Slovenský filharmonický sbor vystoupí na Velikonočním festivalu v Baden-Badenu a v Berlínské filharmonii

V neděli 13. března 2022 odjel Slovenský filharmonický sbor se sbormistrem Jozefem Chabroněm a manažerkou Marianou Kuškovou na šestitýdenní umělecké turné do německého Baden-Badenu a Berlína. Čeká je prestižní hudební spolupráce s Berlínskou filharmonií, jedním z nejlepších světových symfonických těles, mezinárodním obsazením sólistů a šéfdirigentem Berlínské filharmonie Kirillem Petrenkem. Společně vystoupí na tradičním Velikonočním festivalu v Baden-Badenu, který se letos koná od 9. do 18. dubna 2022, a na koncertech Berlínské filharmonie. Představí se ve dvou operách Petra Iljiče Čajkovského – Piková dáma a Jolanta.

Festspielhaus Baden-Baden (foto Thomas Straub)
Festspielhaus Baden-Baden (foto Thomas Straub)

“Od pondělí 14. března začínáme dlouhý zkušební proces v německém Baden-Badenu s režiséry představení – Moshe Leiser a Patrice Caurier. Pokračovat budou hlavní zkoušky v kostýmech a týden před premiérou přijede Berlínská filharmonie. Bude mi ctí spolupracovat s maestrem Kirillem Petrenkem,” popisuje nadcházející týdny Jozef Chabroň, sbormistr Slovenského filharmonického sboru.

Zkušební proces vyvrcholí premiérou a reprízami Čajkovského opery Piková dáma (9., 12., 15., 18. dubna 2022). Součástí Velikonočního festivalu bude také koncertní provedení Čajkovského poslední opery Jolanta (17. dubna 2022), rovněž za účasti Slovenského filharmonického sboru.

Po festivalových představeních v Baden-Badenu se celá inscenace Pikové dámy přesune do Berlínské filharmonie. Zde čeká členy Slovenského filharmonického sboru její koncertní uvedení pod taktovkou Kirilla Petrenka, šéfdirigenta prestižního světového symfonického tělesa (21. a 24. dubna 2022).

“Druhý z koncertů, 24. dubna 2022, bude odvysílaný v Digitální koncertní síni Berlínských filharmoniků. Slovenský filharmonický sbor bude mít možnost slyšet mnoho posluchačů z celého světa. Přenosy Berlínské filharmonie jsou velmi sledované a oblíbené. Jsme rádi, že nás bude slyšet ve světovém éteru,” dodává Mariana Kušková, manažerka SFZ.

Poslední spolupráce mezi Slovenským filharmonickým sborem a Berlínskou filharmonií se uskutečnila v roce 2011. Na třech abonentních koncertech zazněl výběr z opery Boris Godunov Modesta Petroviče Musorgského pod taktovkou maďarského dirigenta Pétera Eötvöse. Sbor se tak po jedenácti letech vrací na prestižní světovou koncertní scénu. Na festivalu v Baden-Badenu vystoupí Slovenský filharmonický sbor poprvé.

“Slovenský filharmonický sbor pravidelně vystupuje na předních mezinárodních koncertních a operních scénách. Může se pochlubit více než třicetiletou spoluprací s Vídeňskou státní operou a účastí na největším festivalu klasické hudby BBC PROMS v londýnské Royal Albert Hall, naposledy v roce 2017 pod taktovkou jednoho z nejvyhledávanějších dirigentů současnosti Semjona Byčkova,” dodává generální ředitel Slovenské filharmonie Marián Turner.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments