Římská opera hájí angažmá dirigenta Gattiho, nařčeného z obtěžování

Římská opera se dostala do pod palbu kritiky poté, co tento týden oznámila, že jako nového hudebního ředitele angažuje dirigenta Daniela Gattiho, který letos opustil vedoucí post u nizozemského královského orchestru kvůli nařčení ze sexuálního obtěžování. Mluvčí opery Renato Bossa dnes rozhodnutí o jméně nového uměleckého šéfa hájil, protože podle něj o případné vině Gattiho může rozhodnout jedině soud. Gatti všechna nařčení odmítá.

Vedení nizozemského orchestru Concertgebouw rozvázalo s italským dirigentem Gattim kontrakt letos v srpnu poté, co se v deníku The Washington Post objevil článek o Gattiho “nepřijatelném chování” k hudebnicím. Několik dalších žen se pak ozvalo s tím, že také ony zažily ze strany dirigenta obtěžování a ponižující zacházení.

Římská opera s 57letým Gattim pravidelně spolupracovala už dříve, nyní bude dirigent tělesu šéfovat po následující tři sezóny do prosince 2021. Při slavnostním zahájení letošní sezóny se tento týden Gatti uvedl s novým nastudováním Verdiho opery Rigoletto. Už ve čtvrtek se ale musel z představení omluvit kvůli zdravotní indispozici, protože ho postihla srdeční arytmie. Gatti letos ze zdravotních důvodů odstoupil i od kontraktu s berlínskými filharmoniky, které měl řídit příští rok v dubnu při uvedení Verdiho opery Othello pod režijním vedením Roberta Wilsona. U berlínského orchestru Gattiho nahradí Zubin Mehta.

Gatti byl letos už třetím významným dirigentem, který v rámci kampaně MeToo přišel kvůli nařčením ze sexuálního obtěžování o angažmá. Před ním přišli o práci dirigent Královského filharmonického orchestru (RPO) v Londýně Charles Dutoit a hudební ředitel newyorské Metropolitní opery James Levine. Oba obvinění ze sexuálních přečinů odmítají.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na