Soňa Červená a Josef Pančík obdrží cenu klasické hudby Classic Prague Awards

Cenu klasické hudby Classic Prague Awards za rok 2018 v kategorii za celoživotní přínos obdrží operní pěvkyně Soňa Červená a český sbormistr Josef Pančík. Ocenění převezmou na slavnostním večeru 19. ledna 2019 ve Smetanově síni pražského Obecního domu, kde zazní jména i dalších deset vítězů. Novináře o tom dnes informoval ředitel soutěže Classic Prague Awards Jiří Besser.
Soňa Červená (foto Nguyen Phuong Thao)

Porota oznámila, že cenu v kategorii talent roku mohou získat houslistka Olga Šroubková, klavírista Lukáš Klánský a houslista Milan Al-Ashhab. Vyhlášení vítězů bude živě vysílat Česká televize (ČT), která zároveň udělí speciální Cenu ČT – klasika roku.

O vítězích třetího ročníku cen klasické hudby Classic Prague Awards rozhodnou oborové poroty v čele s hlavní pětičlennou porotou odborníků. Letos se sešlo přes sedmdesát přihlášek, přičemž dle pravidel platných je jich šedesát jedna napříč kategoriemi. Z těch porotci nominují ty nejimpozantnější umělce, nahrávky i hudební tělesa,” uvedl ředitel soutěže Besser.

Kromě tří nominačních kategorií, kam vedle celoživotního přínosu a talentu roku patří cena za propagaci české hudby v zahraničí, budou uděleny ceny v dalších soutěžních kategoriích, do kterých mohl kandidáta vedle poroty nominovat kdokoliv působící v oblasti kultury, kulturních institucí či médií.

Soutěžní i nesoutěžní kategorie zůstávají stejné jako v předchozích dvou ročnících. Shodné je i složení poroty, kterou tvoří sopranistka Gabriela Beňačková, houslový virtuóz Václav Hudeček, klarinetista a pedagog Jiří Hlaváč, klavírista a pedagog Ivan Klánský a skladatel Ondřej Soukup.

Na předávání křišťálových trofejí s grafikou jedné z Janáčkových partitur 19. ledna v Obecním domě vystoupí Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou dirigenta Petra Vronského, houslista Jan Mráček a čtveřice talentovaných dětských hudebníků.

V prvním ročníku cen získala cenu za celoživotní přínos cembalistka Zuzana Růžičková. Hráčka na lesní roh Kateřina Javůrková uspěla v kategorii talent roku a laureátem ceny za propagaci české hudby v zahraničí se stal britský dirigent sir John Eliot Gardiner.

Za rok 2017 se laureátem ceny za celoživotní přínos stal dirigent Libor Pešek. V kategorii Talent roku zvítězil mladý tenorista Petr Nekoranec. Ocenění za propagaci české hudby v zahraničí osobně převzal britský muzikolog a odborník na českou operu John Tyrrell. V dalších kategoriích uspěli Ivo Kahánek (Sólistický výkon), Česká filharmonie (Orchestrální výkon), Kateřina Kněžíková a Kateřina Englichová (Komorní výkon), Sbor Národního divadla, Sbor Státní opery a Kühnův dětský sbor (Vokální výkon), Petr Nouzovský a Plzeňská filharmonie s dirigentem Tomášem Braunerem (Nahrávka roku- Bohuslav Martinů: Kompletní dílo pro violoncello a orchestr) a Clarinet Factory (Crossover). Ocenění v soutěžní kategorii Soudobá kompozice letos nebylo uděleno.

Classic Prague Awards vznikly z iniciativy společnosti Voice of Prague a bývalého ministra kultury Jiřího Bessera.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na