Simona Houda-Šaturová: Jsem na sebe přísná až moc

  1. 1
  2. 2

Hned na první setkání, ať už při koncertě, operním představení či při troše štěstí přímo osobně, působí nesmírně sympatickým dojmem. Má bezesporu silné charizma, avšak vypadá neokázale skromně. Je jednou z osobností současného světa vážné hudby, která se výrazně vryje do paměti, i když ji nemáme příležitost vídat doma zas až tak často.
Bratislavská rodačka, sopranistka Simona Houda-Šaturová má za sebou tamní konzervatoř, ve třídě někdejší významné sólistky opery pražského Národního divadla, Miloslavy Fidlerové, snaha dále se zdokonalit ji přivedla mimo jiné na mistrovské kurzy do Vídně k Ileaně Cotrubas a do Amsterdamu k Magreet Honig.

Hned ve svých profesionálních začátcích zaujala, a to především mimořádným výkonem v Belliniho opeře Kapuleti a Montekové, uvedené plzeňským Divadlem J.K.Tyla pod názvem Julie (právě tuto roli Simona Houda-Šaturová zpívala), kdy roku 2001 obdržela Cenu Thálie 2001 za nejlepší ženský pěvecký výkon. Její mezinárodní kariéru pak odstartovala v roce 2004 spolupráce s dirigentem Leopoldem Hagerem. Další významnou osobností v její kariéře byl dirigent Helmuth Rilling, se kterým zpívala poprvé v roce 2006 na čtyřech kontinentech – například v Torontu s Toronto Symphony Orchestra, na turné v Izraeli s Israel Philharmonic Orchestra, v Detroitu a Caracasu.
Další úspěchy začaly přicházet jeden za druhým: Zpívala v Carnegie Hall s Philadelphia Orchestra, na festivalech v Salcburku a Lucernu, při slavnostním otevření Pleyelova sálu v Paříži s Orchestre de Paris pod taktovkou Christopha Eschenbacha, vystupovala se světoznámým barytonistou Thomasem Quasthoffem v oratoriu Eliáš Felixe Mendelssohna-Bartholdyho pod taktovkou Helmutha Rillinga, v Mozartově mši c moll zpívala v Sixtinské kapli v celosvětově přenášeném koncertu pro papeže Benedikta XVI. Významné bylo pro ni určitě i pozvání ke spoluúčinkování při loňském pražském koncertu světově uznávaného basbarytonisty Bryna Terfela, kterým se rozhodně nenechala zastínit.
Simona Houda-Šaturová má také úspěchy na jevišti. Velký ohlas vyvolala před časem role Sadriny v jejím podání, v Mozartově La finta giardiniera v pražském Stavovském divadle. V zahraničí zpívala mimo jiné v Japonsku, na scénách Teatro Colón, Théâtre du Châtelet, Opéra de Monte Carlo, Megaron Atheny a v poslední době především pak ve Frankfurtu, kde je v tamní opeře stálým hostem. Nejnověji tam sklízela velké ovace jako Donizettiho Lucia.
Jsme rádi, že teď tuto úspěšnou sopranistku můžeme přivítat na našem webu.
 
Jak často si zahrajete na housle, na které jste se řadu let učila, a to ještě před tím, než jste začala zpívat?
 
Poslední roky chybí bohužel čas a už i trpělivost se poslouchat, jak hraji…

Netajíte se tím, že máte špatnou zkušenost s pedagogem zpěvu. V čem přesně byl problém a po jak dlouhé době se na vašich hlasivkách projevil?


Týkalo se to mého studia na konzervatoři. Naštěstí problém nebyl fatální a nezpůsobil žádné problémy s hlasivkami. Zásadní ale byl, neměla jsem totiž vůbec představu, jak pracovat s dechem. A když nedýcháte správně, tak se vám začne všechno bořit. Naštěstí jsem si po dvou letech sama uvědomila, že moje představa o zpívání je jiná. Takže když jsem pak měla tři hodiny s paní Miloslavou Sopírovou-Fidlerovou, která zastupovala moji nemocnou profesorku, bylo rozhodnuto. Požádala jsem o přestup a v maturitním ročníku jsem zase začínala od začátku s „lidovkama“.

Jak velkou dalo práci to vše napravit? Cítíte ještě i dnes nějaké pozůstatky oné špatné zkušenosti?

To by bylo moc špatné, kdybych ještě dnes měla z toho pozůstatky:-) Naštěstí změna proběhla docela rychle a už při maturitě jsem měla pocit, že konečně zpívám. Naučilo mě to být neustále ve střehu.
Carnegie Hall 2007
 
Jste sama na sebe hodně přísná?

Myslím, že někdy až moc. Na druhé straně je to motor, který mě nenechá v klidu. Nutí mě na sobě pořád pracovat a to mě zatím stále moc baví.

Jak byste sama svůj hlas charakterizovala?

Lyrický soprán s koloraturou.
 
Jakým směrem si myslíte, že se váš hlas bude dál vyvíjet?

To jsem sama zvědavá. Před pár lety mi seděl hlavně Mozart, teď se cítím velmi komfortně v belcantu (Donizetti, Bellini). Uvidíme. Zřejmě jenom to, že k Wagnerovi nesměřuji…
Pražský koncert Bryna Terfela 2009
W.A.Mozart: La finta giardiniera (Sadrina – ND Praha 2008)
W.A.Mozart: Kouzelná flétna (Pamina – Atény 2005)
 
Netajíte se svým obdivem k Editě Gruberové…

Paní Gruberová mě fascinuje od prvého poslechu její nahrávky až do současnosti. Pořád je pro mě velkou inspirací. Před lety jsem krátce spolupracovala s její pedagožkou ve Vídni.
 
Která svá vystoupení považujete ve své dosavadní kariéře za klíčová? Za důležitá z hlediska vašeho rozvoje i posunutí na pomyslném žebříčku úspěšnosti?
Určitě jedny z nejdůležitějších vystoupení byly koncerty s Leopoldem Hagerem, který mě doporučil své agentuře, a která poté zahájila mou mezinárodní karieru. Pak setkání a spolupráce s Christophem Eschenbachem. Nezapomenutelný je pro mě náš koncert v Carnegie Hall. Dále spolupráce s Adamem Fischerem nebo Helmuthem Rillingem a naše společné světové turné s Mozartovou c moll mší. Vůbec tahle mše mně přinesla hodně štěstí v mé kariéře. Pak Mozartova Pamina ve Frankfurtu, Aténach nebo v Teatro Colon v Buenos Aires. A zdá se, že teď to je Lucia di Lammermoor opět ve Frankfurtu.
 
Vaše zatím poslední vystoupení, po kterém jste si sama řekla: Tak tohle se mi skutečně povedlo?
 
Bylo to před pár dny na premiéře Lucie. A moc mě potěšilo, že i ohlasy kritiky a publika byly velice příznivé.G.Donizetti: Lucia di Lammermoor (Frankfurt 2009)
 
Máte poměrně široký operní i koncertní repertoár. Jaké nové role se v něm v nebližší době objeví? A jaké jsou ty nejdůležitější body z vašeho kalendáře pro následující léta?
 
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


12
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
12 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

Chci vám poděkovat za zajímavý rozhovor. Líbí se mi, že vaše rozhovory nikdy nejdou jen po povrchu a jsou utvářeny zájmem o umělce, se kterým je připravujete. Většinou i trefně a se znalostí osobnosti umělce mířenými otázkami bez obvyklých klišé. Držím paní Simoně do další kariéry palce a tomuto portálu přeju hodně inspirace a dobrých autorů ochotných informovat o minoritních žánrech, jakým opera, balet i vážná hudba jsou. Obdivuji vaše odhodlání, protože denně aktualizovaný obsah v rozsahu, jakém ho nabízíte nestačím ani přečíst (a jako novinář si dokážu představit, co je za ním práce). Hudbě zdar!
L. K.

Khail

Děkuji paní Šaturové za rozhovor, poodhalil mi její osobnost trochu víc. Zajímavé je to, že mnoho zpěváků říká, že setkání s E. Gruberovou pro ně znamenalo jakési svým způsobem osudové setkání (tady na tomhle webu si vzpomínám, že to psal třeba P. Breslik). Dle mého názoru je paní Gruberová fenomenální zpěvačka a protože je také velmi skromná, za svého života asi nebude doceněna. V té souvislosti bych se chtěl zeptat paní Šaturové, zda má v plánu v budoucí kariéře se věnovat více účinkování ve věhlasných operních domech, nebo tak, jako doposud spíše koncertovat? Zda by chtěla prorazit i za mořem,… Číst vice »

Anonymous

Mám paní Houdu velmi ráda, je mi strašně líto, že u nás zpívá velmi sporadicky. Přeji jí vše dobré a hodně úspěchů.
Monika

Anonymous

Paní Šaturová svým překrásným hlasem dokáže chytnout u srdce, aniž by potřebovala okázalost a velká gesta. Zvítězila svojí profesionalitou, ale přitom zůstala milou a vnímavou.
Přeji hodně radosti v osobním životě i v práci!
Lucie

Anonymous

Paní Šaturová je jednou z špičkových zpěvaček, které máme a přesto zpívá spíše v zahraničí. Nemyslím si, že to je jen tím, že by si více vydělala. Také to svědčí o tom, že nejsou dobré domácí příležitosti.
Jan

Tantris1978

Připojuji se ke všem výše uvedeným. Jméno paní Houda Šaturové je pro mne signálem, že se bude jednat o dobrý koncert či představení.
Khail: s E. Gruberovou máte naprostou pravdu. Rozhovor s ní z cyklu Evropané bych povinně pouštěl všech studentům a studentkám operního zpěvu (vyšel i kniže v edici Světa a divadlo). Další, kdo na setkání s ní vzpomínal, byla V. Kasarova.

Anonymous

Věřím, že ta zmiňovaná přísnost paní Houdy sama na sebe ji přivedla mezi špičku. Ostatně všichni v něčem dobří a vybočující musejí mít silnou sebekontrolu a pevnou vůli. Přeji paní Šaturové, aby jí to zpívalo co nejlépe a mohli jsme si jí užívat co nejvíce. Mám rád i váš velmi inteligentní pěvecký projev.
Děkuji za váš čas a zajímavé povídání. Alík

Anonymous

Pani Saturova je jedna z mych nejoblibenejsich zpevacek. Nezapomenu na okamzik, kdy jsem ji slysel poprve. Ve Statni opere v Orlandu Furioso.. Byl jsem nadsen a pozdeji jsem si nenechal ujit zadne jeji predstaveni. Jako Lucia je uzasna. Jeji program na tento rok vypada skvele a ja na koncertech ci predstavenich pani Saturove nebudu chybet! :-)
Diky za rozhovor s touto vyjimecnou zenou. Pavel Pisan

Anonymous

Tato mlada dama ma jiste pred sebou uspesnou peveckou karieru a jiste ji uslysime v severoamerickych opernich domech.

Zaujalo me, ze i ona se zminuje o E. Gruberove, kterou ja jsem momentalne zcela fascinovan. V prispevcich (khail, tantris) jsou zminky o rozhovorech (Evropane), ktere by mely byt povinnou cetbou. Je mozno o tom ziskat dalsi informace? Pokud je to cesky, tak v Kanade to neni. Dekuji.
VT

Anonymous

Také přeji paní Šaturové vše dobré. V souvislosti se zmínkou o E. Gruberové: Nepřipravujete rozhovor s ní nebo medailon? Je to skutečně obrovská umělkyně, neobyčejně skromná, přísná k sobě a vzhledem ke svému věku také vitální. Vydržet zpívat na absolutně špičkové úrovni koloratutní obor do tak vysokého věku je výsledkem správného výběru rolí a dokonalé techniky. Myslím, že je fenomenální zpěvačkou a překonala všechny legendy ve svém oboru. Je skromná a tak je jí věnováno málo pozornosti. Mohli byste to tady pro Čechy a Slováky, kteří ji mají rádi napravit.

nachtigall

Všem děkuji za velmi hezká slova, Simonu velmi těší. Určitě Vás potěším i já, Simona se bude v následující sezóně i vice objevovat v Čechách.

Alena Nachtigalová