Soutěž Pražského jara dnes nabídne finále v oboru housle

Soutěž Pražského jara dnes nabídne finále v oboru housle, které se uskuteční ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. O postup do finále se ve druhém kole utkalo deset soutěžících. Porota do závěrečného kola vybrala Sasaki Tsukushi z Japonska, francouzskou houslistku Marii-Astrid Hulotovou a Jana Nováka. Soutěž, která je součástí festivalu Pražské jaro, je určena pro mladou generaci hudebníků do 30 let.
Sasaki Tsukushi (zdroj Recruit Foundation)
Sasaki Tsukushi (zdroj Recruit Foundation)

Jan Novák, který je jedním z patnácti houslistů reprezentujících Českou republiku, již obdržel Cenu Nadace Český hudební fond za nejlepší interpretaci skladby Apprivoise-moi, kterou jako povinnou skladbu složil jeden z nejúspěšnějších českých skladatelů současnosti Miroslav Srnka. Porota se dále rozhodla udělit Čestné uznání, které získala Ilva Eigusová ze Švýcarska.

Do houslové soutěže se přihlásilo 92 interpretů z 18 zemí. O postup do finále se utkalo deset soutěžících. Vedle Srnkovy skladby zazněly sonáty od Bély Bartóka, Leoše Janáčka, Maurice Ravela, Claude Debussyho, Ludwiga van Beethovena či Johannese Brahmse.

První tři hlavní ceny v soutěži jsou v hodnotě 250.000, 150.000 a 100.000 korun. Vedle hlavních cen uděluje ocenění i desítka kulturních institucí z České republiky a zahraničí. Vítěz první ceny má možnost vystoupit na příštím ročníku festivalu Pražské jaro. Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, jehož je soutěž součástí, na svém 79. ročníku nabídne na pět desítek koncertů.

Festival v Obecním domě 12. května zahájila Má vlast Bedřicha Smetany v podání Berlínských filharmoniků. Na závěrečném koncertu 3. června zazní v provedení České filharmonie vedené Davidem Robertsonem také skladba Superorganisms, kterou zkomponoval Srnka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments