Rybovka

  1. 1
  2. 2

Ale vraťme se na Kampu, mimochodem od Jezulátka je to pár kroků. Nebylo by divné, kdyby se tam Rybovka hrála a zpívala jen v červnu…? Zaznívá tam samozřejmě každoročně i ve vánoční době. Odpoledne 23. prosince. Jediné, co je předem připravené, je dirigent, varhaník a sólisté. Obsazení vlastního orchestru a velkého sboru je jen a jen na široké veřejnosti. Ale ano, určitě se sejdou nějací lidé, kteří vytvoří základ orchestru. Sbor asi také má nějaké společné jádro, ale vše se nakonec rozroste docela neplánovaně a nekoordinovaně. Zpívají lidé vyklánějící se z oken. Zpívají mnozí, kteří si to prostě cíleně nenechají ujít, ale nutně se třeba ani s nikým z účinkujících neznají a nic si s nikým předem nedomlouvali. A zpívají náhodní kolemjdoucí. Den před Štědrým dnem.

J. J. Ryba: Česká mše vánoční – Kampa 23. prosince (zdroj commons.wikimedia.org)

Poté půl roku po Štědrém dnu znovu. Včetně rekvizit, které mají připomínat zimu. Je to hudba, která je milována a kterou všichni znají. Existuje ještě nějaký průkaznější znak toho, že Rybova Česká mše vánoční za dvě staletí vlastně zcela zlidověla?

P. S.: Rybovka na Hlaváku, to je další podobný projekt. (Pro cizince přeloženo – Rybova Česká mše vánoční na pražském hlavním nádraží.) Jen s tím rozdílem, že nemá dvojče v červnu.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat