Slovenské národní divadlo slaví devadesátiny
Právě dnes to je na den přesně rovných 90 let, co byla v Bratislavě – 1.března 1920 -zahájena činnost Slovenského národního divadla, a to Smetanovou Hubičkou, v provedení společnosti Východočekého divadla. Den nato se hrála Maryša bratří Mrštíků, pak také opereta a v květnu se v divadle uskutečnilo první baletní představení, kterým byla Délibesova Coppélia. Do konce první sezóny se celkem odehrálo 20 oper, 19 operet, 2 balety a 26 činoher.
Pro úplnost ale připomeňme, že samotná budova divadla byla otevřena již několik desítek let před vznikem SND, a to 26.září 1886. Jejími architekty je známá dvojice Fellner – Helmer.
Zahájení činnosti Slovenského národního divadla předcházel vznik Družstva SND, v listopadu 1919. Protože byl ale divadelní život Bratislavy až do ustanovení samostatného československého státu německo – maďarský, tak se skutečné slovenské divadlo dostávalo k životu jen velmi pomalu. Právě to byl hlavní důvod, proč se budova SND otevírala Smetanou, v provedení českých umělců. A Češi se tu hojně uplatnili i v dalších letech – vzpomeňme třeba Oskara Nedbala, Milana Zunu, Zdeňka Folprechta.
![](/pix/4/4/4/4/4444-slovenske-narodni-divadlo-slavi-devadesatiny-3.jpg)
Podobně jako opera byl na spolupráci s českými umělci ze začátku odkázán i balet. Od války pak začínal převládat vliv ruské baletní školy, v čele bratislavského souboru působil Maximilián Froman, bývalý člen slavného Ďagilevova baletu. Z pováléečné éry je třeba připomenout alespoň výjimečného choreografa a tanečníka Jozefa Zajka, Karola Tótha a Borise Slováka.
V kronice Slovenského národního divadla nelze nezmínit desetiletí trvající průtahy a skandály kolem stavby nové budovy. Ta byla nakonec přece jen otevřena, za bezmála 5 miliard, v dubnu 2007.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]