Smetana je jedlý! Prahou prošel průvod za Bedřicha Smetanu

Včerejší den oživili pražské ulice mladí brněnští sboristé, a to i přes nepřízeň počasí. Mužský pěvecký sbor Láska opravdivá při Ústavu hudební vědy v Brně (sbormistr a zakladatel Jan Špaček) uskutečnil pochod Prahou při příležitosti oslav svátku a narozenin skladatele Bedřicha Smetany, jehož sborová tvorba je podle Špačka neprávem opomíjena.Efektní byl i samotný příjezd sboru vlakem z Brna RJ 72 Bedřich Smetana, jehož celý vagon byl rezervovaný pouze pro sboristy a jejich přátele. Při průjezdu Kolínem podél Labe zapěli Smetanovu Píseň na moři jako první část jejich pásma.

První zastávku v Praze učinil sbor ve Fantově kavárně na Hlavním nádraží, kde zazněl Smetanův sbor Věno. Pak se průvod odebral na k soše sv. Václava, kde sbor provedl hymnu Zachovej nám, Hospodine! Další Smetanovo dílo, Slavnostní sbor uvedl soubor Láska opravdivá u pamětní desky Karla Havlíčka Borovského naproti Masarykovu nádraží. Následovala zastávka na Staroměstském náměstí (sbor Tři jezdci) a v chrámu Nejsvětějšího Salvátora (Modlitba).

Průvod samozřejmě nemohl minout Muzeum Bedřicha Smetany na Novotného lávce, kde byla provedena Píseň česká v neznámé první verzi pro mužský sbor. Venku před sochou Bedřicha Smetany se sbor i sbormistr obraceli na sochu skladatele během zpěvu Slavnostního sboru. Celý průvod uzavřelo vystoupení na Kampě, kde byla stylově zazpívána Píseň na moři.

Vrcholem programu byl však samotný koncert v zaplněné dvoraně Českého muzea hudby, kde zazněla kompletní Smetanova sborová tvorba. Ta skutečně překvapila svou originalitou. Ačkoli se jedná o sbor amatérský, skladby byly nastudovány s vyslovenou precizností a sbor zaujal také neskrývaným entuziasmem, který provázel celou akci od samotného počátku až do jejího zdárného konce.

Foto Veronika Vejvodová

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat