SOČR a Petr Popelka otevírají novou sezonu v Rudolfinu

Zahajovací večer řady „Klasika v Rudolfinu“ přivede na pódium Dvořákovy síně jednu z nejvyhledávanějších mladých houslistek současnosti. Španělka María Dueñas zahraje virtuózní Koncert Ericha Wolfganga Korngolda.
María Dueñas (foto Tam Lan Truong)
María Dueñas (foto Tam Lan Truong)

Dále uvede šéfdirigent orchestru Petr Popelka První symfonii Gustava Mahlera, zvanou Titán. To vše v pondělí 2. října od 19:30 hodin v Rudolfinu. Přímý přenos vysílá ČRo Vltava a Eurorádio, záznam nabízí ČRo D-dur.

Oblíbený Houslový koncert brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda je nesen pozdně romantickým hudebním jazykem, třebaže je datován rokem 1945. Dílo klade (zejména ve finále) značné požadavky na virtuozitu, zároveň obsahuje mnoho melodických a lyrických epizod. Jeho premiéra se konala v únoru 1947 v programu orchestru St. Louis Symphony s Jaschou Heifetzem jako sólistou. Koncert je věnován Almě Mahlerové, vdově po slavném skladateli, která od roku 1940 rovněž žila v Americe, stejně jako Korngold.

První z Mahlerových symfonií vznikla mezi koncem roku 1887 a březnem 1888, v konečné podobě však měla premiéru až v roce 1896 v Berlíně. Úvodní věta je plná zvuků přírody. Druhá si kouzelně pohrává s tanečními rytmy. Ve třetí větě, smutečním pochodu s variacemi na písničku Frère Jacques, hudba balancuje, jako u Mahlera ostatně často, na hraně pokleslé triviálnosti a parodie, nicméně záměrně a s hlubokým smyslem. Finále potom otvírá nebesa, bouří, bojuje – a nakonec hlásí v heroickém závěru vítězství. Dílo, vystavěné do ohromující hudební architektury, obsahuje zvuky loveckých rohů, ohlasy venkovských tanců i klezmerových kapel a narážek na vlastní písně i na lidové melodie. Ve své době, ještě za Brahmsova života, byl Mahlerův Titán skutečným zjevením.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments