Robert Wilson znovu v ND

Už necelých sto dní zbývá do uvedení mimořádného mezinárodního projektu – inscenace nazvané 1914, která bude mít světovou premiéru 30. dubna na scéně Stavovského divadla v Praze. Vstupenky na premiéru a první čtyři květnové reprízy jsou už v prodeji, k dispozici je také oficiální webová stránka s aktuálními informacemi, oznámil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.Hra 1914 vzniká coby nevšední připomínka stého výročí vypuknutí první světové války, prvního globálního konfliktu v dějinách lidstva. V režii Roberta Wilsona, hvězdy současného moderního divadla, se rodí aktuální koláž plná scénických obrazů, hudby a překvapivého humoru v podobenství nejen o roce 1914, ale hlavně o našem současném životě.

Základními inspiračními zdroji jsou klíčový román české literatury Osudy dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška a protiválečný opus Karla Krause Poslední chvíle lidstva. Na inscenaci 1914 pod Wilsonovým vedením pracují například Soňa Červená, Pavla Beretová, Taťjana Medvecká, Eva Salzmannová, Vladimír Javorský, Václav Postránecký, maďarská herečka Enikö Eszenyi a Ján Koleník ze Slovenského národního divadla. Realizaci inscenace o Evropě a jejích optimistech a pesimistech tak provází inspirativní setkávání špičky českého činoherního divadla s osobností určující směr divadla světového.

Druhá fáze intenzivních zkoušek začne 17. března. Po světové premiéře v Praze bude inscenace 1914 uvedena v Bratislavě, Budapešti, v Linci, na festivalu v Karlsruhe a v roce 2015 v Portugalsku.

„Projekt 1914 podporujeme od jeho začátku. Je to unikátní počin ve všech ohledech. Národní divadlo jako jediné na světě reflektuje začátek první světové války speciální inscenací. Režisér Robert Wilson a Soňa Červená, která ho k tomuto projektu s hudebním skladatelem Alešem Březinou inspirovala, jsou zárukou, že Praha naváže na loňský úspěch premiéry Myslivečkovy opery Olimpiade a opět se zapíše na kulturní mapu Evropy,“ komentoval přípravy prezident Bohemian Heritage Fund Pavel Smutný.

Foto Lucie Jansch

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]