S proputinovským dirigentem Valerijem Gergijevem už skoro nikdo nepočítá

Ruský dirigent Valerij Gergijev, který je známý svou podporou prezidenta Vladimira Putina, přišel o angažmá v Paříži i v Miláně. Pařížská filharmonie zrušila koncerty s ruským dirigentem jako "výraz solidarity s ukrajinským lidem". S Gergijevem nepočítá ani milánský starosta Giuseppe Sala, který minulý týden umělce vyzval, aby se přihlásil k míru. Milánský operní dům La Scala, kde měl Gergijev vystoupit v březnu, za něj hledá náhradu.
Valerij Gergijev (foto Alberto Venzago)
Valerij Gergijev (foto Alberto Venzago)

Pařížská filharmonie dnes uvedla, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu ruší dva dubnové koncerty s Gergijevem. Hudební těleso přitom avizovalo, že kvůli konfliktu mohou nastat i další změny v jeho programu.

“Nemyslím si, že bude dirigovat, můžeme to vyloučit,” uvedl milánský starosta Giuseppe Sala, který minulý týden spolu se šéfem operního domu La Scala Dominiquem Meyerem vyzvali minulý týden Valerije Gergijeva, aby se přihlásil k míru. Podle starosty ruský dirigent na výzvu vůbec nereagoval. Proto La Scala už hledá jiné dirigenty, kteří by vedli v první polovině března operu Piková dáma Petra Iljiče Čajkovského místo Gergijeva.

Spolupráci s Gergijevem rozvázal v neděli i jeden z jeho mezinárodních agentů Marcus Felsner, a to kvůli tomu, že se hudebník nedistancoval od nynější ruské vlády. Podle Felsnera přitom Gergijev patří k největším dirigentům všech dob, který pomohl s rozjezdem kariéry mnoha hudebníků.

K odsouzení ruské invaze vyzval Gergijeva i starosta Mnichova Dieter Reiter. Gergijev působí na postu šéfdirigenta Mnichovských filharmoniků. I v tomto případě je ale podle médií pravděpodobné, že bude odvolán.

Po čtvrtečním ruském útoku na Ukrajinu Gergijev nevystoupil na plánovaných koncertech s Vídeňskými filharmoniky v New Yorku. Vystoupení mu zrušily v Rotterdamu i organizátoři festival Dvořákova Praha.

Gergijev je šéfem petrohradského Mariinského divadla a s Vladimirem Putinem se zná řadu let. Jeho politice opakovaně vyjadřoval podporu. Patří k největším hvězdám mezinárodní scény vážné hudby.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


2.3 3 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments