Rok 2015 přivítá výstavu scénografie Pražské Quadriennale

Jedenáct dní, šedesát čtyři národních expozic, přes pět set živých akcí na více než stovce míst v centru Prahy a kolem padesáti tisíc očekávaných návštěvníků slibuje mezinárodní přehlídka Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru. Její třináctý ročník se uskuteční od 18. do 28. června 2015.„Jedna z nejvýznamnějších událostí české kultury přichází s novým prostorovým řešením. Program se bude poprvé odehrávat na mnoha místech převážně v centru Prahy. Návštěvníky tak čeká světová moderní výstava zasazená do historického jádra metropole,“ řekla Eliška Míkovcová z pořádajícího Institutu umění – Divadelního ústavu.

Vedle expozic zemí a regionů, výstavy divadelní architektury, studentské sekce a programu pro rodiny nabídne Pražské Quadriennale živé akce ve veřejném prostoru, přednášky a workshopy. Tématem 13. ročníku je SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika.

Pražské Quadriennale od roku 1967 mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem. Jde o největší světovou akci zkoumající oblast scénografie v celé její šíři. Od scénického umění, přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy, jako site-specific či pouliční performance.

Jádro přehlídky vytvoří prezentace národních expozic z šedesáti čtyř zemí. Návštěvníci se tak budou moci přesunout po mapě celého světa a zažít to nejaktuálnější ze světové tvorby. Další součástí Pražského Quadriennale budou živé akce. Tisíce profesionálů, diváků a studentů se setkají při diskusích, dílnách, přednáškách a představeních. Pražské Quadriennale nabídne i program pro mládež a rodiny s dětmi.

Nadcházející ročník Pražského Quadriennale se oproti těm předchozím přesune do historického centra Prahy, kde ovládne pomyslný trojúhelník mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. Zvolené prostory zahrnou opuštěný dům, barokní palác, gotický kostel, galerii či tunel. Novinkou budou pohyblivé expozice ve veřejném prostoru. A protože divadlo se dnes odehrává běžně v galeriích, továrnách, na ulici, náměstích či v parku, hudba, počasí a politika budou podtématy, která dále rozvinou hlavní téma sdíleného prostoru.

„Pražské Quadriennale 2015 v sobě promítne velký posun oproti předchozím ročníkům. Národní, studentské a architektonické expozice nebudou pouhou dokumentací scénografického procesu či jen záznamem inscenací. Promění se v živoucí jeviště, stanou se prostorem pro zážitek – scénografii. Návštěvníci se ocitnou v rozmanitých prostředích – ať už to budou expozice evokující přírodní živly, odkrývající politický charakter místa či zprostředkující abstraktní a estetické zážitky. Scénografie se během Pražského Quadriennale představí jako komplexní prostředí, které dotváří také sám divák,“ charakterizovala to umělecká ředitelka Pražského Quadriennale Sodja Lotker.

Pražské Quadriennale pořádá ministerstvo kultury a realizuje Institut umění – Divadelní ústav. Projekt byl podpořen z programu Kultura Evropské unie.

Foto Pražské Quadriennale