Zemřel Claude Frank, americká klavírní legenda

Pouhé tři dny po svých devětaosmdesátých narozeninách zemřel o víkendu legendární americký klavírista Claude Frank, který proslul zejména jako interpret skladeb Ludwiga van Beethovena, Franze Schuberta či Johannese Brahmse.Claude Frank (24. prosince 1925 – 27. prosince 2014) se narodil v Norimberku a jeho židovská rodina utekla před Hitlerovým režimem v roce 1940, nejdříve do Španělska a Portugalska a později do USA. Tam také Frank vystudoval a jako klavírista debutoval v roce 1947. Na vrcholu kariéry byl zejména v sedmdesátých letech minulého století, kdy jako sólista vystupoval s Berlínskou filharmonií a Sanfranciským symfonickým orchestrem.V roce 1970 například při sérii koncertů zahrál kompletní cyklus dvaatřiceti Beethovenových klavírních sonát.

Na pódiu Frank vystupoval ještě po sedmdesátce, v poslední době se ale potýkal se zdravotními důsledky stařecké demence.

Frankovou manželkou byla v roce 2004 zesnulá pianistka Lilian Kallir, která se v roce 1931 narodila rakouským rodičům v Praze a stejně jako Frank Evropu opustila v roce 1940. Měli spolu dceru Pamelu, která je houslistkou.
Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky