Skladatel, muzikolog, hudební režisér, pedagog. Milan Slavický by slavil sedmdesátiny

V neděli 7. května uplyne sedmdesát let od narození hudebního skladatele, muzikologa a pedagoga Milana Slavického. Slavický byl profesorem pražské Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění a také hudebním režisérem a rozhlasovým dramaturgem. Jako skladatel symfonické, komorní a elektroakustické hudby posbíral řadu ocenění. Byl také autorem dvou knih. Milan Slavický zemřel 18. srpna 2009.

Milan Slavický (zdroj katyd.cz)

Pražský rodák Slavický pocházel z hudební rodiny, jeho otec Klement Slavický byl skladatel a stejně tak oba jeho dědečkové Klement Slavický st. a Kamil Voborský. Vystudoval skladbu na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, hudební vědu na Karlově univerzitě a hudební teorii na pražské Akademii múzických umění. Působil jako hudební režisér v gramofonové firmě Supraphon a jako rozhlasový dramaturg elektroakustické hudby. Natočil přes 550 LP, CD a videopořadů pro různé vydavatelské společnosti.

Jako muzikolog se zabýval hudbou druhé poloviny dvacátého století, je autorem řady studií a referoval na mnoha mezinárodních konferencích. Od roku 1990 se věnoval pedagogické činnosti na pražských vysokých školách. Na Akademii múzických umění byl postupně jmenován docentem a profesorem. Od roku 2001 byl také hostujícím profesorem pražské University of New York.

Slavického skladby byly provedeny mnoha domácími i zahraničními orchestry. Řada z nich zazněla na festivalech, často je tvořil na objednávku pořadatelů festivalů či interpretů. V letech 1976 a 1979 zvítězil v mezinárodní soutěži mladých skladatelů Carla Marii von Webera v Drážďanech. Jeho skladba Porta coeli získala Cenu české hudební kritiky za nejlepší skladbu provedenou v roce 1992, Dvě kapitoly z Apokalypsy se umístily na třetím místě v roce 1995.

Od roku 1990 zastával Slavický řadu veřejných funkcí – spoluzakládal Evropský kulturní klub, byl členem výboru Pražského jara nebo výboru hudebního odboru Umělecké besedy. V letech 1992 až 1995 působil v České filharmonii jako dramaturg, zástupce ředitele a místopředseda správní rady. Zasedal v porotách řady domácích i zahraničních soutěží a festivalů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat