Seznamte se: Oleg Sergeev

Představujeme současné nejúspěšnější studenty Pražské konzervatoře 
Oleg Sergeev – kytarista

Oleg Sergeev
Oleg Sergeev


Kdy a kde jsem se narodil

Narodil jsem se 9. prosince 1995 v Krasnodaru (Rusko).

Moje rodina a její vztah k hudbě

Táta je učitelem hry na klasickou kytaru na Základní umělecké škole v Praze. Máma je vzděláním účetní. Hudbu má ráda (hrávala jako malá na klavír) a moje koncerty navštěvuje pravidelně.

Jaké byly moje hudební začátky

Můj vztah ke kytaře a k hudbě ovlivnil nejvíc můj otec, kytarista Igor Sergeev. Když mi bylo asi sedm, začal mě učit na kytaru, a dokonce jsem měl štěstí hrát už od úplných začátků na kvalitní, mistrovskou kytaru, kterou mi otec daroval. Později jsem se také zaměřil na hru na housle a klavír.

Proč jsem si nakonec vybral právě svůj obor

Už od malička jsem si byl jist, že budu dělat hudbu, protože hrát na nástroj mě bavilo nejvíc. Většinu volného času jsem věnoval kytaře a houslím, ale po nějaké době jsem si uvědomil, že nedokážu dotáhnout oba nástroje na vysokou úroveň. Tak jsem se rozhodl věnovat naplno tomu, co je mi bližší.

Moje první veřejné vystoupení a vzpomínky na něj

První veřejné vystoupení jsem měl na základní škole. Pamatuji si, že mě tehdy ovládla šílená tréma a vůbec se mi do toho nechtělo. Ale poté, co jsem zažil svůj první potlesk, jsem začal mít veřejná vystoupení rád.

Oleg Sergeev
Oleg Sergeev

Moji dosavadní učitelé a zkušenosti s nimi

Mým prvním učitelem, který dal mi dobrý základ, byl profesor Krasnodarského učiliště Nikolaje Andrejeviče Rimského-Korsakova – G. A. Achonin. Po přestěhování do Čech moje schopnosti dále rozvíjel můj otec a paní učitelka Helena Slavíková na Základní umělecké škole. Nyní studuji už pátým rokem na konzervatoři u pana profesora Václava Kučery, se kterým se připravuji na blížící se soutěže a koncerty. S profesorem si dobře rozumíme a bez jeho pomoci bych nedosáhl dnešních úspěchů.

Kterými soutěžemi jsem zatím prošel a co hlavně mi daly

Prošel jsem mnoha mezinárodními soutěžemi a dopadly jak velkým úspěchem, tak zklamáním, ale daly mi hlavně motivaci stále se zlepšovat a nikdy se nevzdávat. Je to vždy skvělá příležitost poslechnout si jiné a předvést sebe.

Co považuji za svůj největší úspěch

Největší úspěch jsem měl tento rok na vlastním sólovém koncertu, kdy po zaznění poslední skladby přeplněný sál dlouze aplaudoval ve stoje. Byl to možná jeden z nejšťastnějších okamžiků mého života.

Oleg Sergeev
Oleg Sergeev

Jak hodně cvičím

Snažím se tomu věnovat každou volnou chvíli. Párkrát jsem nacvičil za den i patnáct hodin, ale v průměru je to většinou pět až šest hodin. Nakonec záleží na kvalitě, ne na kvantitě.

Můj profesní vzor

Vzorů mám spoustu, ale nechci nikoho kopírovat. Chci být sám sebou.

Kam až bych to ve svém oboru chtěl dotáhnout

Mám v plánu pokračovat v soutěžích, natočit několik CD, koncertovat v Čechách i v zahraničí a později také vychovávat vlastní studenty.

Jakou hudbu provozuji nejraději

Největší podíl mého repertoáru tvoří hudba dvacátého století, ale nejvíc mě baví tvorba Johanna Sebastiana Bacha.

Jakou muziku rád poslouchám

Klasiku, Rock, Jazz… Vlastně všechno možné.

Co dalšího mám rád, jak trávím volný čas

Rád čtu knihy filozofické, naučné a beletristické. O víkendu rád chodím do posilovny nebo si prostě jdu zaběhat. Myslím si, že fyzická aktivita je velmi důležitá a pro muzikanty skoro povinná.

Co mně dokáže udělat největší radost

Společné zážitky s kamarády.

Moje největší přání

Aby umění zvítězilo.

Oleg Sergeev
Oleg Sergeev

***

Václav Kučera, pedagog Pražské konzervatoře
U talentových zkoušek na Pražskou konzervatoř se Oleg Sergeev projevil již jako osobnost s vlastním interpretačním přístupem a rozvinutými nástrojovými schopnostmi. V té době měl za sebou celou řadu úspěchů. Vlastnil souhrn vlastností, které jsou nezbytné pro profesionální dráhu. Práce s ním je velmi pestrá a dobrodružná. Má odvahu přijmout náročné úkoly, které vnímá jako výzvy. To vše ho posouvá rychle kupředu a výsledky práce jsou viditelné v každém roce studia. Velmi si cením jeho touhy po širším vzdělání v oblasti umění. Má přemýšlivého ducha a dobře se s ním hovoří na jakékoliv téma. Přeji Olegovi, aby vydržel v pilné práci a jeho láska k hudbě mu vždy přinášela radost.

www.prgcons.cz

Foto archiv Olega Sergeeva

Mohlo by vás zajímat