Dvořákův svět se zhmotní v multižánrovém představení ve Vysoké u Příbrami
„Výchozím bodem naší inscenace je slavná fotografie Josefa Václava Sládka z léta 1894, zachycující širokou Dvořákovu rodinu a přátele na schodech Kounicovy vily na Vysoké, která dnes slouží jako Památník Antonína Dvořáka,“ říká ředitel památníku a spoluautor projektu Vojtěch Poláček. Sto třicet let starý snímek zachycuje členy rozvětvené rodiny Antonína Dvořáka a jeho mecenáše, politika, hraběte JUDr. Václava Kounice. V den jeho pořízení se na Vysoké sešla celá řada uměleckých osobností. Velká část rodiny se věnovala hudbě. Přátelskou pospolitost oslavovali zpěvem, hrou na hudební nástroje a Dvořákova dcera Otilie, budoucí manželka skladatele Josefa Suka, také komponovala. Na návštěvě tu tehdy byl i portrétista a krajinář František Josef Klír. Snímek pořídil básník Josef Václav Sládek, který byl rovněž nadšeným amatérským fotografem a kterého podobně jako Antonína Dvořáka také ovlivnil pobyt ve Spojených státech.
Klíčové historické postavy v dobových kostýmech z rodinného portrétu vystoupí a provedou návštěvníky neobvyklou uměleckou instalací. Jedním z dějišť bude samotná vila hraběte Kounice, místo častých koncertů klasické hudby s atmosférou domácích salonů přelomu 19. a 20. století. Slavný skladatel uvedl ve vile některé skladby vůbec poprvé. Umělci ale zavedou diváky i do přilehlého anglického parku nebo na břehy malebného Rusalčina jezírka.
„V inscenaci nabídneme několik hudebních experimentů. Zazní v ní například téměř neznámá Vysocká polka. Ta se dochovala díky Dvořákově klavírní úpravě, jejíž rukopis je uložen v Národním muzeu. Za Dvořákových časů tuto skladbu často hráli ve vysockých hospodách. My ji nyní znovu po mnoha letech představíme v úpravě pro dechové nástroje. Tu pro inscenaci vytvořil pedagog Adam Tomášek ze ZUŠ Jakuba Jana Ryby,“ přibližuje Vojtěch Poláček.
V projektu vedle činoherních herců, tanečníků a orchestrálních hráčů účinkují klavíristé Pavel Voráček a Pavol Praženica, student HAMU ve třídě Ivo Kahánka. Z vokálních sólistů to budou altistka, členka sboru Státní opery Lucie Svačinková, mezzosopranistka Anita Jirovská nebo sopranistka Eliška Gattringerová, která nedávno sklidila obdiv za roli Cizí kněžny v nové inscenaci Rusalky v Národním divadle Brno. V obsazení figuruje i Viktorie Duková, zpěvačka na pomezí žánrů, jež se věnuje také pedagogické činnosti na příbramské Základní umělecké škole. Z činoherců zaujme představitel Josefa Václava Sládka, divadelník a ředitel ZUŠ J. J. Ryby v Rožmitále pod Třemšínem Josef Pekárek.
„Z našeho pohledu je pro projekt zásadní propojení žáků uměleckých škol a jejich učiteli s předními profesionálními umělci. Svým způsobem tak navazujeme na aktivity samotného Antonína Dvořáka, který si často zahrál s místními hudebníky v hospodách nebo v nedalekých kostelích v Třebsku a v Bohutíně,“ doplňuje ředitel Památníku Antonína Dvořáka Vojtěch Poláček.
Scénář inscenace odkazuje na desítky hudebních nebo literárních děl. Pracuje rovněž s autentickými dokumenty včetně deníků nebo korespondence. Organizátoři slibují odměnu těm divákům, kteří dokážou identifikovat nejvíce uměleckých citací napříč žánry.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]