Dirigentská legenda Vladimir Fedosejev a houslista Jan Mráček vystoupí v Obecním domě

Dne 28. listopadu 2018 se ve Smetanově síni Obecního domu koná koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, poprvé pod taktovkou ruského dirigenta Vladimira Fedosejeva. V rámci koncertního programu zazní mimo jiné i Koncert pro housle a orchestr D dur op. 35 Petra Iljiče Čajkovského, jehož sólový part přednese houslista Jan Mráček.
Vladimir Fedosejev (foto Petra Hajská)

Mráček a Fedosejev nespolupracují poprvé. Na jevišti se setkali již 20. dubna 2017 v Curychu, kde s Velkým orchestrem Petra Iljiče Čajkovského hráli tentýž houslový koncert.

Fedosejev v Čechách účinkoval již několikrát. Čajkovského orchestr dirigoval v Rudolfinu v roce 2014 na festivalu Dvořákova Praha (Fedosejev zvedl Rudolfinum ze židlí). I slovenské publikum pamatuje Fedosejeva z řady koncertů, například v roce 2016 se Slovenskou filharmonií (Láska, ale ne na první pohled) či na podzim tohoto roku s Čajkovského orchestrem (Autentický Čajkovskij na populárnější vlně). Přesto Fedosejev v českém povědomí nepatří mezi zcela nejznámější dirigentská jména.

Vladimir Fedosejev vystudoval Ruskou hudební akademii Gněsiných a Moskevskou konzervatoř. Mezi lety 1974 a 1999 byl uměleckým vedoucím a šéfdirigentem Velkého orchestru Petra Iljiče Čajkovského a v letech 1997 až 2004 šéfdirigentem Vídeňských symfoniků. Od roku 2006 je uměleckým ředitelem Velkého orchestru Petra Iljiče Čajkovského.

Odbornou kritiku vždy Fedosejev zaujal originalitou svého pojetí hudby, jedinečnými programy, smyslem pro výběr nových moderních kompozic, stejně jako klasických hudebních děl. Mezi jeho největší úspěchy patří i operní produkce Musorgského, Verdiho, Čajkovského, Janáčka či Šostakoviče v operních domech Vídně, Paříže, Milána, Curychu, Bregenz a jinde. Mezi jeho nejúspěšnější nahrávky patří komplet Brahmsových symfonií či díla Antonína Dvořáka jako Slovanské tance, Stabat Mater či violoncellový koncert s Alexanderem Kniazevem.

Houslista Jan Mráček je v současnosti jedním z nejvýraznějších mladých talentů houslové hry v Česku. Je laureátem Soutěže Pražského jara z roku 2010 či vítězem Soutěže Fritze Kreislera v roce 2014. Od roku 2011 je nejmladším sólistou Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Působí též jako koncertní mistr České filharmonie. Rozhovor s Janem Mráčkem si můžete přečíst zde: Lokomotiva je v každé Dvořákově skladbě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat