Současná hudba se potká s minulostí

Inspiraci gregoriánským chorálem, renesančními postupy a různými teoriemi i praktikami minulosti zpracovali ve svých kompozicích studenti Vysoké hudební školy v Lübecku. Daniel Müller, Fabian Luchterhandt, Sebastian Genzing, Benjamin Janisch, Jakob Rieke, Lars Opfermann pod vedením profesora Olivera Korteho představí svá díla na komorním koncertě The Presence of the Past II – Minulost v dnešku ve čtvrtek 14. 3. 2019 od 19.30 v kostele sv. Vavřince na Malé Straně v Praze. Uvedena budou také díla studenta HAMU Romana Zabelova a Raviho Kittappy, studenta kalifornské univerzity Berkley, který je v současnosti stipendistou na HAMU.
Irena Troupová, Daniela Čermáková, Balázs Adorján, HERA 2018 (zdroj HERA – Sound Memories)

Účinkovat budou členové FAMA Quartet Balázs Adorján (violoncello), David Danel (housle) a Ondřej Martinovský (viola) s hráčem na bicí Lukášem Brabcem. Roman Zabelov zahraje svou skladbu na akordeon, z Lübecku přijedou Fabian Luchterhandt (klavír), klarinetistka Ugne Varanauskaite a flétnistka Ya-Chuan Wu.

Koncert pořádá Ústav hudební vědy Filozofické fakulty UK v rámci evropského projektu HERA – Sound Memories ve spolupráci s HAMU a Hochschule für Musik Lübeck. „První koncert ,Minulost v dnešku‘ v říjnu minulého roku měl pro nás nečekaný ohlas a ten nás povzbudil k pokračování. Jako muzikologa zabývajícího se starou hudbou mě těší, že pro dnešní skladatele není stará hudba pouze reliktem, ale živou matérií, která je inspiruje,“ říká pořadatelka Lenka Hlávková.

Hodinový program bez přestávky je možné navštívit zdarma bez předchozí registrace.

Oliver Korte (zdroj YouTube)

Oliver Korte je profesorem hudební teorie na vysoké hudební škole v Lübecku. Předtím působil na univerzitách v Berlíně, Rostocku a Mohuči. Jeho hlavní obory zájmu jsou hudba 20. a 21. století, hudba kolem r. 1500, Mahler a Beethoven. „Naše návštěva připadá na předvečer smutného výročí ustanovení Protektorátu Čechy a Morava. Jsem rád, že tímto společným projektem ukazujeme, že česko-německé vztahy se teď uskutečňují na zcela jiné rovině,“ říká Korte.

S ním a jeho studenty se zájemci mohou setkat na celodenním semináři zaměřeném na hudební analýzu soudobé hudby vztahující se k minulosti. Koná se na HAMU v pátek 15. března od 9.00 hodin.

Koncert se koná pod záštitou děkana Filozofické fakulty UK Michala Pullmana ve spolupráci s Goethe Institutem v Praze.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]