Slovenská filharmonie připomene 30. výročí vzniku Slovenské republiky

Ve čtvrtek a v pátek 23. a 24. března 2023 se v bratislavské Redutě uskuteční další dvojice koncertů šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho nastudování zazní dvě vokálně-instrumentální díla. Před pátečním koncertem se ve foyer od 18:15 hodin koná setkání s šéfdirigentem.
Daniel Raiskin (foto Peter Brenkus)
Daniel Raiskin (foto Peter Brenkus)

Slovenská filharmonie, Slovenský filharmonický sbor (sbormistr Jozef Chabroň), kvarteto sólistů Eva Hornyáková (soprán), Alena Kropáčková (mezzosoprán), Ondrej Šaling (tenor), Tomáš Šelc (bas) a recitátor Štefan Bučko, člen Činohry Slovenského národního divadla, uvedou dvojici výjimečných skladeb – oratorium na slova Milana Rúfuse pro sólisty, recitátora, smíšený sbor a orchestr Óda na radost Jána Cikkera a Symfonii č. 1. 9 d moll, op. 125 s Ódou na radost Ludwiga van Beethovena, která vrcholí zhudebněním Schillerova básnického textu.

Slovenského skladatele Jána Cikkera inspirovala k napsání díla Rúfusova básnická sbírka a požadavek od uměleckého ředitele lipského Gewandhausorchester Kurta Masura, který objednal slavnostní oratorium u příležitosti 200. výročí slavného tělesa. Ludwig van Beethoven v mládí plánoval zhudebnit Schillerovu báseň Óda na radost, ale k jejímu zpracování se dostal až v roce 1823. Dílo mělo premiéru 7. května 1824.

Na koncertě vystoupí se Slovenskou filharmonií i Slovenský filharmonický sbor, který na konci února získal prestižní německou cenu OPER! AWARDS 2023 v kategorii “Nejlepší pěvecký sbor”. Sborové těleso získalo ocenění za mimořádně úspěšnou loňskou spolupráci s Berlínskými filharmoniky, jedním z nejlepších symfonických těles na světě, a jejich šéfdirigentem Kirillem Petrenkem. Společně s mezinárodním obsazením sólistů vystoupili na tradičním Velikonočním festivalu (Osterfestspiele) v německém Baden-Badenu a na koncertech v Berlínské filharmonii. Představili se ve dvou operách Petra Iljiče Čajkovského – Piková dáma a Jolanta. Koncertní provedení Pikové dámy bylo živě odvysíláno z abonentních koncertů Berlínské filharmonie prostřednictvím Digitální koncertní síně Berlínských filharmonie.

Predstavili sa v dvoch operách Piotra Iľjiča Čajkovského – Piková dáma a Jolanta. Koncertné uvedenie Pikovej dámy bolo naživo odvysielané z abonentných koncertov Berlínskej filharmónie cez Digitálnu koncertnú sieň Berlínskych filharmonikov.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments