Sólistkou pátečního koncertu Slovenské filharmonie bude klavíristka Jordana Palovičová

Páteční koncert odehraje Slovenská filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistkou večera bude klavíristka Jordana Palovičová. V nastudování Daniela Raiskina zazní díla Antonína Dvořáka, Jána Cikkera a Alexandra Glazunova. Přímý přenos koncertu můžete sledovat na webových stránách filharmonie v pátek 23. dubna 2021 v 19:00 hodin.

Jordana Palovičová (foto Ivona Orešková)
Jordana Palovičová (foto Ivona Orešková)

Večer otevře koncertní předehra op. 62 Můj domov Antonína Dvořáka, jenž je součástí scénické hudby. Skladatel ji zkomponoval na žádost Prozatímního divadla (předchůdce Národního divadla v Praze) ke hře Františka Ferdinanda Šamberka Josef Kajetán Tyl.

Následovat bude Concertino pro klavír a orchestr op. 20 Jána Cikkera z roku 1942, kterým si připomeneme 110. výročí od narození skladatele. Sólový part, plný náročných rytmických pasáží a témat inspirovaných slovenským folklórem, zazní v interpretaci Jordany Palovičové, prominentní interpretky Cikkerových klavírních děl, za což jí byla v roce 2016 udělena Cena Jána Cikkera. Zúčastnila se nahrávky Cikkerových děl pod názvem Komorní a koncertantní díla, která vznikla u příležitosti jeho stoletého výročí. Jako sólová a komorní hráčka se představila na mnoha festivalech, jako sólistka spolupracuje s předními slovenskými a zahraničními orchestry. Současně působí jako docentka na Katedře klávesových nástrojů a církevní hudby HTF VŠMU v Bratislavě.

Z devíti symfonií petrohradského rodáka Alexandra Glazunova zazní na závěr programu Symfonie č. 1 E dur „Slovanská“ op. 5 z roku 1881, kterou zkomponoval skladatel jako šestnáctiletý.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments