Showcase klasické hudby začíná už příští týden. Vybraní talenti zahrají na Dvořákově Praze

Podpořit mladé talenty klasické hudby na začátku jejich kariéry. To je cílem Showcasu mladých českých interpretů 2022, který se odehraje už 22. až 24. září v Praze. Vystoupí na něm celkem 23 finalistů vybraných odbornou porotou. Část z nich se bude prezentovat v rámci festivalu Dvořákova Praha, další koncerty se pak odehrají na HAMU. Garantem akce je hornista a dirigent Radek Baborák.
Radek Baborák (zdroj SoundCzech)
Radek Baborák (zdroj SoundCzech)

První den Showcasu se odehraje už ve čtvrtek 22. září v Rudolfinu v rámci festivalu Dvořákova Praha, kde vybraní finalisté dostanou příležitost vystoupit jako sólisté na večerním koncertu s orchestrem České Sinfonietty. „Showcase je nesoutěžní přehlídka instrumentalistů, souborů a skladatelů, kterým dáme možnost ukázat to nejlepší z jejich repertoáru a díla v rámci prestižního festivalu,“ připomíná Radek Baborák.

Koncerty další dny, které se odehrají na HAMU, jsou pak volně přístupné široké veřejnosti. „Showcase se liší od běžných soutěží a finalisté byli vybráni na základě různých kritérií, které jsou nezbytné pro jejich úspěšnou uměleckou dráhu,“ dodává Baborák.

Showcase má za cíl dát prostor také talentům mezi skladateli a soubory. Především těmto dvěma „kategoriím“ je vyhrazen poslední den na HAMU. „V případě souborů bylo podmínkou představit originální projekty, například úpravy známých či méně známých skladeb, fúze souborů nebo stylu, které přesahují standardní koncertní repertoár,“ přibližuje Baborák.

Jak uvádí garant celé akce Radek Baborák, účastí na Showcasu to pro finalisty nekončí. „Účast na finále slouží i jako pozvání do světa partnerských festivalů, agentur, managementu. Mělo by se stát garancí nejen kvalit hudebních, ale i schopnosti komunikace a sebeprezentace mladých umělců,“ vysvětluje Baborák. Kvalitu finalistů přijedou proto posoudit také zahraniční delegáti – rakouský hornista a hudební manažer Thomas Heissbauer, ředitel berlínského Sálu Pierra Bouleze Ole Bækhøj nebo Bogdan Sikora, koncertní manažer a organizátor mj. populárních koncertů v Berlínské filharmonii.

Showcase mladých českých interpretů 2022 společně připravují Institut umění – Divadelní ústav (IDU), hudební kancelář SoundCzech, Akademie klasické hudby (organizátor festivalu Dvořákova Praha) a Hudební a taneční fakulta AMU v Praze.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments