Sólisté mnichovské opery předvedli krásné hlasy bez nadbytku vibrata i herecký talent

Dne 28. listopadu 2021 se konal pěvecký koncert v prostorách pražské Novoměstské radnice, který pořádal Spolek přátel hudebních talentů. Hlavní protagonisté večera byli dva sólisté Bavorské Státní opery v Mnichově: americká sopranistka Emily Pogorelc a český basbarytonista Boris Prýgl, kteří publiku předvedli rozmanitý program a dokázali, že mají ono pověstné „zlato v hrdle.“
Boris Prýgl, Emily Pogorelc (foto Petr Dyrc)
Boris Prýgl, Emily Pogorelc (foto Petr Dyrc)

Spolek přátel hudebních talentů se soustředí na podporu především českých mladých pěveckých talentů. V rámci koncertů na pražské Novoměstské radnici však představuje nejvýznamnější mladé talenty z celého světa. A tak si měli posluchači možnost poslechnout během první adventní neděle krásně zbarvený soprán jedné z předních sopranistek současné doby Emily Pogorelc a v zahraničí i v Čechách oceňovaného basbarytonistu Borise Prýgla. Na klavír oba doprovodil velmi citlivě Ahmad Hedar, jeden z nejvyhledávanějších klavírních korepetitorů a nositel ceny za nejlepší klavírní doprovod na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

Emily Pogorelc, Boris Prýgl (foto Petr Dyrc)
Emily Pogorelc, Boris Prýgl (foto Petr Dyrc)

Na úvod koncertu zvolila sopranistka Emily Pogorelc písňový repertoár propojený tématem Sny. Začátek první písně Ein Traum od Edvarda Griegabyl přednášen lehce, s velice citlivým výrazem, bez zbytečného vibrata – to posloužilo pouze jako promyšlený výrazový prostředek v expresivnějších částech skladby. Vytknout by se zde dala snad jen malá srozumitelnost textu. Píseň Var det en dröm byla přednášena velmi emotivně, efektní koloratury byly prozpívány přesně a čistě. Následovala Lisztova píseň Oh, quand je dors, jejíž úvod byl jemný, melodie klenutější, a diváci se tak mohli ponořit do lehce vyzpívaných vysokých tónů a dojemné kantilény. Přednes písní pojala sopranistka bez teatrálnosti a pohybové popisnosti textu, její hlas byl velmi znělý, tóny ve vyšších polohách příjemné na poslech.

Pro svůj první vstup zvolil písňový repertoár i basbarytonista Boris Prýgl. Tři písně z cyklu Songs of travel od Ralpha Vaughan Williamse zpíval s vášnivým zaujetím podpořeným hereckým podáním. Od začátku až do konce bylo anglickému textu zřetelně rozumět, jeho hlas zněl sytě s širokou paletou barev. Dynamika působila plasticky, diminuenda byla provedena až do nejmenšího detailu. Píseň The Vagabond byla spíše pochodového charakteru, ostatní písně Let beauty awake a The infinite shining heavens byly lyrické a sentimentální.

Emily Pogorelc, Boris Prýgl (foto Petr Dyrc)
Emily Pogorelc, Boris Prýgl (foto Petr Dyrc)

Další repertoár koncertu byl již zaměřen na operní tvorbu, kde mohli oba protagonisté více zapojit svůj herecký um a uvést tak posluchače do děje konkrétních oper, z nichž byly jednotlivé operní výstupy vyňaty. Náročný operní repertoár umožnil oběma pěvcům předvést veškeré své pěvecko-technické dovednosti.

Jiskřivý hlas Emily Pogorelc se předvedl v dokonale provedených koloraturách a v široké dynamické škále až po velmi znělé fortissimo, které ještě více umocňovala akustika sálu, až mohla posluchači vytanout na mysli scéna z filmů či zábavných scének o praskání skleněného nádobí při vysokých tónech sopranistek.

Emily Pogorelc, Boris Prýgl, Ahmad Hedar (foto Petr Dyrc)
Emily Pogorelc, Boris Prýgl, Ahmad Hedar (foto Petr Dyrc)

Skvělá souhra s klavírem byla znát především v áriích Vincenza Belliniho. Árie Je veux vivre od Charlese Gounoda byla na poslech hravá a zábavná.

Také Boris Prýgl předvedl publiku velký hlasový rozsah a virtuózní práci s hlasem. Díky jeho hereckému projevu působily některé jeho výstupy zábavně a jeho záměr vtáhnout publikum „do děje“ se neminulo účinkem.

Koncert ukončily dvě árie od Gaetana Donizettiho: Slyšte, slyšte venkované a Kolik lásky.

Po posledním tónu se strhl bouřlivý potlesk a dlouhé ovace. Interpreti na ně pohotově zareagovali a zazpívali přídavek, který byl krásným zakončením tohoto noblesního večera. 

Emily Pogorelc & Boris Prýgl
28. listopadu 2021, 19:00 hodin
Novoměstská radnice

Program:
Edvard Grieg: Ein Traum (Sen)
Jean Sibelius: Var det en dröm? (Byl to snad sen)
Ferenc Liszt: Oh, quand je dors (Ó, přijď ve snu)
Ralph Vaughan Williams: Songs of Travel (Na cestách)
Ralph Vaughan Williams: The Vagabond (Tulák)
Ralph Vaughan Williams: Let beauty awake (Krása se probouzí)Ralph Vaughan Williams: The infinite shining heavens (Nekonečně zářící nebe)
Vincenzo Bellini: Ah, non credea mirarti…Ah, non giunge (Ach nevěřila jsem…Ach, nikdo nemůže tušit), árie Amini z opera Náměsíčná
Vincenzo Bellini: Vi ravviso, o luoghi ameni (Vidím tě zas, milé místo), árie Rodolfa z opery Náměsíčná
Giacomo Puccini: O mio babbino caro (Ach, tatíčku milý), árie Lauretty z opery Gianni Schicchi
Bedřich Smetana: Jen jediná mě ženy krásná tvář, árie Voka z opery Čertova stěna
Charles Gounod: Je veux vivre (Chci žít), árie Julietty z opery Romeo a Julie
Gaetano Donizetti: Udite, udite o rustici (Slyšte, slyšte, venkované), árie Dulcamara z opery Nápoj lásky
Quanto amore (Kolik lásky), duet Adiny a Dulcamara z opery Nápoj lásky

Účinkující:
Emily Pogorelc – soprán
Boris Prýgl – basbaryton
Ahmad Hedar – klavír

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments