Slovenská filharmonie odvysílá online živý koncert

V pátek 10. prosince 2021 odvysílá Slovenská filharmonie živý stream koncertu. Slovenská filharmonie a Slovenský filharmonický sbor pod vedením šéfdirigenta Daniela Raiskina provedou díla Jana Levoslava Belly, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Sólistou večera bude přední ruský klavírista Andrey Gugnin, vítěz Mezinárodní klavírní soutěže v Sydney v roce 2016. Koncert můžete sledovat z pohodlí domova od 19:00 hodin.
Andrey Gugnin (zdroj Andrey Gugnin)
Andrey Gugnin (zdroj Andrey Gugnin)

Koncert Slovenské filharmonie zahájí Koncertní předehra Es dur Jána Levoslava Belly, představitele slovenské národní hudby 19. století, jejíž vznik a konkrétní první provedení nejsou v dostupných pramenech zcela přesné. Na pátečním koncertě zazní autentická verze předehry z edice kompletního Bellova díla, kterou vydalo Hudební centrum. Předehra bude také součástí připravovaného propagačního CD Slovenské filharmonie, které mapuje Bellovu symfonickou a symfonicko-vokální tvorbu.

Sólistou pátečního večera bude renomovaný ruský klavírista Andrey Gugnin, který poprvé vystoupí po boku Slovenské filharmonie. Je laureátem několika interpretačních soutěží, v roce 2016 zvítězil na prestižní Mezinárodní klavírní soutěži v Sydney. Jeho nahrávka Šostakovičova Klavírního koncertu č. 2 s Moskevským komorním orchestrem byla použita v oscarovém filmu Stevena Spielberga Most špiónů. Ve Slovenské filharmonii provede Koncert pro klavír a orchestr č. 23 A dur, KV 488 Wolfganga Amadea Mozarta. Po Klavírním koncertu zazní Mozartova Symfonie č. 31 D dur, Paříž, KV 297, která se váže ke skladatelovu pobytu v Paříži v roce 1777. Zkomponoval ji pro účely jednoho z prvních poloveřejných koncertních cyklů Le Concert Spirituel. Koncert uzavře Fantazie pro klavír, sbor a orchestr c moll op. 80 Ludwiga van Beethovena, která je náčrtem legendárního finále Symfonie č. 9.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments