Smetanova Litomyšl 2011

Sedmadvacet titulů v pětadvaceti dnech obsahuje hlavní programová nabídka letošního mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Nadcházející už třiapadesátý ročník a jeho priority představil festivalový management včera v Praze.

 


Hlavní páteř festivalu pochopitelně tvoří operní představení. Ty letošní jsou zastoupeny dvojím uvedením Pucciniho Turandot v nově chystané inscenaci brněnské Janáčkovy opery (v titulní roli Susanne Schimmack a Eva Urbanová), pražské Národní do Litomyšle přiveze Janáčkovu Její pastorkyni (v hlavních rolích s Danou Burešovou, Evou Urbanovou, Tomášem Černým a Alešem Brisceinem) a pro dva večery také Donizettiho Nápoj lásky (s Marií Fajtovou a Jaroslavem Březinou, resp. Alešem Brisceinem). Zmínit je třeba také Miniopery tandemu Jaroslav Uhlíř – Zdeněk Svěrák v provedení Dětské opery Praha a také koncertní výběr operních scén, kdy v jednom večeru se vedle sebe ocitnou Wagnerův Lohengrin a Smetanův Dalibor (sólisty budou Olga Romanko jako Ortruda, resp. Milada, Petra Froese jako Elsa a Jitka a Michal Lehotský coby Lohengrin a Dalibor, orchestr pražské Státní opery bude řídit Gerd Albrecht).

Z dalších scénických projektů nového festivalového ročníku zmiňme v Praze již známý titul Svěcení jara v provedení baletního souboru Národního divadla v choreografii Petra Zusky (zahrnující Mahlerovu První symfonii, Svěcení jara Igora Stravinského a také několik tanečních duetů), dále večer nazvaný Písně a tance lásky (Orffova Catula Carmina a Stravinského Svatby) s tanečním souborem Hradišťan v choreografii Ladislavy Košíkové (a souborem DAMA DAMA, vokálními sólisty Annou Mikolajczyk, Lucií Hilscherovou, Jaroslavem Březinou a Jurijem Kruglovem a dirigentem Romanem Válkem), a konečně také Shafferova Amadea, při kterém se sejdou Východočeské divadlo a Komorní filharmonie Pardubice.


Mezi protagonisty koncertů letošní Smetanovy Litomyšle najdeme Filharmonii Brno a Český filharmonický sbor Brno s dirigentem Leošem Svárovským při zahajovacím večeru se Smetanovou Českou písní a Beethovenovou Devátou (se sólisty Simonou Šaturovou, Stanislavou Jirků, Tomášem Juhásem a Zdeňkem Plechem). Duchovní hudbu v Čechách kolem roku 1600 provede soubor Octopus Pragensis, Dvořákovu Novosvětskou doplněnou Beethovenovým koncertem pro klavír a orchestr G Dur a Ravelovým La Valse NEC Youth Philharmonic Orchestra Boston, dirigentem bude Benjamin Zander a sólistou na klavír George Li. Česká filharmonie s Petrem Altrichtem přiveze Mahlerovu Čtvrtou, orchestr Janáčkovy opery s Casparem Richterem pak Stabat mater Antonína Dvořáka (sólisty budou Csilla Boross, Jana Wallingerová, Peter Berger a Martin Gurbaľ). Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK s Jiřím Koutem provede Šostakovičovu Symfonii Babí jar společně se Stravinského Ptákem Ohnivákem, další večery obstarají Filharmonie Hradec Králové, Czech Soloists Consort, Symofnický orchestr Českého rozhlasu, Symphonia Gregoriana, Kühnův dětský sbor či Wihanovo kvarteto.

Velký zájem lze očekávat také o večer korejské sopranistky Sumi Jo (s Glierovým Koncertem pro koloraturní soprán a orchestr a áriemi z oper), stejně jako i o recitál mezzosopranistky Dagmar Peckové k třicetiletí její umělecké kariéry. Koncert na přání bude věnován písním skupiny Queen v provedení Filharmonie Hradec Králové.

Rozpočet letošního 53. ročníku Smetanovy Litomyšle se podle zveřejněných informací vyšplhal na 30 miliónů korun. Organizátoři festivalu si při představování jeho programu posteskli nad programem českých operních scén, kdy je v posledních letech velmi těžké získat pro festival inscenaci některé ze Smetanových oper. Například letos není v programu našich operních souborů až na Prodanou nevěstu (která se ovšem v Litomyšli hrála v uplynulých třech letech hned pětkrát) žádná z nich k mání – Smetanovy opery se prostě v českých divadlech nehrají. Pražské Národní navíc odřeklo slibované Dvě vdovy, a ani do budoucna – přinejmenším pro příští rok – to slibněji prý nevypadá; až pro rok 2014 má Smetanova Litomyšl od jednoho z českých divadel přislíbenu novou inscenaci Smetanovy Čertovy stěny.

Předprodej vstupenek na letošní Smetanovu Litomyšl bude zahájen již zítra, tedy ve středu 2.března 2011.

www.smetanovalitomysl.cz

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat