Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Představuje se nový taneční kolektiv Soc.Kult, premiéra Dočasné Company Temporaliter spojuje tanec a fotografii, premiéry uvádí Tereza Lenerová v Ponci a dva umělkyně nového cirkusu v KD Mlejn, Cirk La Putyka prosincovou sérii inscenace Roots.


Soc.Kult – zkouška (foto Branko Avramovski)

Představuje se nový mladý taneční soubor
Taneční spolek Soc.Kult, který je složen z absolventů Konzervatoře Duncan centre a jednoho čerstvého absolventa HAMU, představí svou tvorbu ve čtvrtek 9. prosince na jevišti branického Divadla BRAVO!, a to projektem s názvem 4x Protože.

Choreografkou je Jolana Šturmová, tančí Šárka Říhová, Eduard Adam Orszulik, Magdalena Junková, Zuzana Pipková, Tereza Holubová a Barbora Makalová.

K projektu je k dispozice pouze anotace, kterou přetiskujeme: Proč myslet na budoucnost? Proč nebýt matkou? Proč se snažit? Proč to dělat jinak a líp? Vidíme, ale snažíme se nevidět. Chceme řešit, ale neřešíme. Čeho se obáváme? Cítíme naději nebo zklamání z tohoto světa? Budeme bojovat, půjdeme s davem nebo propadneme extrémům?

Název spolku je zkratkou sousloví „sociálně kulturní problém“ a genezi projektu můžete sledovat na Instagramu nebo Facebooku.

Temporaliter (foto Dočasná Company)

Premiéra – projekt Dočasné Company Temporaliter 12. prosince
Dočasná Company
uvádí premiéru představení Temporaliter aneb Jak zachytit tanec ve fotografii. Celovečerní inscenace propojí výstavu fotografa Vojtěcha Brtnického s tanečně-divadelním představením v režii a choreografii Anny Benhákové. Premiéra se uskuteční 12. prosince 2021 od 19:00 v Indance centru Hostivař. Představení předcházejí dva workshopy, které se konají také v Indance centru na Gercenově v sobotu 11. prosince: v 11:00 začíná workshop taneční fotografie s Vojtěchem Brtnickým, na fotografický workshop pak navazuje od 13:00 taneční workshop pod vedením členky Dočasné Company, Jany Marouškové.

Temporaliter je projekt spojující umělce dvou různých oborů, tance a fotografie. Tím nabízí možnost rozvoje v oblasti, která stále nemá v České republice ekvivalent. Temporaliter, v překladu včas či dočasně, přibližuje divákovi problematiku taneční fotografie a skrze ni se dotýká tématu pomíjivosti. Projekt aktivně sbližuje tanec a fotografii, a to i skrze mírnou interakci s divákem. Představení vychází ze situace vernisáže, kde je určitá interakce s diváky běžná. Nastavená blízkost tanečníků a diváků je tedy od začátku přirozená. Sedm performerů provádí diváky skrze retrospektivní příběh vzniku tanečních fotografií, který je obohacen o osobitý vklad nejznámějšího fotografa současného tance v České republice. Prvotním médiem, kdy je tanec divákům představován, jsou právě fotografie. Tanec se na scéně objevuje zprvu jako fotografova vzpomínka, do které divák může doslova nahlédnout. Zajímavostí Temporaliteru je, že jej lze sledovat ze všech stran. Pro projekt je vytvořena originální hudba skladatele Davida Kováře a Barryho Wana.

Součástí projektu je fotografický workshop s Vojtěchem Brtnickým a taneční workshop pod vedením členky Dočasné Company Jany Marouškové. Účastníci fotografického semináře budou uvedeni přímo do praxe focení v pohybu už na tanečním workshopu, a dokonce budou mít příležitost stát se fotografy samotného představení Temporaliter následující den. Stanou se tak součástí představení. Zvýší akcent na roli fotografa v příběhu a zároveň se sami dostanou do hledáčku diváků. Informace o vstupném na workshopy jsou k nalezení na facebookových stránkách události.

Temporaliter (foto Dočasná Company)

Fotografování současného tance je disciplína, která se trochu liší od ostatních druhů divadelní fotografie. Je temnější, divočejší, svobodnější, více nepředvídatelná. Vyžaduje více schopnosti adaptace než kreativity. Workshop taneční fotografie je vhodný jak pro začínající amatéry s vlastní zrcadlovkou, tak pro pokročilé uživatele, kteří mají zájem se naučit něco více o řemesle, nebo si chtějí vyzkoušet skutečnou práci v terénu.

Taneční workshop současného tance se bude zaměřovat na různé kvality pohybu, využití poloh upside-down, práci ve dvojici a ve skupině. Skrze tanec se v rámci semináře bude pracovat na naslouchání a inspiraci. Tanečníci budou mít možnost zaměřit se na to, jak lze vnímat hudbu a prostor. Je určený pro mírně pokročilé a pokročilé tanečníky.

Sama autorka Anna Benháková k projektu uvádí: „Divadelní fotografie se nevyučuje na žádné střední ani vysoké fotografické škole. O divadelní fotografii vznikla v Čechách jediná odborná kniha s názvem Česká divadelní fotografie vydaná v roce 2018. Převážné množství fotografií, které tato kniha obsahuje, je však z činoherních představení. Taneční se objevují velmi zřídka. Jedním z důvodů může být zřejmě vyšší technická náročnost zachycení tance, zpravidla kvůli dynamičtějšímu pohybu performerů, nežli tomu bývá u činoherních inscenací.

Zachytit tanec jako takový je téměř nemožné, síla prchavého okamžiku se nedá jen tak vrátit. Temporaliter poukazuje na pomíjivost všeho, co nás obklopuje, nutí k prožívání přítomného okamžiku a uvědomění si dočasnosti. Temporaliter aneb Jak zachytit tanec ve fotografii měl v tomto roce úspěšnou předpremiéru v holešovickém Gauči na Výstavišti. Nyní poprvé bude uveden jako komplexní projekt zahrnující jak samotné představení, tak zmiňované workshopy, které v něm hrají podstatnou roli.

Dočasná Company jako umělecké uskupení oficiálně působí od května roku 2019, sdružuje mladé umělce z oboru tance, divadla, hudby, fotografie, filmu a výtvarného umění. Momentálně vyvíjí aktivitu na několika uměleckých projektech, od začátku letošní divadelní sezóny také vede taneční workshopy pro studenty i profesionály v prostorách Tep39. Dočasná Company hledá rovnováhu mezi tvorbou pro širokou veřejnost a intelektuálním uměním pro odborné publikum.

Lenka Švolíková – Sandwritten (foto Ondřej Holba)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments