Ševčíkova akademie letos přivítá dirigenta Jakuba Hrůšu

Ševčíkova akademie letos nabídne svým studentům smyčcový orchestr pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši, pěveckou třídu Markéty Cukrové nebo klavírní třídu Lukáše Vondráčka. Tradicí zůstávají smyčcové třídy vedené lektory z řad úspěšných interpretů. Souběžně s akademií se uskuteční desetidenní Festival Otakara Ševčíka, který má letos na programu celou dvacítku rozmanitých koncertů.

Jakub Hrůša (zdroj Jakub Hrůša)
Jakub Hrůša (zdroj Jakub Hrůša)

Studenti Ševčíkovy akademie se budou vzdělávat pod vedením houslistů Josefa Špačka, Henry Floryho a Jana Fišera, violoncellisty Tomáše Jamníka, člena violové sekce berlínských filharmoniků Allana Nillese a kontrabasisty Wiese de Boevé. Součástí akademie jsou i juniorské kategorie pro mladistvé pod vedením Daniely Oerterové a Petry Malíškové, připravena je také školička Otakárek pro začínající hráče a hráčky, doprovodná výstava, přednášky či semináře. 

Josef Špaček (zdroj Ševčík Academy)
Josef Špaček (zdroj Ševčík Academy)

Velkým lákadlem pro účastníky je účast dirigenta Jakuba Hrůši. Ten bude nejen poslouchat výkony mladých umělců, ale také povede ve večerních zkouškách smyčcový orchestr. Letošním velkým překvapením je otevření třídy klavíristy Lukáše Vondráčka, který klavírní kurz tohoto typu povede vůbec poprvé. „Jsme moc rádi, že se nám daří akademii tímto směrem rozvíjet. Rozšiřujeme i náš organizační tým, abychom tuto výzvu zvládli. Zveme srdečně nejen všechny studenty, aby se k nám připojili, ale také posluchače, aby si užili připravované festivalové koncerty včetně gala open-air koncertu na náměstí v Horažďovicích,” říká houslista Josef Špaček.

Otakar Ševčík byl v 19. století jedním z nejvyhledávanějších houslových pedagogů. Během svého života vytvořil komplexní metodiku pro housle, která nemá v současné době obdoby. „Mám ohromnou radost, že se nám daří připomínat Ševčíkův význam, a že i letos přijedou ti nejlepší zahraniční lektoři. Chceme studentům nabídnout co nejvíce motivace pro jejich další postup v hudební kariéře. Pro naší akademii jsme získali další prostory a navýšili razantně počet koncertů tak, aby si zahrál opravdu každý, deficit hraní je nyní významný,” doplnil violoncellista Tomáš Jamník. „Mohu prozradit, že téma letošní akademie bude zpěv. Málo se ví, že Otakar Ševčík byl také zpěvák, a proto letos otevíráme pěveckou třídu mezzosopranistky Markéty Cukrové, která zároveň povede seminář pro smyčcaře. Nikdo se však nemusí bát, zpěv nebude povinný.

Wies de Boevé (foto Julia Müller)
Wies de Boevé (foto Julia Müller)

Otakaru Ševčíkovi věnovali lektoři Josef Špaček a Tomáš Jamník také poněkud netradiční video. V „Ševčík Lab“ se pokusili zjistit, co je pravdy na tom, že Ševčík přišel o oko kvůli prasknuté struně.

Ševčíkova akademie se koná v termínu od 8. do 20. srpna 2021 v Horažďovicích, rodném městě legendárního houslisty a pedagoga Otakara Ševčíka. Více informací o přihláškách a programu se zájemci dozvědí na webových a facebookových stránkách Ševčíkovy akademie.

Ševčíkova akademie (foto Marek Novotný)
Ševčíkova akademie (foto Marek Novotný)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments