Robot Ludvík poprvé na prknech, která znamenají svět, „Rising Star“ koncert nebo světová vokalistka Agata Zubel. Takový bude březen s PKF — Prague Philharmonia

Nabitá hudebními událostmi, tak lze charakterizovat sérii březnových koncertů PKF. V neděli 1. března si poprvé v historii vyzkouší hereckou práci stále populárnější robot Ludvík, kterému scénáristé svěřili několik významných replik v novém dílu cyklu koncertů PKF pro děti v Rudolfinu s názvem S hudbou do vesmíru.
Eva Zavaro (foto Fabrice Vaillant)

V neděli 8. března debutují v Orchestrálním cyklu (A) hned dva mladí, talentovaní umělci – dirigent Jiří Rožeň a houslistka s francouzsko-polskými kořeny Eva Zavaro, držitelka Ceny Vadima Repina, která momentálně končí svá studia ve třídě Julie Fischer. Na programu bude mimo jiné První symfonie Petra Iljiče Čajkovského „Zimní sny“. Sám Čajkovskij o ní píše: „Mám tuto symfonii velmi rád a hluboce lituji toho, že má tak nešťastnou historii. Navzdory všem jejím nedostatkům pro ni stále cítím slabost, neboť mi připomíná hříchy mého sladkého mládí.“ Ačkoliv se skladatelova slova mohou zdát trochu příkrá, krása a jisté tajemství První symfonie přitahovaly a přitahují ty největší dirigenty, mezi jinými Herberta von Karajana, Riccarda Mutiho či Claudia Abbada. Vedle klasické hudby nabídne v březnu PKF také zajímavou porci hudby experimentální. Na 17. března chystá v netradičních prostorách Galerie Národní technické knihovny světovou premiéru Miroslava Tótha s názvem Smuteční pochod pro potřeby zániku demokracie. Hvězdou večera pak bude polská skladatelka a vokalistka Agata Zubel, jejíž životopis se pyšní účinkováním na prestižních festivalech BBC Proms, Wien Modern nebo Varšavský podzim, či objednávkami pro Losangeleskou filharmonii, Ensemble InterContemporain nebo London Sinfonietta. Večer s názvem Svobodně COkoliv se dotkne tématu svobody slova a cenzury. V březnu bude pokračovat rovněž cyklus komorních koncertů v barokních prostorách refektáře Profesního domu na Malé Straně, a to hned dvěma večery. První v pondělí 2. března je z velké části věnován české hudbě Dvořáka, Suka a Martinů, když zazní mimo jiné Trio F dur pro flétnu, violoncello a klavír Bohuslava Martinů s hostem večera, flétnistou a dirigentem Kasparem Zehnderem. Druhý koncert 23. března bude patřit Kapralova Quartet a skladbám Franze Schuberta a Antonína Dvořáka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat