Rozhodli jsme se zariskovat, říká ředitelka broumovského festivalu Tereza Kramplová
Jaké téma zvolil pro svůj 16. ročník festival Za poklady Broumovska?
Průvodní motiv celého letošního festivalu je „Léto ve všech jeho podobách“. Téma léta a Dvořákovo výročí bude rezonovat kromě celého festivalu i na zahajovacím koncertě 26. června v kostele sv. Vojtěcha v Broumově. Vedle Filharmonie Hradec Králové se pod taktovkou dirigenta Andrease Sebastiana Weisera představí mezzosopranistka Ester Pavlů s Berliozovým cyklem Letní noci a houslista Kristian Mráček s Dvořákovou Romancí f moll a Vivaldiho „Létem“ ze Čtvera ročních dob.
Mohou se návštěvníci festivalu těšit i na zahraniční interprety?
Festival se rozhodl mírně zariskovat a pozval řadu zahraničních umělců. Hlavní zahraniční hvězdou bude izraelsko-ruský pianista a vítěz jedné z nejprestižnějších soutěží královny Alžběty, Boris Giltburg. V Polici nad Metují provede 10. července díla svého oblíbeného skladatele Sergeje Rachmaninova a také klavírní sonátu „Hammerklavier“ Ludwiga van Beethovena. Ze sousedních zemí přivítáme slovenské Moyzesovo kvarteto, polské manželské Six & Sax Duo ve složení saxofon a kytara, nebo hornisty z Maďarska a Německa.
Zajímavým poznávacím znamením festivalu je dobrovolné vstupné. Jak s ním nakládáte? A týká se všech koncertů?
Festival je od svého počátku založen na myšlence pomoci ke znovuoživení místních venkovských kostelů broumovské skupiny prostřednictvím vybraného dobrovolného vstupného. Ukázalo se, že toto spojení funguje velmi dobře, koncerty jsou tradičně zaplněné do posledního místa. Přemýšleli jsme ale dál, jak dofinancovat festival tak, aby měl zdroje i na vlastní provoz. Pořádáme tedy také akce, kde vybíráme klasické vstupné jako všichni ostatní pořadatelé. Letos to bude koncert nazvaný Bachovská noc v broumovském klášteře, kde vystoupí na konci srpna za svitu svíček sólově violoncellista Jiří Bárta a koncert souboru Prague Cello Quartet, který na konci září festival uzavře. Dobrovolné vstupné nám zároveň letos trošičku komplikuje situaci, vzhledem k aktuálním hygienickým opatřením budeme nuceni přijímat na koncerty rezervace a budeme věřit ve velkou součinnost a pochopení našeho publika.
Festival nově zavádí i institut rezidenčních umělců…
Letos to budou tři osobnosti. Na objednávku festivalu vzniknou dvě premiéry rezidenčního skladatele festivalu Tomáše Illeho, v jedné z nich s názvem Letní nokturna se objeví oba rezidenční umělci – violoncellista Jiří Bárta a hornistka Zuzana Rzounková, kteří pak v rámci léta vystoupí i v dalších programech, jak sólových, tak komorních. Ostatně již nyní si můžete pustit na festivalovém YouTube kanále v jejich podání díla Antonína Dvořáka, Tomáše Illeho, nebo Johanna Sebastiana Bacha a nahlédnout do reprezentativních prostorů broumovské klášterní knihovny, Opatských sálů a sálu Dřevník.
Zuzana Rzounková zároveň stojí i za Letními hornovými kurzy, které před sedmi lety vznikly jako doprovodný program festivalu. Jaký je letos o kurzy zájem?
Letní hornové kurzy jsou v současnosti svébytnou a samostatnou akcí. Jejich oblíbenost doslova překonala naše původní očekávání a řadí se mezi největší evropské akce podobného charakteru. Již nyní máme přihlášeno kolem šedesáti hornistů z Čech i zahraničí. Zakladatelka kurzů, sólohornistka Pražských symfoniků Zuzana Rzounková, letos pozvala renomované zahraniční i domácí kolegy – výběrem sólohornistu Mnichovské filharmonie a profesora výmarské vysoké školy Jörga Brücknera, maďarského sólistu, který vede hornovou třídu v Hamburku Szabolcse Zempléniho, sólohornistu České filharmonie Jana Vobořila působícího na pražské HAMU, nebo pedagoga a bývalého děkana brněnské JAMU profesora Jindřicha Petráše. S dalšími kolegy budou předávat své zkušenosti mladé generaci. V rámci prvního srpnového týdne proběhne v Broumově, Vernéřovicích a Ruprechticích několik koncertů spjatých právě s lesním rohem.
Připomenete v programu festivalu i broumovský hudební archiv?
Uvádění a znovuobjevování děl z broumovského archivu je jedním z dlouhodobých cílů festivalu. Připomínáme tím důležitou kulturní minulost broumovského kláštera a snažíme se navázat na tuto tradici i v dnešní době. V loňském roce jsme dokonce vydali tiskem vzácné faksimile opisu Klavírního koncertu C dur Ludwiga van Beethovena. V sobotu 24. července uvedeme v božanovském kostele v podání souboru Victoria Ensemble program z děl nalezených v českých klášterech. V obnovené premiéře zazní i díla broumovského učitele a regenschoriho Antonína Celestýna Mentzela.
Chystá festival i nějaký open air program?
Zhruba v polovině léta zveme všechny naše posluchače a obdivovatele broumovské krajiny na speciální piknikový podvečer na Kopeček do Hejtmánkovic, který se bude nést v sousedském duchu. Dobré jídlo, pití a uvolněnou atmosféru okoření skvělou hudbou Cimbálová muzika Milana Broučka a pěvkyně Michaela Katráková. Na úplný konec léta chystáme i novinku v podobě koncentrovaného třídenního programu, kde společně s našimi partnery oživíme prostory broumovského kláštera i další místa regionu divadelními představeními pro děti, kurátorskými prohlídkami, koncerty i dalším open air programem.
Bližší informace o programu 16. ročníku festivalu je možné najít na www.zapoklady.cz
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]