partitury byl objeven teprve v roce 2004. Antiformalistický jarmark pro čtyři mužské hlasy je groteskním protestem proti vládě hlupáků a v České republice byl již několikrát proveden. Šostakovič si zde utahuje například ze Stalina či obávaného obhájce socialistického realismu Andreje Ždanova.Vyvrcholením akcí ke stému výročí narození divadelního a filmového režiséra Alfréda Radoka, který po sobě zanechal výraznou stopu i v opeře, byl středeční večer v pražském Divadle Archa. Zahájila ho scénická reportáž o jeho životě a díle v režii Hany Burešové a v podání herců z Divadla v Dlouhé. Večer pak pokračoval projekcí fragmentu záznamu inscenace Hra o lásce a smrti z roku 1964 v Městských divadlech pražských a debatou s pamětníky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat