Spojení filmu a opery v projektu Fascinace Wagnerem
Orchestr Státní opery se takového projektu účastní vůbec poprvé. Hudebně ho při této příležitosti povede rakouský klavírista a dirigent Matthias Fletzberger, který podotýká: „Wagnerovy vize překračovaly hranice hudby, chtěl vytvořit souborné umělecké dílo“, které by zaměstnávalo všechny smysly současně. Převedení obsahu živé hudby do filmové podoby propůjčuje Wagnerově hudbě i při koncertu nový rozměr.“ Spolu s Andreasem Schagerem vystoupí jeho manželka, světoznámá houslistka Lidia Baich. Autorem celé koncepce a filmu je německý filmový a divadelní režisér, scénárista a muzikolog tureckého původu Selcuk Cara, který kariéru začal jako operní pěvec. Dnes převážně režisér a spisovatel je autorem bestselleru Turek, ale přesto inteligentní, se ve svém díle zabývá problematikou holocaustu. Richardu Wagnerovi se věnoval ve své doktorské práci.
![](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2017/11/Schager-Credit-David-Jerusalem-e1465333668119.jpg)
Hvězdou večera bude nejlepší wagnerovský tenorista současnosti Andreas Schager, k jehož nejnovějším úspěchům patří Parsifal na Bayreuthských slavnostech 2018 pod taktovkou Semjona Byčkova nebo na jaře 2018 Tristan v Berlínské státní opeře pod taktovkou Daniela Barenboima. Schagerův debut na proslulém londýnském festivalu Proms BBC v roli Siegfrieda (Soumrak bohů, Staatskapelle Berlin/Daniel Barenboim) v roce 2013 byl v tisku označen za senzaci večera. Od té doby má Andreas Schager na svém kontě jako wagnerovský pěvec celou řadu ocenění. Jeho fenomenální projev měli možnost poznat i operní fanoušci v Praze, kteří si jej v listopadu 2017 přišli poslechnout do Fóra Karlín jako Siegmunda v koncertní verzi prvního aktu Valkýry (Orchestr Státní opery, dirigent Andreas Sebastian Weiser).
![](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2017/11/lidia-baich-960x450-c-330x220.jpg)
Spojením vynikajících umělců a zároveň přátel vznikl unikátní projekt Fascinace Wagnerem, který uvede vrcholná čísla oper (Rienzi, Tristan a Isolda a Prsten Nibelungův) Richarda Wagnera (1813–1883). Inspiraci k monumentální tetralogii Prsten Nibelungův našel Wagner ve starogermánských a skandinávských mýtech a pověstech o bojích bohů, polobohů i obyčejných smrtelníků o magický prsten, který svému majiteli umožňuje vládu nad celým světem. Intriky a složité dramatické osudy prožívají tři generace hlavních hrdinů, aby nakonec podlehly zničení v posledním díle, v Soumraku bohů. Provedení celého cyklu čtyř oper trvá celkem 14,5 hodin! Fascinace Wagnerem sice zabere jen dvě a čtvrt hodiny, posluchači ale nebudou o nic ochuzeni. Průřez tetralogie se zaměří především na osudové rodinné vazby – na vztah boha Wotana k jeho synovi Siegmundovi a vnukovi Siegfriedovi, obou ve skvělé intepretaci Andrease Schagera. Souběžně s hudbou bude promítán film, vytvořený speciálně pro tuto příležitost.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]