Rok české hudby s Českou filharmonií

Nejvýznamnějším počinem České filharmonie k nadcházejícím oslavám české hudby bude vydání kompletu Dvořákových symfonií u společnosti Decca Classic ve třetím čtvrtletí příštího roku. Nahrávka bude k dispozici na pevných nosičích i ve virtuální podobě. Orchestr s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem nahrával symfonie živě přímo ve Dvořákově síni.

Česká filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem novoročním koncertem Rok české hudby 2014 slavnostně otevře. Společně s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou provedou ve světové premiéře orchestrální verzi Písní milostných Antonína Dvořáka. Pro symfonický orchestr je instrumentoval Jiří Teml. Bělohlávek pro tuto příležitost sestavil výjimečný program. Orchestr mimo jiné uvede skladby Bohuslava Martinů, Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a dalších.Hudební svátky čeští filharmonikové oslaví vydáním dvořákovského kompletu, ke spolupráci přizvou mladé talenty, pro děti uspořádají Karneval v Rudolfinu a českou hudbu představí v Číně, na evropských festivalech i ve slavné Carnegie Hall,” vypočítal aktivity České filharmonie k Roku české hudby 2014 ředitel Mareček.

Česká filharmonie u příležitosti Roku české hudby podpoří i mladé talenty. Z přehrávky Zahraj si s Českou filharmonií pro hudebníky do 21 let vzešlo jedenáct nejlepších, z nichž sedm se s orchestrem představí širokému publiku 29. ledna v Rudolfinu. Další čtyři talentovaní hráči vystoupí na závěrečném open-air koncertu sezony 26. června na Hradčanském náměstí. Při této příležitosti bude Česká filharmonie pracovat také se základními uměleckými školami z celé republiky. Z jejich žáků vytvoří stočlenný symfonický orchestr, který s hráči České filharmonie nacvičí pro koncert pod širým nebem společný program.

V listopadu 2014 odborná porota vybere vítěze skladatelské soutěže. Dílo autora do 35 let nastuduje Jiří Bělohlávek a společně s filharmonií provede ve výroční 120. koncertní sezoně.

V únoru 2014 otevře Česká filharmonie prostory celého Rudolfina dětem. Uspořádá pro ně zábavné odpoledne Karneval v Rudolfinu s hudebními dílnami, hrami a prohlídkami zákulisí. Dění vyvrcholí ve Dvořákově síni pohádkovým koncertem složeným z úryvků děl Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Oskara Nedbala a dalších. Filharmonici budou reprezentovat českou hudbu na četných zahraničních zájezdech. Na počátku roku navštíví evropské země, po necelém roce bude znovu hostovat v sále Berlínských filharmoniků. V červnu se vydá Česká filharmonie na asijské turné zahrnující Šanghaj, Peking, Hongkong a Kanton. V létě se představí na evropských festivalech a zahraničí zájezdy uzavřou hostováním ve slavné Carnegie Hall během listopadového turné po Spojených státech.

V rámci programu “Rok české hudby 2014” se uskuteční zatím zhruba osm set akcí, z toho tři sta v zahraničí, akce zůstává nadále otevřena vstupu zájemcům o propagační podporu. Rok české hudby má být oslavou významných hudebních výročí, ale také příležitostí k tvůrčí prezentaci české kultury jako celku.

Napsat komentář