Slovenská filharmonie zve na koncert s herečkou Božidarou Turzonovovou

V úterý 23. března 2021 pořádá Slovenská filharmonie další online komorní koncert. Sledovat jej můžete ze záznamu na webových stránkách filharmonie v 19:00 hodin.

Božidara Turzonovová (foto Eduard Kudláč, Mestské divadlo Žilina)
Božidara Turzonovová (foto Eduard Kudláč, Mestské divadlo Žilina)

Na pódiu koncertní síně se představí více členů orchestru Slovenské filharmonie: flétnista Cyril Šikula, klarinetista Jozef Luptáčik, trumpetista Rastislav Suchan, houslistka Leila Akhmetova, violoncellistka Kristína Luptáčiková a violoncellista Ken-Wassim Ubukata, který se zhostí i role dirigenta. Spoluúčinkují fagotista orchestru Opery SND Radoslav Práger a Ladislav Fančovič, který se představí nejen jako klavírista, ale i jako saxofonista. Po jejich boku vystoupí přední slovenská herečka Božidara Turzonovová, členka činohry Slovenského národního divadla.

Koncert nabídne díla třech skladatelů. Brazilec Heitor Villa-Lobos čerpal inspiraci pro svá díla z bohaté tradice lidové hudby rodné země, ale také z aktuálních trendů evropského hudebního umění, které poznával během víceletého pobytu v Evropě. Úvodem zazní jeho skladba Assobio a Jato (The Jet Whistle) pro flétnu a violoncello, kterou zkomponoval v New Yorku v roce 1950.

Následovat bude dílo německého skladatele Ernsta Roterse, který se prosadil zejména jako autor filmové hudby. Jeho Trio pro housle, violoncello a saxofon, W. 26b z roku 1926 zazní v slovenské premiéře.

Na závěr je na programu jazzový balet La Revue De Cuisine / Kuchyňská revue, H. 161 českého skladatele Bohuslava Martinů, který patří mezi jeho nejznámější a nejuváděnější skladby. Zkomponoval ho a v premiéře byl uveden v roce 1927. Má několik podob a uvádí se v různých nástrojových obsazení. Na koncertě Slovenské filharmonie zazní původní nescénická verze pro vypravěče a komorní soubor. Dílo zazní v přebásnění Daniela Heviera v podání brilantní herečky Božidary Turzonovové.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments