Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Tento týden (od 20. listopadu 2018) opět připadá několik premiér tanečního a pohybového divadla stejně jako výjimečných tanečních projektů na totéž datum, jako kdyby se soubory spolu domlouvaly. V pátek můžete vyrazit do Plzně, kam se sjedou hvězdy tanečního nebe ze světa i z domova na slavnostní gala představení, ale také v Praze na speciální ¨vystoupení Pražského komorního baletu. V sobotu pak přichází na řadu premiéry souborů Losers Cirque Company a Lenka Vagnerová & Company. S premiérami soupeří také Bohemia Balet.
DJKT gala Ivona Jelicova Artur Abram (foto Ctibor Bachratý)

Taneční událost v Plzni: Balet tančí republice
Soubor baletu Divadla J. K. Tyla spolu se svým dlouholetým šéfem Jiřím Pokorným jsou iniciátory mimořádného večera s názvem Balet tančí republice, který se uskuteční v pátek 23. listopadu 2018 na scéně plzeňského Velkého divadla. Historicky první setkání baletních hvězd světového formátu je zařazeno do programu DJKT k výročí založení republiky. V rámci tohoto projektu vystoupí vedle českých baletních osobností i několik zajímavých zahraničních hostů.

Naše pozvání přijala mimo jiné Natalya Kush působící v Austrálii a ve Vídni, primabalerína Maria Eichwald, dále Maxima Chashchegorova nebo první sólista Stuttgartského baletu Jason Reilly,“ láká diváky na zvučná jména Jiří Pokorný.

DJKT gala: Radka Příhodová, Adam Zvonař (zdroj DJKT )

Ze Slovenského národního divadla v Bratislavě se představí sólisté baletu Erina Akatsuka a Yuki Kaminaka. Z pražského Národního divadla mohou diváci spatřit prvního sólistu Adama Zvonaře spolu s Radkou Příhodovou, které diváci znají z plzeňského nastudování Labutího jezera. Zlatou kapličku budou ve své choreografii reprezentovat také první sólista Ondřej Vinklát se Štěpánem Pecharem, kteří jsou zároveň spoluautory plzeňské baletní inscenace Proměna na motivy Kafkovy povídky, kterou uvádí DJKT na Malé scéně. Ivona JeličováPetr Hos, v současné době působící v brněnském baletním souboru, a Nela MrázováMilanem Maláčem z německého Chemnitz připomenou své dlouholeté angažmá v Plzni.

Současně se představí i domácí sólisté baletu v čele s Jarmilou Hruškociovou, Karlem Audym, Mami Hagiharou a Richardem Ševčíkem. Pozvání přislíbili i členové Pražského komorního baletu, kteří připomenou dílo významného českého choreografa Pavla Šmoka, působícího v minulosti též v plzeňském divadle. Výjimečný večer k uctění republiky a krásy umění, pod záštitou prvního náměstka primátora města Plzně a poslance Parlamentu České republiky Martina Baxy, je zároveň benefičním představením, 50 korun z každé zakoupené vstupenky poputuje pro Nadační fond pro kariéru tanečníků.

Natalya Kush (zdroj DJKT)

Pražský komorní balet ve spolupráci se Zemlinského kvartetem uvede program Janáček Gala 2018
V pátek 23. listopadu proběhne ve velkém sále Městské knihovny v Praze mimořádný koncert komorní hudby a tance nazvaný Janáček Gala 2018. V rámci večera budou uvedena hned čtyři významná díla Leoše Janáčka v podání Zemlinského kvarteta a Pražského komorního baletu. Jako zvláštní host se představí špičkový klarinetista Igor Františák.

Pražský komorní balet se Zemlinského kvartetem připravuje a úspěšně uvádí originální projekty již několik let v řadě. Nyní se jedná se o další inspirující spolupráci s tímto hudebním tělesem. Komorní hudba vyžaduje naprostou preciznost a také dokonalé souznění s tanečním pohybem, což se nám, troufám si říci, daří naplňovat,“ říká Ladislava Jandová, ředitelka Pražského komorního baletu. „Mimořádným listopadovým večerem ještě jednou připomeneme letošní velké jubileum – devadesáté výročí úmrtí Leoše Janáčka. Geniální skladatel a jeho odkaz si – samozřejmě nejen v roce 2018 – zasluhují naši plnou pozornost.

Zemlinského kvarteto (zdroj PKB)

Pražský komorní balet vystoupí v první půli slavnostního koncertu, kdy jeho sólisté zatančí v choreografii Pavla Šmoka a Kateřiny Dedkové na část Janáčkova cyklu Po zarostlém chodníčku (v transkripci pro klarinet, housle, violu a violoncello). Sám Šmok k premiéře v roce 1998 uvedl: „Jednotlivé skladby cyklu nemají vzájemně žádnou výraznější dramaturgickou souvislost, až na to, že jde o niterné výpovědi autora. Scéna je však přece jen něco jiného, než koncertní síň a Janáček by nám snad odpustil, že jsme do díla vložili malý příběh, který je ostatně volně přejat z jiné jeho skladby.” Choreograf se pro dílo volně inspiroval Janáčkovou operou Její pastorkyňa a jeho dramatický příběh mladé dívky, ženy a lehkomyslného chasníka, postupně gradující v mrazivou tragédii, přesně vystihuje melancholickou náladu nádherné Janáčkovy hudby, jež čerpá z melodiky moravských lidových písní. Program doplní tóny Smyčcového kvartetu č. 1 (Kreutzerovy sonáty), dále pak Janáčkův dechový sextet Mládí ve vynikající úpravě Kryštofa Mařatky a Smyčcový kvartet č. 2 Listy důvěrné.

Po zarostlem chodnicku, Pražský komorní balet (zdroj PKB)

Losers Cirque Company uvedou v sobotu premiéru

V sobotu 24. listopadu uvede jeden z nejznámějších českých novocirkusových souborů Losers Cirque Company premiéru své novinky EGO. Koná se na domovské scéně souboru v holešovické La Fabrice. Na představení se spolu s „Losery“ podílí řada výrazných osobností domácí umělecké scény, které do ní vtiskly i kus svého vlastního ega: režisérem je umělecký ředitel Činohry ND Daniel Špinar, choreografii vytvořil držitel ceny Thálie Radim Vizváry a hudbu složil a během představení bude artisty doprovázet skladatel a kytarista Igor Ochepovský. Unikátní a nenahraditelnou složkou inscenace jsou pak animace a světelné efekty, za kterými stojí spoluzakladatel Signal festivalu Amar Mulabegovič a s ním Michael Bláha.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na