Zemřel Claude Frank, americká klavírní legenda

Pouhé tři dny po svých devětaosmdesátých narozeninách zemřel o víkendu legendární americký klavírista Claude Frank, který proslul zejména jako interpret skladeb Ludwiga van Beethovena, Franze Schuberta či Johannese Brahmse.Claude Frank (24. prosince 1925 – 27. prosince 2014) se narodil v Norimberku a jeho židovská rodina utekla před Hitlerovým režimem v roce 1940, nejdříve do Španělska a Portugalska a později do USA. Tam také Frank vystudoval a jako klavírista debutoval v roce 1947. Na vrcholu kariéry byl zejména v sedmdesátých letech minulého století, kdy jako sólista vystupoval s Berlínskou filharmonií a Sanfranciským symfonickým orchestrem.V roce 1970 například při sérii koncertů zahrál kompletní cyklus dvaatřiceti Beethovenových klavírních sonát.

Na pódiu Frank vystupoval ještě po sedmdesátce, v poslední době se ale potýkal se zdravotními důsledky stařecké demence.

Frankovou manželkou byla v roce 2004 zesnulá pianistka Lilian Kallir, která se v roce 1931 narodila rakouským rodičům v Praze a stejně jako Frank Evropu opustila v roce 1940. Měli spolu dceru Pamelu, která je houslistkou.
Foto archiv 

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na