Skvostný klavírista i pedagog. Boris Krajný slaví sedmdesátiny

Klavírista a pedagog Boris Krajný, který 28. listopadu oslaví sedmdesátiny, je ceněn jako vynikající interpret zvláště romantiků a impresionistů. Nahrával s předními gramofonovými společnostmi a bezmála deset let byl sólistou České filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Václava Neumanna. Vyučuje na pražské Akademii múzických umění.

Boris Krajný (foto archiv)
Boris Krajný (foto archiv)

Boris Krajný se narodil v Kroměříži, kde v letech 1959–1963 absolvoval konzervatoř. Již během čtvrtého ročníku ovšem začal studovat současně první ročník na pražské AMU. Tu absolvoval u profesora Františka Maxiána a aspiranturu u profesora Ivana Moravce. V roce 1975 například získal čestné uznání v soutěži královny Alžběty v Bruselu.

Boris Krajný (foto archiv)
Boris Krajný (foto archiv)

Boris Krajný mimo jiné nahrál kompletní klavírní dílo Maurice Ravela, rovněž jím provedený cyklus francouzských klavírních koncertů získal Grand Prix du Disque. Pořídil ale i snímky skladeb Johanna Sebastiana Bacha, Bély Bartóka, Ludwiga van Beethovena, Fryderika Chopina, Arthura Honeggera, Antonína Dvořáka, Clauda Debussyho či Sergeje Prokofjeva.

Boris Krajný (foto archiv)
Boris Krajný (foto archiv)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat