Se soutěžemi jsem skončil. Klavírista Lukáš Vondráček s estonským dirigentem Kristjanem Järvim na Pražském jaru

Příjmení estonského dirigenta čtvrtečního koncertu 72. ročníku Pražského jara Kristjana Järviho se v historii festivalu objevuje již poněkolikáté. Zahajovací koncert loňského ročníku dirigoval jeho starší bratr Paavo Järvi dvaadvacet let po svém otci. Neeme Järvi dirigoval Smetanovu Mou vlast na úvod 49. ročníku a stejná pocta ho čekala i v roce 2009. Na poslední chvíli však onemocněl.

“Mám festival Pražské jaro rád, a neříkám to proto, že na něj zvete naší rodinu. Líbí se, mi, že pořadatelé umožňují zařadit méně známé skladby, což je příklad čtvrtečního koncertu,” uvedl na dnešním setkání s novináři Kristjan Järvi.

Kristjan Järvi (zdroj Pražské jaro / foto Zdeněk Chrapek)

V programu, jehož sólistou bude český klavírista, žijící v USA, Lukáš Vondráček, za doprovodu České filharmonie zazní Labutí píseň od Arva Pärta, Sinfonia domestica Richarda Strausse a Klavírní koncert č. 4 g moll Sergeje Rachmaninova.

Kristjana Järviho spojuje s Pärtem nejen rodné Estonsko, ale především celoživotní přátelství. Díky svému otci, jemuž Pärt dedikoval svou Symfonii č. 3, se Kristjan Järvi se skladatelovou tvorbou setkával prakticky odmalička.

Sólista večera Lukáš Vondráček se představí v Rachmaninově Klavírním koncertu č. 4 g moll. Vondráček, který právě s Rachmaninovou skladbou, Klavírním koncertem č. 3 d moll, zvítězil v prestižní Soutěži královny Alžběty v Bruselu, je jedním z mála klavíristů, jenž si na tu obtížnou kompozici troufne.

Lukáš Vondráček (zdroj Pražské jaro / foto Zdeněk Chrapek)

“Čtvrtý Rachmaninův koncert jsem hrál jen dvakrát. Je to trochu americké, i když tam má Rachmaninov svoji slovanskou duši. Dokážu se do toho vcítit,” podotkl Lukáš Vondráček. Třicetiletý Vondráček by se prý už žádné hudební soutěže nezúčastnil. “Se soutěžemi jsem skončil, jsem rád, že to mám za sebou,” prohlásil klavírista, který by se nyní chtěl věnovat německé hudbě.

Dirigent Kristjan Järvi bývá označován za jednu z nejvšestrannějších postav současné klasické hudební scény. Absolvent Michiganské university se pravidelně angažuje v projektech kombinujících hudbu s výtvarným uměním, světelným designem a moderními technologiemi. Na svém kontě má více než šedesát nahrávek zahrnujících také několik filmových soundtracků. Spolupracuje mimo jiné s režisérem Tomem Tykwerem. S ním nyní připravuje desetidílný televizní seriál, který se odehrává v Berlíně v letech 1927 až 1933. “K seriálu dělám hudbu a možná se objevím i v nějaké roli. S hudbou ze seriálu chystám i koncertní šňůru,” dodal Kristjan Järvi.

Lukáš Vondráček a Kristjan Järvi (zdroj Pražské jaro / foto Zdeněk Chrapek)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat