Violoncellista z královské svatby zahraje s Českou filharmonií

Sheku Kanneh-Mason, který v květnu 2018 přednesl tři písně na svatbě prince Harryho a Meghan Markle na hradě Windsor a získal si tím globální pozornost, debutově vystoupí s prvním českým orchestrem na třech koncertech od čtvrtka 20. do soboty 22. ledna. Pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie Jakuba Hrůši provede slavný Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Po něm zazní Epilog Josefa Suka, v němž se sólových partů ujmou sopranistka Alžběta Poláčková, tenorista Jiří Brückler a basista Jan Šťáva. Český filharmonický sbor Brno připraví sbormistr Petr Fiala.
Sheku Kanneh-Mason (foto Jake Turney)
Sheku Kanneh-Mason (foto Jake Turney)

Sheku Kanneh-Mason se s Jakubem Hrůšou poprvé setkal v listopadu minulého roku při svém debutu s Cleveland Orchestra, při němž rovněž provedl Elgarův koncert, který už v roce 2019 nahrál s London Symphony Orchestra pod vedením sira Simona Rattlea. Kritika jejich společné vystoupení vysoce ocenila a nadšení ze spolupráce s Jakubem Hrůšou neskrývá ani Sheku Kanneh-Mason: „Moc se mi to líbilo. Oba máme k Elgarovu koncertu podobný vztah, takže jsme si hned porozuměli. Dokázali jsme se shodnout na jemnostech provedení, navíc jsem se vedle něj cítil velmi svobodný.“

Kanneh-Mason o Hrůšovi dále říká, že jako dirigent velmi pozorně naslouchá jak orchestru, tak i sólistovi a že dokáže okamžitě reagovat na spontaneitu hráče. „Hodně se mi líbí, jaký důraz klade na barvy a vypracování frází, jak pracuje s časem… Jakub Hrůša dokáže skladbu skvěle vystavět, rozumí jejímu smutku i touhám. Byla to pro mě nezapomenutelná zkušenost a těším se, že v Praze si ji zopakujeme, přestože s jiným orchestrem,“ říká dvaadvacetiletý violoncellista, který do České republiky zavítá poprvé. Českou filharmonii se šéfdirigentem Semjonem Byčkovem zatím slyšel jen na BBC Proms v Londýně v září 2019, když hrála Smetanu, Čajkovského a Šostakoviče.

Britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason, hrající na nástroj z dílny Mattea Goffrillera z roku 1700, je celosvětově žádaným umělcem. Renomé si získal již v soutěži BBC Young Musician, kterou v roce 2016 vyhrál jako první hudebník tmavé pleti. O rok později debutoval na BBC Proms jako sólista s prvním evropským majoritně černošským orchestrem Chineke! Pro své vystoupení si tehdy vybral Rondo pro violoncello a orchestr g moll Antonína Dvořáka. U vydavatelství Decca Classics mu vyšla dvě úspěšná alba – Inspiration (2018) a Elgar (2020).

Během koronavirového lockdownu na jaře 2020 pořádal Sheku Kanneh-Mason se svými sourozenci z rodinného domu v Nottinghamu dvakrát týdně živé koncertní přenosy, které sledovaly stovky tisíc posluchačů z celého světa. Se sourozenci vyhrál už v roce 2015 soutěž Británie hledá talent a dodnes s nimi koncertuje a nahrává. Jeho pracovní kalendář je hodně plný a stále přibývají další koncerty. Po Rudolfinu ho čeká turné po Velké Británii a po Německu, kde vystoupí i v hamburské Labské filharmonii jen několik dní po třídenní rezidenci České filharmonie se Semjonem Byčkovem. Na přelomu dubna a května absolvuje velké turné po USA a Kanadě, po němž se na konci sezony vrátí zpátky do evropských koncertních sálů ve Švýcarsku, Itálii, Německu, Velké Británii a Litvě.

Jakub Hrůša (foto Andreas Herzau)
Jakub Hrůša (foto Andreas Herzau)

Po Elgarově Violoncellovém koncertu zazní Epilog Josefa Suka. „Epilog je jeho posledním dílem. Komponoval je mnoho a mnoho let. Pohroužil se na dlouho do tématu, které bylo pro něho tématem nejvyšším: je to téma lásky,“ vysvětluje hlavní hostující dirigent České filharmonie a velký propagátor Sukova díla doma i ve světě Jakub Hrůša. „Použil v něm verše Otokara Březiny, kterému se obdivoval a s kterým si dopisoval. Jde o hudbu krajně vypjatou, zhuštěnou a velmi intenzivní. Suk v ní předkládá prožití světa, které má bezprecedentní uměleckou hloubku a náročnost,“ uzavírá Jakub Hrůša, který teprve před dvěma měsíci s prvním českým orchestrem velmi úspěšně provedl Sukovu Pohádku léta.

Epilog premiérovala Česká filharmonie pod taktovkou svého tehdejšího šéfdirigenta Václava Talicha 20. prosince 1933 ve Smetanově síni Obecního domu. Přítomen byl i prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk. Z nynějších koncertů bude pořízena nahrávka, která vyjde v rámci cyklu symfonických děl Josefa Suka připravovaného pod vedením Jakuba Hrůši.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments