Schenkova pohádková Liška Bystrouška z Vídně

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Výběr z ohlasů v zahraničním tisku 

Chutná jako od babičky
V chladicích boxech supermarketů se před nějakým časem objevila „limited edition“ jogurtu „Fru Fru jako tenkrát“, z nefalšovaného kyselého mléka. Chutná staromódně a dobře. Otto Schenk by si mohl nechat něco podobného patentovat v operním regálu: inscenace jako tenkrát, trvanlivé a nefalšované, staromódní a dobré.

Tak alespoň působí nová inscenace Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky ve Vídeňské státní opeře. V těchto dnech se tak čtyřiaosmdesátiletý operní lišák do divadla Na Okružní třídě vrátil po šestadvaceti letech. V zásadě navázal právě tam, kde tehdy Kouzelnou flétnou přestal: pohádkou v nádherných kostýmech.  Obrázková knížka
Premiérovým hostům se to líbilo, návštěvníkům dalších představení, velkým nebo malým, se to bude líbit také, protože to chutná jako babiččina kuchyně. Cítíme se přeneseni do starých časů a jako když si mimochodem prohlížíme obrázkovou knížku.

Kriticky by se dalo, dokonce se musí poznamenat, že se Schenk při své lineární, očekávatelně klasické, tradicionalistické formě vyprávění vyhýbá jakémukoli náznaku analýzy či hlubší interpretace. Liška Bystrouška by se v této režii stejně dobře hodila do stanu – divadla pro děti na střeše Státní opery. Přitom není příběh věčného koloběhu přírody, který lidé nemohou změnit, zdaleka tak nevinný. Jedná se v něm o lidské touhy, o nezkaženost přírody, o kontrasty – a také o lásku a smrt. Když Bystrouška umírá, mohlo by to být smutné jako v příběhu o kolouškovi Bambim, nechává nás to ale kupodivu chladnými.

Bohatá pokladnice citátů
Inovativní tato režie samozřejmě není, spíš je to přehrabování v zásobárně citátů. Vždyť jen ve Státní opeře režíroval Schenk během padesáti let třicet jedna děl. Chceme-li, můžeme říct, že touto inscenací vytvořil poctu sám sobě – s nákladnou podporou divadla.

Báječné jsou scéna a kostýmy Amry Buchbinder, zodpovědné za výtvarnou stránku této inscenace, která byla jejím zdejším debutem. Zvířátka jsou milá a humorná, na jevišti jsou přemístitelné lesní stromy a scénografie se pohybuje mezi realismem a pohádkovým světem. Výtvarnice poskytla režisérovi ideální prostor, v němž mohl jen trochu aranžovat, a na otázku, jak máme ty rebelující lišky vlastně chápat, nemusí odpovídat.

Poněkud problematická je akustika, hlavně pro nepříliš objemný soprán Chen Reiss v roli Bystroušky. Dokáže však přesvědčit jasnými výškami a čistou intonací. Schenk s ní dobře pracoval choreograficky, její pohyby jsou skutečně liščí, to však ještě není režie postavy.

Gerald Finley je krásnou barvou barytonu ocejchovaného Donem Giovannim dobře obsazen do role Revírníka, seriózní je výkon Donny Ellen v roli jeho ženy, Wolfganga Bankla jako pytláka Harašty, výtečná je Hyuna Ko jako Lišák. Velmi zábavný je krátký výstup Heinze Zednika v roli Kohouta, který brzy zase dokokrhá.

Generální hudební ředitel Franz Welser-Möst řídí orchestr Státní opery, jenž toto dílo hraje poprvé, citlivě, se soustředěním na barvy a lyričnost. Vnímáme velké oblouky v mezihrách a stejně tak potěší nejmenší zvukomalebné detaily, při nichž máme například až dojem, že slyšíme šumění křídel vážek. Welser-Möst se zase jednou projevil jako ideální dirigent tohoto repertoáru a jeho janáčkovský cyklus slaví další úspěch.

A pokud jde o režii, zůstaňme u „limited edition“.

(www.kurier.at – 19. 6. 2014 – Gert Korentschig)***

Ovace pro Otto Schenka jako pohádkového strýčka
Věrné publikum přijalo doyena a jeho půvabnou lesní inscenaci s jednoznačným nadšením. Velký návrat se přitom uskutečnil jako velká místní premiéra, ve Státní opeře se Janáčkovo podobenství o vzniku a zániku dosud nikdy nehrálo. Poslední premiéra sezony je zároveň pokračováním Janáčkova cyklu. A Otto Schenk zůstává svému režijnímu stylu věrný i tentokrát. Věrnost originálu
Jeho Bystrouška se drží pokynů libreta a proměňuje jeviště v půvabný pohádkový svět. U Schenka jsou temné paralely zvířecího a lidského světa v idylickém prostředí jen rudimentárně naznačeny. Inscenace opticky odpovídá dětskému vidění, soustřeďuje se na prvky bajky a zdržuje se prakticky jakékoli vlastní interpretace, která by neodpovídala režijním poznámkám. Jedině je možná jeho Bystrouška poněkud feminističtější, když po svém emancipačním projevu ke slepicím na dvorku roztrhá jen kohouta, a ne všechnu drůbež.

Mechová scéna ve Státní opeře
Výtvarnice Amra Bergman-Buchbinder vytvořila pro svůj zdejší debut bujný les prorostlý mechem, kterým v ranní mlze vesele pobíhají zajíci a ježci ve vtipných kostýmech. Pohyblivé kmeny stromů slouží jako prvky definující prostor, s jejich pomocí se vytvářejí hrací plochy a Schenk, znalý režie osob, jich dokáže bohatě využít.

Srdce publika si získala svým lyrickým a přece zemitým sopránem především izraelská sopranistka Chen Reiss v titulní roli – pěveckým stylem spíš kos než slavík a přitom velmi žertovná. Gerald Finley jako její protějšek podal bezchybný výkon, zatímco Hyuna Ko jako Lišák zaujala neustálými proměnami dynamiky.

Radost ze hry
Také v orchestřišti se nacházel odborník a známý milovník Janáčkovy hudby. Poté co v květnu uvedl Lišku Bystroušku v Clevelandu, předvedl generální hudební ředitel Franz Welser-Möst ve středu radost ze hry také ve Vídni. Buduje spíše velké oblouky, komornější charakter začátku brzy ustoupí rytmicky podpořené kresbě. Nezdržuje se snahou o kýčovitý obraz lesa nebo louky a vůči zpěvákům se drží s orchestrem zpátky.

Poslední Schenkova operní režie?
První režií Otto Schenka ve Vídeňské státní opeře byla Janáčkova Její pastorkyňa roku 1964 a teď stojí po padesáti letech s Liškou Bystrouškou na konci dlouhé společné cesty s tímto skladatelem. Tak alespoň ujišťoval režisér-veterán, že už žádnou operu inscenovat nechce: „Opravdu jsem si to pevně předsevzal. Je to o zdraví. Vyžaduje velké vypětí, aby při tom člověk neumřel.

(www.vienna.at – 19. 6. 2014, apa/red)***

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Hodnocení

Vaše hodnocení - Janáček: Příhody lišky Bystroušky (Wiener Staatsoper Vídeň)

[yasr_visitor_votes postid="113860" size="small"]

Mohlo by vás zajímat