Soňa Červená a Josef Pančík obdrží cenu klasické hudby Classic Prague Awards

Cenu klasické hudby Classic Prague Awards za rok 2018 v kategorii za celoživotní přínos obdrží operní pěvkyně Soňa Červená a český sbormistr Josef Pančík. Ocenění převezmou na slavnostním večeru 19. ledna 2019 ve Smetanově síni pražského Obecního domu, kde zazní jména i dalších deset vítězů. Novináře o tom dnes informoval ředitel soutěže Classic Prague Awards Jiří Besser.
Soňa Červená (foto Nguyen Phuong Thao)

Porota oznámila, že cenu v kategorii talent roku mohou získat houslistka Olga Šroubková, klavírista Lukáš Klánský a houslista Milan Al-Ashhab. Vyhlášení vítězů bude živě vysílat Česká televize (ČT), která zároveň udělí speciální Cenu ČT – klasika roku.

O vítězích třetího ročníku cen klasické hudby Classic Prague Awards rozhodnou oborové poroty v čele s hlavní pětičlennou porotou odborníků. Letos se sešlo přes sedmdesát přihlášek, přičemž dle pravidel platných je jich šedesát jedna napříč kategoriemi. Z těch porotci nominují ty nejimpozantnější umělce, nahrávky i hudební tělesa,“ uvedl ředitel soutěže Besser.

Kromě tří nominačních kategorií, kam vedle celoživotního přínosu a talentu roku patří cena za propagaci české hudby v zahraničí, budou uděleny ceny v dalších soutěžních kategoriích, do kterých mohl kandidáta vedle poroty nominovat kdokoliv působící v oblasti kultury, kulturních institucí či médií.

Soutěžní i nesoutěžní kategorie zůstávají stejné jako v předchozích dvou ročnících. Shodné je i složení poroty, kterou tvoří sopranistka Gabriela Beňačková, houslový virtuóz Václav Hudeček, klarinetista a pedagog Jiří Hlaváč, klavírista a pedagog Ivan Klánský a skladatel Ondřej Soukup.

Na předávání křišťálových trofejí s grafikou jedné z Janáčkových partitur 19. ledna v Obecním domě vystoupí Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou dirigenta Petra Vronského, houslista Jan Mráček a čtveřice talentovaných dětských hudebníků.

V prvním ročníku cen získala cenu za celoživotní přínos cembalistka Zuzana Růžičková. Hráčka na lesní roh Kateřina Javůrková uspěla v kategorii talent roku a laureátem ceny za propagaci české hudby v zahraničí se stal britský dirigent sir John Eliot Gardiner.

Za rok 2017 se laureátem ceny za celoživotní přínos stal dirigent Libor Pešek. V kategorii Talent roku zvítězil mladý tenorista Petr Nekoranec. Ocenění za propagaci české hudby v zahraničí osobně převzal britský muzikolog a odborník na českou operu John Tyrrell. V dalších kategoriích uspěli Ivo Kahánek (Sólistický výkon), Česká filharmonie (Orchestrální výkon), Kateřina Kněžíková a Kateřina Englichová (Komorní výkon), Sbor Národního divadla, Sbor Státní opery a Kühnův dětský sbor (Vokální výkon), Petr Nouzovský a Plzeňská filharmonie s dirigentem Tomášem Braunerem (Nahrávka roku- Bohuslav Martinů: Kompletní dílo pro violoncello a orchestr) a Clarinet Factory (Crossover). Ocenění v soutěžní kategorii Soudobá kompozice letos nebylo uděleno.

Classic Prague Awards vznikly z iniciativy společnosti Voice of Prague a bývalého ministra kultury Jiřího Bessera.

Mohlo by vás zajímat