Slibovaný program na podporu velkých festivalů ministerstvo kultury příští rok nespustí

Plánovaný program pro podporu velkých uměleckých festivalů ministerstvo kultury příští rok neotevře. O jeho přípravě přitom mluvilo celý letošní rok, podmínkou vypsání programu jako položky rozpočtu ministerstva je ale jeho schválení vládou. A té ho ministerstvo kultury zatím nepředložilo. Program by měl řešit finanční nejistotu velkých zavedených mezinárodních akcí, jejichž pořadatelé musejí každoročně žádat o grant.

“Samostatný program na podporu festivalů v příštím roce nebude, protože nový program musí schválit vláda a je samostatnou položkou rozpočtu ministerstva kultury. Je tedy důležité mít ho schválený před prvními jednáními o státním rozpočtu, která jsou na jaře,” řekla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Ještě v červnu přitom zástupci ministerstva mluvili o možnosti program příští rok otevřít – a jednání o rozpočtu pro rok 2016 již tehdy pokračovala.

Nový program prosazoval náměstek Miroslav Rovenský, který měl v gesci živé umění. Na ministerstvu ale v dubnu skončil a část jeho agendy převzala náměstkyně Kateřina Kalistová. Na přípravě programu se s ministerstvem kultury podílí Česká asociace festivalů a Asociace hudebních festivalů, která ho připravovala již dříve, ale pouze pro akce zaměřené na klasickou hudbu.

Červnový seminář ve Sněmovně ukázal, že program je třeba ještě dopracovat, ale Kalistová uvedla, že ministerstvo kultury se bude snažit peníze pro program najít a nebudou na úkor stávajícího dotačního řízení. Festivaly dnes o státní příspěvek soutěží právě v rámci dotačního řízení ministerstva kultury. V něm se o podporu ucházejí i další žadatelé a letos dotace na živé umění činily 487 milionů.

Podle těch, kdo nový program prosazují, je současná praxe podpory velkých festivalů nesystémová i málo transparentní. O přidělení a výši grantů rozhodují odborné komise. O tom, zda dotaci na daný rok pořadatel obdrží, se dozví až na konci února, což je třeba pro objednavatele slavných mezinárodních hvězd komplikace. Stává se však i to, že ministerstvo během roku některým žadatelům peníze přidá, není už však jasné, na základě jakých kritérií.V současné době ministerstvo kultury údajně navyšuje dotace festivalům vážné hudby. V řádném grantovém řízení dostaly asi tři desítky festivalů celkem 35 milionů korun. Dodatečně se má rozdělit až 25 milionů korun, přičemž 16 milionů z toho by měli dostat žadatelé, jejichž žádosti grantová komise nedoporučila k podpoře. Česká asociace festivalů proto napsala ministrovi kultury otevřený dopis.

“Máme důvodné obavy, že dodatečné prostředky (…) jdou i mimo grantová řízení a podporují účelově a nesystémově projekty, které v grantovém řízení neobstály,” píše. Asociace oceňuje přípravu nového programu pro “hluboce podfinancované festivaly”. Zároveň však považujeme za nutné, aby i v letech 2015 a 2016, než vstoupí v platnost, byly dodržovány transparentní zásady pro poskytování státních dotací, dodává prezidentka asociace Zlata Holušová.

“Členové vlády se zodpovídají Poslanecké sněmovně. Navýšení a přerozdělení finančních prostředků bylo projednáno v souladu s doporučeními podvýboru pro kulturu,” řekla mluvčí ministerstva kultury s tím, že ministr Herman nebude na otevřený dopis reagovat, považuje ho prý za nátlak. Opakované poslanecké iniciativy směřující k navýšení peněz konkrétním projektům jsou ale právě ty nesystémové kroky, které nejen asociace kritizuje dlouhodobě.

Iniciátoři programu uvádějí, že pokud by měl stát skutečně podpořit důležité festivaly, měl by přibližně padesátce nejvýznamnějších akcí rozdělit 100 milionů korun.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
0 0 votes
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments