Smetanova Litomyšl 2012: Pět operních titulů a také Marcello Giordani

Předběžný program nejnovějšího, již čtyřiapadesátiletého ročníku Smetanovy Litomyšle zveřejnili na festivalových internetových stránkách v těchto dnech pořadatelé. Jejich očekávání jsou velká: slibují, že ročník letošní předčí ty dosavadní a že také návštěvnost bude mimořádná. Oproti loňským dvaadvaceti tisícům jejich letošní prognózy dosahují až ke třem desítkám tisíců návštěvníků, jedním z hlavních magnetů se má stát recitál předního italského tenoristy Marcella Giordaniho.Letošní program zahájí ve čtvrtek 14. června na druhém zámeckém nádvoří Česká filharmonie s tureckým klavíristou Fazilem Sayem, dirigentem programu složeného z děl Smetany, Debussyho a Čajkovského by měl být Jakub Hrůša.

Mezi letošními operními tituly figuruje Smetanova Prodaná nevěsta ze současného repertoáru olomoucké opery, tedy v režii Michaela Taranta a v hudebním nastudování Petra Šumníka, dále Pucciniho Bohéma režiséra Ondřeje Havelky a pod taktovkou Ondreje Lenárda, převzatá z repertoáru druhého pražského operního domu (festivalový program již zmiňuje „soubor Státní opery Národního divadla Praha“) s Pavlou Vykopalovou, Janou Siberou , Peterem Bergerem a Svatoplukem Semem v hlavních rolích, ostravská opera přijede s Bizetovou Carmen v režii Mariána Chudovského a v nastudování svého hudebního ředitele Roberta Jindry. Soubor opery pražského Národního divadla předvede v Litomyšli ze svého současného repertoáru dva tituly: Dvořákova Jakobína tandemu Jiří Heřman – Tomáš Netopil a již dvanáctou sezonu uváděnou Verdiho La traviatu režisérky Jany Kališové, s dirigentem Ondrejem Lenárdem.

Pozornost diváků si pořadatelé slibují  také od provedení opery The Fairy Queen (Královna víl) Henryho Purcella na motivy Snu noci svatojánské Williama Shakespeara. Představení se uskuteční v přírodním barokním divadle rokokového zámku Nové Hrady, v režijním a hudebním nastudování manželů Švecových, v hlavních rolích s Lenkou Máčikovou, Jiřím Sulženkem, Annou Hlavenkovou, Jaroslavem Březinou a Janem Šťávou.

V Litomyšli letos vystoupí také světově uznávaný barytonista Thomas Hampson, který ve středu 4.července přednese mimo jiné i ve světové premiéře písňový cyklus Lingua Angelorum Sylvie Bodorové. Vůbec poprvé se pak na svém recitálu u nás představí italský tenorista Marcello Giordani, a to v neděli 17.června na druhém zámeckém nádvoří; doprovod obstará Symfonický orchestr hl.m.Prahy s italsko americkým dirigentem Stevenem Mercuriem. V dalším programu figurují mimo jiné vystoupení houslisty Pavla Šporsla spolu se souborem The Czech Ensemble Baroque Orchestra, samostatný recitál již zmíněného klavíristy Fazila Saye se skladbami Bachovými Smetanovými a také vlastními, večer Greater Dallas Youth Orchestra a dirigenta Richarda Giangiulia, bachovský program dua Yoshimi Oshima – Jaroslav Tůma, stejně jako i koncert předního japonského mládežnického tělesa dechových nástrojů z Jokohamy Kanagawa University Symhonic Band. Večer hudby a slova obstarají Soňa Červená, Ivan Kusnjer a Pražská komorní filharmonie s dirigentem Markem Štilcem, árie a písně barokních mistrů přednese Simona Houda Šaturová. Tradiční koncert na přání tentokrát obstará Komorní filharmonie Pardubice s Markem Ivanovićem, mezi protagonisty dalších večerů je i houslista Ivan Ženatý či hornista Radek Baborák. Baletní žánr letos zastoupí Bohemia Balet s Chopinovými Sylfidami, Růží Petra Zusky a Dvořákovou Českou svitou Kateřiny Dědkové Frankové.

Smetanovu Litomyšl letos uzavře 8.července koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu s pořadem Největší symfonické maličkosti, kdy v Čajkovského Slavnostní předehře 1812 zazní i živá dělostřelecká kanonáda. Předprodej vstupenek hodlají pořadatelé zahájit už příští měsíc, ve středu 7.března.

www.smetanovalitomysl.cz

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na