Smetana je jedlý! Prahou prošel průvod za Bedřicha Smetanu

Včerejší den oživili pražské ulice mladí brněnští sboristé, a to i přes nepřízeň počasí. Mužský pěvecký sbor Láska opravdivá při Ústavu hudební vědy v Brně (sbormistr a zakladatel Jan Špaček) uskutečnil pochod Prahou při příležitosti oslav svátku a narozenin skladatele Bedřicha Smetany, jehož sborová tvorba je podle Špačka neprávem opomíjena.Efektní byl i samotný příjezd sboru vlakem z Brna RJ 72 Bedřich Smetana, jehož celý vagon byl rezervovaný pouze pro sboristy a jejich přátele. Při průjezdu Kolínem podél Labe zapěli Smetanovu Píseň na moři jako první část jejich pásma.

První zastávku v Praze učinil sbor ve Fantově kavárně na Hlavním nádraží, kde zazněl Smetanův sbor Věno. Pak se průvod odebral na k soše sv. Václava, kde sbor provedl hymnu Zachovej nám, Hospodine! Další Smetanovo dílo, Slavnostní sbor uvedl soubor Láska opravdivá u pamětní desky Karla Havlíčka Borovského naproti Masarykovu nádraží. Následovala zastávka na Staroměstském náměstí (sbor Tři jezdci) a v chrámu Nejsvětějšího Salvátora (Modlitba).

Průvod samozřejmě nemohl minout Muzeum Bedřicha Smetany na Novotného lávce, kde byla provedena Píseň česká v neznámé první verzi pro mužský sbor. Venku před sochou Bedřicha Smetany se sbor i sbormistr obraceli na sochu skladatele během zpěvu Slavnostního sboru. Celý průvod uzavřelo vystoupení na Kampě, kde byla stylově zazpívána Píseň na moři.

Vrcholem programu byl však samotný koncert v zaplněné dvoraně Českého muzea hudby, kde zazněla kompletní Smetanova sborová tvorba. Ta skutečně překvapila svou originalitou. Ačkoli se jedná o sbor amatérský, skladby byly nastudovány s vyslovenou precizností a sbor zaujal také neskrývaným entuziasmem, který provázel celou akci od samotného počátku až do jejího zdárného konce.

Foto Veronika Vejvodová

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat