SOČR nabídne Německé requiem a Lutosławského Koncert pro violoncello

Na dalším abonentním večeru rozhlasových symfoniků vyslechnete v pondělí 24. ledna Violoncellový koncert od polského klasika 20. století Witolda Lutosławského s německým sólistou Albanem Gerhardtem. Druhá část programu je zadána pro jedno z nejkrásnějších děl Johannesa Brahmse, Německé requiem. K jeho provedení přizval šéfdirigent Alexander Liebreich sopranistku Christinu Landshamer, barytonistu Michaela Nagye a Pražský filharmonický sbor. Koncert a s ním i přímý přenos stanice Český rozhlas Vltava začíná ve Dvořákově síni Rudolfina v 19:30 hodin.

Alban Gerhardt (foto Sim Canetty-Clarke)
Alban Gerhardt (foto Sim Canetty-Clarke)

Violoncellový koncert, kontrastní a novátorský, znějící ve čtyřech částech bez přerušení, je jedním z Lutosławského nejoceňovanějších a nejhranějších děl. Premiéru měl v Royal Festival Hall v Londýně na podzim roku 1970. Hrál Bournemouth Symphony Orchestra s Edwardem Downesem, sólo přednesl Mstislav Rostropovič, jemuž byla skladba věnována. Na večeru Symfonického orchestru Českého rozhlasu se sólového partu ujme Alban Gerhardt.

Christina Landshamer (foto Marco Borggreve)
Christina Landshamer (foto Marco Borggreve)

Brahmsovo Německé rekviem ani vzdáleně nepřipomíná katolickou mši za zemřelé. Jedná se o koncertní kantátu s hlubokým duchovním obsahem o víře a naději, o životě a smrti, o vykoupení a spasení. Z hlediska koncepce pak jde o dílo nesmírně moderní. Celou skladbu prostupují vedle vědomí o pomíjivosti všeho na Zemi především emoce a nálada hlubokého, možná trochu melancholického, ale útěšného zamyšlení nad základními křesťanskými jistotami a hodnotami, jako jsou víra ve věčnost života a život v lásce nebo přesvědčení o požehnání pro spravedlivé. Text skladatel vybral a sestavil z vhodných biblických veršů, a to v německém překladu Martina Luthera. V pozadí takto hluboce duchovně vyznívající kompozice stojí úmrtí dvou Brahmsovi blízkých lidí – matky a Roberta Schumanna, kterému vděčil za mnohé.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments