Slovenská filharmonie pod taktovkou Jamese Judda vyjádří solidaritu s Ukrajinou

Slovenská filharmonie se v březnu představí pod taktovkou Jamese Judda. Ve čtvrtek a v pátek 3. a 4. března jsou na programu díla Wolfganga Amadea Mozarta, Josepha Haydna a Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Slovenská filharmonie a James Judd těmito koncerty zároveň vyjádří solidaritu s válkou postiženou Ukrajinou.
James Judd a Slovenská filharmonie (foto Jan F. Lukas)
James Judd a Slovenská filharmonie (foto Jan F. Lukas)

Program zahájí předehra k opeře Wolfganga Amadea Mozarta La clemenza di Tito, KV 621, kterou skladatel složil u příležitosti korunovace císaře Leopolda II. v Praze roku 1791. Joseph Haydn složil během svého pobytu v Anglii dvanáct symfonií. V nastudování Jamese Judda zazní poslední z nich, Symfonie č. 104 D dur, Londýnská. Koncert zakončí Symfonie č. 3 a moll, Skotská, op. 56 Felixe Mendelssohna Bartholdyho, který začal komponovat své symfonie již v raném věku. Skladatel rád a hodně cestoval. Ve své Skotské symfonii zhmotnil své dojmy z jednoho ze svých pobytů ve Velké Británii.

O týden později, ve čtvrtek a v pátek 10. a 11. března, zazní v nastudování Jamese Judda monumentální 8. symfonie Antona Brucknera, poslední, kterou skladatel dokončil. Premiéra zazněla v roce 1892 ve Vídni pod taktovkou Hanse Richtera. Brucknerova Symfonie č. 8 c moll, WAB 108 bývá někdy nazývána “Apokalyptická”.

“Gigantická a nádherně hluboká Brucknerova 8. symfonie zaujímá mezi jeho symfoniemi i v rámci celého orchestrálního repertoáru velmi významné místo. Dílo obsahuje velkou víru v lidského ducha. Nejde o to, zda jste stejně jako Anton Bruckner hluboce věřící člověk. Ať už věříte v cokoli, věříte v lidského ducha, věříte ve schopnost lidstva přežít a dostat se na nadpozemské místo. Tato hudba nás tam zavede. Ve skladbě můžete slyšet nádherné Adagio, jedno z nejkrásnějších vůbec. Na koncertech zazní dílo samostatně, protože zážitek z něho je jedinečný a existuje jen sám o sobě,” říká o symfonii James Judd.

Na základě aktuální vyhlášky ÚVZ SR se koncerty Slovenské filharmonie konají v režimu “ZÁKLAD”. Koncerty jsou dostupné pro všechny návštěvníky bez ohledu na jejich očkovací status. Režimy OTP, OP a OP+ jsou zrušeny.

I v režimu “ZÁKLAD” platí nadále dodržování všech hygienických předpisů. V prostorách Slovenské filharmonie a na pokladně SF je stále nutné zakrýt horní cesty dýchací respirátorem FFP2.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments